تهیه طرح توجیهی ،از ضررهای هنگفت مالی و اعتباری جلوگیری می کند.هر ایده ای تا روی کاغذ ریز نشود قابلیت اجرا پیدا نمی کند

طرح توجیهی گلخانه گل رز 1400 | هزینه احداث گلخانه 10000 متری گل رز

معرفی طرح 

هدف از اجرای طرح توجیهی گلخانه هیدروپونیک گل رز هلندی احداث یک گلخانه پرورش گل رز هلندی به روش هیدروپونیک است . مساحت زمین این گلخانه 10000 مترمربع و مساحت گلخانه 5000 مترمربع در نظر گرفته‌شده است. در این طرح همه اطلاعات مالی طرح از هزینه احداث گلخانه تا هزینه لازم برای خرید تجهیزات و مواد اولیه و ... در نظر گرفته‌شده است.همچنین درآمد گلخانه گل رز هلندی در سال 1400  محاسبه‌شده است. این طرح توسط کارشناسان شرکت الماس طرح تهیه شده است و همه اطلاعات و محاسبات دقیق و بر اساس قیمت های سال 1400 می باشد.
 
طرح توجیهی گلخانه هیدروپونیک گل رز  هلندی
 
درآمد گلخانه گل رز هلندی

گل رز می تواند یکی از گل های سودآورتری باشد که می توان برای پرورش انتخاب کرد , در  پرورش گل رز  برای به دست آوردن گل های با کیفیت لازم است  که مراقبت مداوم و رسیدگی زیاد انجام شود . گل رز بر اساس طول ساقه و اندازه گل درجه بندی می شود. به طور کلی، تقاضای بازار برای گل رز ساقه بلند است.
گل رز یکی از پرفروش ترین گل ها در بازار است. برای هر مناسبتی استفاده می شود و ارزش دارویی زیادی دارد. گل های رز در اندازه ها، شکل ها و همچنین در رنگ های مختلف موجود هستند. گل رز عطر و بوی منحصر به فردی دارد، از این رو در بسیاری از مناسبت ها استفاده می شود. گلبرگ های گل رز خواص دارویی زیادی دارد که از جمله آنها می توان به رفع استرس و افسردگی اشاره کرد و همچنین برای درمان آکنه نیز کاربرد دارد.
نام علمی گل رز Rosa و از خانواده Rosaceae است. این گیاه گلدار چند ساله چوبی است. از گل رز بیشتر در عطرسازی و تهیه گلاب استفاده می شود , همچنین برای پخت و پز، موارد آرایشی و بهداشتی، پزشکی و ... استفاده می شود.

پرورش گل رز در گلخانه
شاید تعداد کمتری از گل ها  باشند که نسبت به بقیه گل ها در گلخانه بهتر رشد کنند , گل رز در گلخانه بهتر رشد می کند و می تواند تا سه بار در سال گل دهد. پرورش گیاهان و گل ها در گلخانه مزایای زیادی دارد، از جمله محافظت از گیاهان در برابر باد، آب و هوای نا مطلوب و آفات، که برگ ها می توانند تمیز و سالم باشند و شکوفا شوند. یک گیاه می تواند به مدت 10 سال یا بیشتر به گلدهی خود ادامه دهد. آنها را می توان در کف گلخانه یا در گلدان عمیق یا بستر مناسب کاشته شوند. کاشت گل رز در گلخانه تقریبا در تمام طول سال امکان پذیر است.


اهمیت پرورش گل رز در گلخانه
پرورش گل رز به روش سنتی در خاک به دلیل دمای پایین در فصل زمستان با مشکل مواجه می شود , با توجه به اهمیتی که دمای و هوای محیط در پرورش گل رز دارد , پرورش گل رز در گلخانه گزینه مناسبی برای انجام این روش برای پرورش گل رز است.


گلخانه هیدروپونیک:

گرچه بشر کشاورزی را با به صورت سنتی و کشت در خاک می شناسد، وهزاران سال است که این باور رایج است که برای رشد گیاهان خاک ( چه رس و چه شن ) آب، هوا و نورکافی مهمترین اجزای مورد نیاز هستند , و کشاورزی بدون آن امکان پذیر نیست.
تا اینکه دانشمندان و محققان روش جدیدی برای کشاورزی بدون خاک به نام «هیدروپونیک» ارائه کردند , که این روش بر کشاورزی در آب تکیه دارد و در عین حال بقیه مواد مورد نیاز برای رشد گیاه را نیز تأمین می شود. اهمیت خاک در این است که به تثبیت ریشه گیاه کمک می کند و مواد معدنی، املاح و مواد مغذی مختلف مورد نیاز آن را تامین می کند که محققان توانستند در روش هیدروپونیک غلظت ها و نسبت های خاص به آب اضافه کنند و از این طریق مواد مغذی مورد نیاز گیاهان برای رشد را تامین کنند .
روش "هیدروپونیک" بستگی به رشد بذر یا "نهال" گیاه در محلول آب مغذی قرار می گیرد ,  که حاوی عناصر اصلی مورد نیاز گیاه است که بین 12 تا 16 عنصر متغیر است، یا رشد گیاه در یک ماده جامد "بی اثر"، به طوری که با محلول غذایی گیاه تداخلی ندارد. به این ترتیب استفاده از کودهای شیمیایی که مازاد نیاز مصرف مورد نیاز گیاه در  روش کشاورزی سنتی به خاک نشت می کند، صرف نظر می شود.
روش هیدروپونیک همچنین گیاه را در برابر آفاتی که ممکن است از خاک به آن حمله کنند محافظت می کند.


 

گلخانه هیدروپونیک گل رز هلندی

هیدروپونیک و تغییرات آب و هوایی
آنچه اهمیت کشت هیدروپونیک را افزایش می دهد این است که بسیاری از دانشمندان آن را - حداقل تا کنون - روشی ایده آل برای مقابله با مشکلات کم آبی و تغییرات آب و هوایی می دانند دئر بسیاری از کشور ها اشتفاده از این روش برای تولید محصولات کشاورزی بسیار روبه گسترش است.
«تولید مقادیر بیشتر غذا، در مناطق محدود و از طریق مصرف مقدار کمی آب» که بسیار مورد اهمیت  است - که به دلیل  بحث کم آبی و طبیعت بیابانی در بسیار از مناطق  و جاهایی که از کمبود زمین کشاورزی رنج می برند، این روش می تواند گزینه بسیار مناسبی برای کشاورزی نوین باشد .


با استفاده از فناوری هیدروپونیک می توان در هر مترمربع بین 150 تا 200 بوته گیاهی برگی مانند کاهو، شوید و جعفری کشت کرد. در کشاورزی سنتی در هر مترمربع حدود 12 بوته کشت می شود و درمورد محصولات میوه مانند گوجه فرنگی، بادمجان، توت فرنگی، خیار و فلفل، 16 بوته می توان کشت کرد، در حالی که در کشاورزی معمولی تنها 4 بوته در مترمربع کشت می شود. چرخه رشد و بلوغ گیاه کمتر است، مثلاً کاهو در کشت معمولی 70 روز نیاز دارد در حالی که در هیدروپونیک چرخه کشت آن به 30 روز کاهش می یابد.

برای ایجاد گلخانه های هیدروپونیک نیاز به سرمایه گذاری های بالا در ابتدا است ، اما این هزینه تمام شده تنها در ابتدای امر است و در نهاست و در ادامه کار بازدهی بسیار بیشتریس نسبت به کشت سنتی  پیش بینی می شود , که محصولات هیدروپونیک سلامت مصرف کنندگان را  حفظ  می کنند و علاوه بر تامین نیاز مصرف کنندگان، محصولاتی تولید می شوند  که کاملاً عاری از هرگونه مواد شیمیایی مضر هستند.


کشاورزی سازگار با محیط زیست
در آینده نزدیک نیاز است که کشت هیدروپونیک تا حد امکان جایگزینکشت سنتی شود ، زیرا به صرفه جویی در مصرف آب و انرژی و افزایش بهره وری در واحد سطح کمک می کند و درصد صرفه جویی در مصرف آب در مقایسه با کشاورزی معمولی است. ، به 95% می رسد و همچنین بر اهمیت اقتصادی محصولات هیدروپونیک در صورت تولید حجم زیاد، تاکید می کند تا بتوان آنها را به خارج از کشور صادر کرد.

بخش کشاورزی یکی از بخش هایی است که بیشترین مصرف آب را دارد و درصد گیاهان برگی که حدود 30 درصد آب مصرف می کنند و بنابراین در صورت گسترش کشت این محصولات با روش هیدروپونیک، روشی که می تواند به طور گسترده در پشت بام ها استفاده شود یا در مناطق محدود، درصد زیادی از آب مصرفی این محصولات صرفه جویی می شود، علاوه بر این، زمین های وسیعی را فراهم می کند که می توان از آن برای کشت سایر محصولات زراعی استفاده کرد. که به دستیابی به رونق کشاورزی و رویارویی با هر گونه بحران گرسنگی بالقوه کمک می کند.

ضرورت نظارت بر دستگاه های اندازه گیری دما و رطوبت در سالن گلخانه:
با توجه به نگرانی هایی که ممکن است برخی داشته باشند، هر گونه کمبود در ترکیب محلول غذایی گیاه ممکن است تأثیر فوری بر روی گیاه داشته باشد , بنابراین  استفاده از دستگاه های اندازه گیری دقیق، ضروری است  .

طرح توجیهی گلخانه گل رز


هزینه احداث گلخانه 10000 متری گل رز
هزینه احداث گلخانه 10000 متری گل رز  با توجه به هزینه های ثابت و هزینه های سرمایه در گردش که برای اجرای پروژه مد نظر است مشخص می شود , برای احداث گلخانه 10000 متری نیاز به خاك برداري و تسطیح زمین و همچنین هزینه های جاده کشی و ایجاد راه دسترسی و هزینه های مربوط به ساخت سازه گلخانه  که معمولا از سازه اسپانیایی گرید آ استفاده می شود و سالن سورت و بسته بندي و هزنه های بخش اداری و انبار ها را باید در نظر گرفت .
همچنین هزینه های تجهیزات و تاسیسات گلخانه که جز هزینه های سرمایه ثابت هستند .
هزینه های سرمایه در گردش مثل مواد اولیه , هزینه های آب ،برق ،سوخت مصرفی , هزینه تعمیرات ونگهداري و حقوق و دستمزد نیروي انسانی که همه جز هزینه های سرمایه در گردش هستند.

کاشت موفق گل رز در گلخانه به موارد زیر بستگی دارد:
•    نوع گل رز،
•    نوع بستر،
•    کاشت صحیح نهال ها با حفظ تراکم کاشت مورد نیاز
•    آبیاری کافی
•    مراقبت از گل رز، از جمله بریدن شاخه ها و هرس به موقع بوته ها.


برداشت گل رز(عملکرد اقتصادی گل رز)
برداشت گل رز از سال دوم کشت حاصل می شود. برداشت را می توان با استفاده از هرس دستی تیز و زمانی که گل کاملاً رشد کرد و دو گلبرگ اول شروع به باز شدن کردند انجام داد. برداشت باید در اوایل صبح یا اواخر بعد از ظهر انجام شود. پس از برداشت گل رز در ظرفی پر از آب شیرین حاوی مواد ضدعفونی کننده و نگهدارنده قرار می گیرد.
گلها به مدت 12 ساعت در محفظه پیش سرد با دمای 12-10 درجه سانتیگراد نگهداری می شوند سپس گلها بر اساس طول ساقه و کیفیت درجه بندی می شوند.

فهرست مطالب موجود در طرح توجیهی گلخانه هیدروپونیک گل رز نگارش سال 1400:

برآورد زمین گلخانه هیدروپونیک گل رز
برآورد محوطه سازی
برآورد هزینه ساخت و ساز و یا تعمیر ساختمان ها
برآورد هزینه خرید و لیست ماشین آلات و تجهیزات
برآورد تاسیسات عمومی و تجهیزات (تاسیسات)
برآورد وسایل حمل و نقل


برآورد مواد اولیه گلخانه هیدروپونیک گل رز
برآورد آب ،برق ،سوخت مصرفی
برآورد هزینه تعمیرات ونگهداری
برآورد حقوق و دستمزد نیروی انسانی

برآورد هزینه ثابت
برآورد هزینه های سرمایه ای
برآورد هزینه قبل از بهره برداری
برآورد سرمایه در گردش
برآورد نحوه سرمایه گذاری کل برای گلخانه هیدروپونیک گل رز
برآورد هزینه استهلاک پس از اجرای توسعه :
برآورد هزینه تولید سالیانه
برآورد قیمت تمام شده
قیمت فروش
درصد فروش در نقطه سربه سر
برآورد سود و زیان ویژه
برآورد سرمایه ثابت سرانه
برآورد کل سرمایه گذاری سرانه
برآورد نرخ بازدهی سرمایه
برآورد دوره برگشت سرمایه
برآورد درصد فروش در نقطه سربه سر
برآورد ارزش افزوده خالص و نا خالص و نسبت های آن

 

طرح بسیار کامل است و همه مطالبی که در بالا گفته شد در طرح آپدیت سال 1400  است.

42 صفحه فایل ورد + پی دی اف

 

طرح توجیهی گلخانه 5000 متری 1400

طرح توجیهی احداث مزرعه گل محمدی pdf + word

نویسنده

سمیه ملکی
قیمت:   54000تومان

جهت سفارش طرح توجیهی با خانم مهندس ملکی تماس بگیرید.(09015516984)

ممکن است از این مطالب خوشتان بیاید

مطالب مرتبط
معرفی دوستان و همکاران

دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه