سود پرورش قارچ چقدر است? -سرمایه اولیه پرورش قارچ
جدید ترین ها
logo-samandehi
 

سود پرورش قارچ چقدر است? -سرمایه اولیه پرورش قارچ

سود پرورش قارچ چقدر است? -سرمایه اولیه پرورش قارچ

به دلیل تقاضای زیادی که در رابطه با کار پرورش قارچ داشته ایم , مدیران سایت نیو بیزینس پلن تصمیم گرفتند که مقاله ای در این رابطه آمادهو جهت استفاه شما عزیزان در سایت قرار دهند.
در رابطه با کار پرورش قارچ  سوالاتی که پرسیده می شود , از این قرار است که ...


1- سود پرورش قارچ چقدر است ؟؟؟
2-  درآمد پرورش قارچ در منزل؟؟؟
3- ایا پرورش قارچ درامد دارد؟؟
4- هزینه راه اندازی سالن پرورش قارچ چقدر است ؟؟
5- آیا پرورش قارچ سودآور است ؟و بازاریابی برای فروش قارچ محصول کار مشکلی است؟؟؟

پرورش قارچ خوراکی

اهمیت پرورش قارچ
پرورش قارچ خوراكی اهمیت بسزایی در كشور ما پیدا كرده است، با بالا رفتن هرروزه قیمت انواع محصولات پروتئینی خانواده گوشتی در كشور و كشف هرروزه مضرات این نوع از مواد باعث باز شدن فضا برای ورود محصولات پروتئینی سالم‌تر و با ارزش غذایی بالاتر، همانند قارچ به فرهنگ مصرف عموم گردیده است و جا افتادن هرروزه فرهنگ مصرف باعث ایجاد توجیه اقتصادی ایده آل در تولید قارچ شده است. همین مسئله موجب گردیده هر روزه جوانان و افراد با نبوغ بیشتری امكان تولید و پرورش و سود آوری آن در مقیاس كوچك و بزرگ را بررسی كنند از سوی دیگر سود ده بودن بسیاری واحد های تولیدی پراكنده شده در كل كشور، همچنین روبه گسترش بودن و بزرگتر شدن هر روزه این واحدها بر جذابیت این فعالیت اقتصادی افزوده است این فضا باعث وارد شدن افراد سود جو به این عرصه گردیده كه با عنوان هدایت و راهنمایی تولید كنندگان قارچ، سود سرشاری را از طریق گوناگون نصیب خود كرده اند و این افراد همانانی هستند كه این توهم را به غلط بوجود آورده اند كه تولید قارچ به هرشكل و شیوه ای سود آور و دارای توجیه اقتصادی بوده و سود سراری را نصیب تولید كننده می كند.

مراحل تولید قارچ
معمولا قارچ در بستری پرورش می‌یابد که به آن «کمپوست»، گفته می‌شود. کودی که قارچ در آن رشد می‌کند ترکیبی از کاه و کلش است و در واقع نوعی کود گیاهی به حساب می‌آید که به آن کمپوست گفته می‌شود و متقاضیان باید آن را به صورت کیسه‌ای و یا بلوکی از فروشندگان کود گیاهی خریداری کنند.
 
برای پرورش قارچ به یک سالن دارید که بسته به میزان تولید قارچ اندازه آن متفاوت است. ولی به طور میانگین برای پرورش پنج تن قارچ به یک سالن چهل متری نیاز دارید.
 
پرورش قارچ نیز به اقداماتی عایق کاری سالن برای جلوگیری از اتلاف گرما و سرما، قفسه‌بندی تهیه، آماده‌سازی و نصب تجهیزات نیازمند است.
 
تهیه بذر قارچ، کود مورد نیاز، مواد ضدعفونی کننده، مواد غذایی بذر قارچ که از جمله آن‌ها می‌توان به گندم پخته شده اشاره کرد از جمله اقداماتی هستند که در پرورش قارچ باید مورد توجه قرار گیرند.
 
علاوه بر این، پرورش قارچ نیاز به آموزشی از قبیل نحوه ضدعفونی سالن پرورش قارچ، تخته کوبی، پنجه دوانی یا میسلیوم رانی (12 روز اول)، خاک‌دهی، مقابل با بیمار شدن و یا اسیب دیدن محصول و همچنین آبیاری دارد که فردی که متمایل به پرورش قارچ خوراکی است باید ان را بیاموزد.
پرورش قارچ
مخارج پرورش قارچ
یکی از قارچ‌کاران در این زمینه می گوید: هزینه‌های پرورش قارچ بیش از هر چیزی به مدیریت و نحوه تولید قارچ و البته میزان تولید و کیفیت محصول تولید شده دارد. با این حال می‌توان یک برآورد کلی از هزینه‌های هزینه‌های لازم برای یک سالن مثلا پنج تنی در بک دوره دو ماهه ارایه داد.  
 
او توضیح داد: ابتدا باید در نظر گرفت که یک سالن پرورش پنج تنی قارچ به حدود 40 متر زمین نیاز دارد. همچنین  کمپوست، خاک و هزینه حمل برای این سالن پنج تنی در یک دوره حدود 4 میلیون تومان می‌شود.
 
او افزود: هزینه‌های نیروی انسانی برای اموری مانند خاکدهی، تخلیه کمپوست، ورود کمپوست جدید هزینه‌ نیروی انسانی برای یک دوره حدودا بین 800 هزار تومان تا یک میلیون و 200 هزار تومان تمام می‌شود.
 
هزینه های انرژی مصرفی در پرورش قارچ
وی همچنین بیان کرد: هزینه‌های آب، برق و گاز نیز ماهانه بطور میانگین در دوره 350 تا 450 هزار تومان تمام می‌شود. همچنین ممکن است هزینه‌های پیش‌بینی نشده‌ای در هر دوره وجود داشته باشد که به طور میانگین آن‌ها را در حدود 400 هزار تومان در نظر می‌گیریم.
 
البته باید در نظر گرفت که تجهیز سالن نگه‌داری قارچ هم به هزینه‌هایی مانند عایق‌کاری و تهویه و... نیاز دارد که هر کدام هزینه‌های خود را دارند. ضمن اینکه هزینه‌ سالن نگه‌داری نیز جدا از هزینه هایی به حساب‌ می‌آید که شرح آن رفت.
 
او درباره سود پرورش قارچ توضیح داد: در نهایت می‌توان سود پرورش قارچ را با احتساب میزان تولید قارچ – مثلا پنج تنی، 20 تنی و....- در قیمت قارچ به کیلو در هر دوره‌ای برآورد کرد. البته باید در نظر داشته باشید که سود فروش قارچ بسته به میزان بازدهی دارد.یک نمونه از بیماری قارچ
 آفات و بیماری قارچ

نکات منفی پرورش قارچ
پرورش قارچ خانگی با مشکلاتی هم روبه‌روست. مثلا اینکه ممکن است تمامی بستر کشت پرورش دهندگان دچار بیماری مایکوگن و یا تار عنکبوتی شود و محصول آن‌ها نابود شود بنابراین پرورش قارچ خانگی با ریسک بالایی همراه است که گاهس خطر نابودی همه محصول کشت شده را به دنبال دارد.

معمولا گفته می‌شود که پرورش قارچ در حیاط خلوت، زیرزمین و ... با هزینه‌ی بسیار پایینی انجام می‌شود ولی همه چیز به این آسانی که گفته می‌شود نیست. البته قارچ گیاه سازگاری است ولی این مهم است که ببینیم می‌توانیم چند درصد محصول از کمپوست بگیریم و اینکه چگونه می‌توانیم با مریضی‌هایی که محصول ما دچار آن می‌شود مقابله کنیم.
 
او همچنین می‌گوید: در این میان، نکته قابل تامل این است که با سرمایه اندک نمی‌توان از پرورش قارچ پول درآورد. بلکه باید برای اینکار سرمایه زیادی داشت و از مشاوران داخلی و خارجی  هم پرس‌وجو کرد.

برای محاسبه درآمد حاصل برآورد هزینه پرورش قارچ سال94 نمونه ای را برای شما مثال میزینیم:

اگر در مناطق گرمسیر زندگی می کنید به طور قطع به کولر گازی نیاز دارید ، به طور مثال اگر شخص در خوزستان بدون داشتن کولر گازی شروع به پرورش قارچ کند ۱۰۰ درصد محصولش از بین خواهد رفت ، جزء جدا ناپذیر سالن قارچ کولر گازی است .
حتی در تهران و سایر شهر های خنک کشور هم از چیلر و کولر استفاده می شود .


بهترین گزینه برای حرفه ای ها کولر های اسپیلت یا دوتیکه هستند که قابلیت تنظیم دقیق دمای محیط توسط سنسور را دارند چون قارچ دکمه ای به شدت به دما و رطوبت حساس است و شخصی در این کار موفق می شود که دما را به دقت کنترل کند (کولرهای پنجره ای قابلیت تنظیم دما را ندارند) .

****************************************************************************************
سالن پرورش قارچ

سرمایه ثابت برای یک سالن استاندارد ۶۰ متری به ظرفیت ۵ تن :
 
۱-قفسه بندی به ظرفیت ۵ تن کمپوست حدود : ۴٫۵ میلیون تومان
۲-رطوبتساز پروانه ای حدود :۷۵۰ هزار
۳-کولر آبی حدود: ۵۰۰ هزار
۷-خرید سم پاش+پله+رطوبتسنج حدود: ۵۰۰ هزار
۸-خرید فن+کانال حدود: ۲۵۰ هزار
۹-متفرقه حدود : ۵۰۰ هزار
جمع سرمایه ثابت حدود ۷ میلیون تومان


****************************************************************************************
سرمایه در گردش :
۵ تن کمپوست * ۵۲۰٫۰۰۰ تومان = ۲٫۶۰۰ هزار تومان
۴ متر خاک پوششی پاستوریزه *۱۵۰٫۰۰۰ تومان=۶۰۰ هزار تومان
۱۰۰ کارتن ۱۰ کیلویی ((برای ۱۰۰۰ کیلو قارچ))*۲۰۰۰ =۲۰۰ هزار تومان
هزینه های حمل و نقل و تخلیه سالن و …= ۵۰۰ میلیون تومان
برق ، آب و…  :  ۱۰۰ هزار تومان
 
جمعا سرمایه در گردش حدود : ۴ میلیون تومان


****************************************************************************************
 محاسبه سود پرورش قارچ :
 
میزان قارچ برداشتی در ایران بین ۲۰ درصد تا ۲۵ درصد است که بستگی به کمپوست ،خاکپوششی و  تجربه شخص تولیدکننده دارد.

 
((۲۰ درصد یعنی ۲۰۰ کیلو قارچ از ۱ تن کمپوست))
****************************************************************************************
 
  حال محاسبه میزان درآمد سالن قارچ به اضای ۲۰ درصد برداشت :
۵ تن کمپوست*۲۰درصد=۱۰۰۰ کیلو قارچ*۵۵۰۰تومان (قیمت قارچ درجه ۱)= ۵٫۵۰۰٫۰۰۰ تومان ((با ۲۰ درصد برداشت مبلغ ۱٫۵۰۰٫۰۰۰ تومان سود))
حال با ۲۲ درصد محاسبه می کنیم :
۵ تن * ۲۲ درصد = ۱٫۱۰۰ کیلو * ۵۵۰۰ تومان = ۶٫۰۵۰٫۰۰۰ تومان

((با ۲۲ درصد برداشت مبلغ ۲٫۰۵۰٫۰۰۰ تومان سود)) حال با ۲۴درصد محاسبه می کنیم :
۵ تن * ۲۴درصد = ۱٫۲۰۰کیلو * ۵۵۰۰ تومان = ۶٫۶۰۰٫۰۰۰ تومان
((با ۲۴ درصد برداشت مبلغ ۲٫۶۰۰٫۰۰۰ تومان سود))

 


نکته بسیار مهم اول : میزان تولید بیشتر به تجربه شخص تولید کننده و کمپوست درجه ۱ و خاکپوششی پاستوریزه بستگی دارد .

نکته بسیار مهم دوم : برای شروع تولید قارچ از کم شروع کنید ، حداکثر ۱ تن  کمپوست خریداری کنید و در شرایط استاندارد نگه داری کنید و تمام تجربه ها را یادداشت کنید و بعد ۲ دوره با تجربه و علم کافی به کار حرفه ای را شروع کنید

چون : قارچ دکمه ای بسار حساس است و هر اشتباهی تمام محصول و زحمت شما را نابود خواهد کرد .
نکته بسیار مهم سوم  :  حتما زیر نظر یک فرد با تجربه شروع به کار کنید و شرایط مورد نیاز قارچ را دقیقا فراهم کنید.پرورش قارچ
برآورد سود پرورش قارچ ویژه خودتان

برای اینکه بتوانید سود پرورش قارچ را به توجه به امکانات خود برآورد کنید به این صورت عمل کنید:

1-هزینه های مربوط به زمین را مشخص کنید.
2- حداکثر هزینه های لازم جهت خرید تجهیزات را محاسبه کنید .
3- هزینه لازم جهت تامین مواد اولیه و کارگر ها را تعیین کنید.
به طر خلاصه همه هزینه هایی که براش شروع لازم است را در نظر بگیرید .

به طور میانگین از هر یک تن کمپوست قارچ دکمه ای می توان ۱۵۰ تا ۳۵۰ کیلوگرم قارچ برداشت کرد. شما حداقل را در نظر بگیرید یعنی 150 تن قارچ از هر تن کمپوست .

*حالا میزان ظریت هنایی تولید را * قیمت فروش قارچ کنید تا مجموع درآمد هایتان بدست آید.

*کل هزینه های تولید را از فروش کل کم کنید تا میزان سود تقریبی شما از پرورش قارچ بدست آید.تیک   دانلود طرح توجیهی پرورش قارچ ویرایش بهار 95 با محاسبه و برآورد همه هزینه ها

تیک   دانلود رایگان طرح توجیهی پرورش قـارچ خوراکـي
 
ارسال شده توسط سمیه ملکی درتاریخ  1397/07/29 

10-21-2018 11:20:51 PM


فرمت : مقاله آموزشی
تعداد صفحات :
حجم فايل:
  ارسال ديدگاه    |نظر3
     |  تعداد دفعات بازديد
     |  تعداد دفعات دانلود