تهیه طرح توجیهی ،از ضررهای هنگفت مالی و اعتباری جلوگیری می کند.هر ایده ای تا روی کاغذ ریز نشود قابلیت اجرا پیدا نمی کند

چه نوع کسب و کاری برای من بهتر است و از کجا شروع کنم؟


همه کسانی که قصد شروع یک کسب و کار رادارند به دو دسته تقسیم می شوند
گروه اول کسانی هستند که در حال حاضر بی کارند و می خواهند یک کسب و کار را از صفر شروع کنند

بیکار

این دسته بستگی به سرمایه متوسطی که در دست دارند به دنبال کسب و کار جدید و پرسود شروع به تحقیق و پرس و جو می کنند.
چه نوع کاری را شروع کنم؟
از کجا شروع کنم؟
چگونه در کارم موفق شوم؟
شما چه نوع کاری را به من پیشنهاد می کنید؟

من برای این افراد چند توصیه جدی ارائه می کنم:
تخصص
هرگز کاری را که در آن تخصص ندارید شروع نکنید.متاسفانه بسیاری از افراد هستند که به محض اینکه اینکه می بینند شخص دیگری در یک کار موفق است تصور می کنند که (چرا که نه) اگر من هم این کار را انجام دهم قطعا موفق خواهم شد و با این توجیه شروع به انجام کارمیکنند و خیلی زود شکست می خورند
برای مطالعه مقاله ای مفید در این زمینه می توانید مقاله تقلید در کسب و کار را مطالعه نمایید

شما به عنوان یک کار آفرین و یا کسی که قصد شروع یک کسب و کار جدید را دارد باید به دنبال کار هایی باشید که در آن تخصص دارید و یا حد اقل با آن کار آشنایی داشته باشید.
مثلا اگر در زمینه کامپیوتر تخصص دارید بهتر است در همین زمینه کار کنید و یا اگر در زمینه پرورش ماهی ،آشپزی ، مشاغل صنعتی ، کشاورزی و ..... تخصص و آشنایی دارید بسیار معقول است در زمینه کاری خودتان فعالیت کنید.
اگر هنوز استعداد و تخصص خود را نیافته ایدمطالعه  مقاله
می تواند به شما کمک  کند.
کارآموز
اگر چنانچه تخصص ویژه ای ندارید پیشنهاد می کنم که به صورت رایگان مدتی را به عنوان کارآموز و دستیار جایی کار کنید. پس از آشنایی با کار مورد نظر آنگاه اقدام به شروع آن کسب و کار نمایید
بعضی اشخاص دیگر در این گروه کسانی هستند که از لحاظ مالی مشکلی ندارند و می خواهند کسب و کار جدید خود را شروع کنند، توصیه اکید من به این افراد این است که ابتدا به مطالعه امکان سنجی بازار محصول خود و خود بازار و وضعیت اقتصادی آن دوره نماییدو به هیچ عنوان در وضعیت بد اقتصادی و رکود بازار با حداکثر سرمایه وارد بازار نشوید.
سرمایه
برای شروع چنین کسب و کارهایی بهتر است که ابتدا از کم شروع کنید.برای مثال اول از یک مغازه کوچک شروع کنید چنانچه کسب و کارتان رونق گرفت فروشگاه خود را بزگتر کنید و اگر باز هم بهتر بود آنگاه به فکر نمایندگی و کار های بزرگتر باشید
شروع کسب و کار از کم
بدترین کار ممکن این است که مطالب ذکر شده در پارگراف بالا را را از انتها به ابتدا شروع کنید یعنی از همان اول به سراغ نمایندگی بروید.توجه کنید اگر شما از یک مغازه کوچک شروع به کار کنید میزان ریسک شما هم پایین است. یعنی اگر کسب و کار شما با شکست مواجه شود میزان ضرر و زیان شما پایین است  اما اگر از یک فروشگاه بزرگ یا نمایندگی شروع به کار کنید مسلما میزان ریسک شما باتر خواهد رفت و به طبع اگر با شکست مواجه شوید آنگاه ضرر و زیان زیادی را متحمل می شوید.

گروه دوم کسانی هستند که شاغل اند یعنی مثلا کارمند هستند و قصد دارند کار خود را رها کرده و کسب و کار مستقل خود را راه اندازی کنند.
کسب و کار مستقل
پیشنهاد من به این گروه این است که عموما کسب وکار های زیادی بوده اند که متفاوت از یک کار دیگر در دل کار قبلی  رشد کرده اند و به مرور زمان کار اصلی را از میدان به در کرده اند.
مثلا مغازه لوازم التحریر فروشی  را فرض کنید که در کنار کار خود به عنوان کمک خرج یک دستگاه بستنی ساز هم قرار داده است بعد از مدتی متوجه می شود که دستگاه بستنی ساز جلوی مغازه به اندازه کل مغازه به او سود می رساند.در این شرایط با اطمینان خاطر تمام مغازه لوازم التحریر را تعطیل کرده و به جای آن بستنی فروشی را ادامه داده است.
اگر شما هم کارمند هستید یا فعلا شغل خاصی دارید و می خواهید کسب و کار جدیدی راه اندازی کنید پیشنهاد من به شما این است که شغل مورد نظرتان را به عنوان شغل دوم شروع کنید.اگر موفق شدید آنگاه اقدام به تغییر شغل کنید
رهایی از کارمندی
نکته آخر برای هر دو گروه این است که ب هیچ عنوان خلاقیت را فراموش نکنید
 


 
 

نویسنده

قیمت:   رايگان

جهت سفارش طرح توجیهی با خانم مهندس ملکی تماس بگیرید.(09015516984)

ممکن است از این مطالب خوشتان بیاید

مطالب مرتبط
معرفی دوستان و همکاران

دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه