تهیه طرح توجیهی ،از ضررهای هنگفت مالی و اعتباری جلوگیری می کند.هر ایده ای تا روی کاغذ ریز نشود قابلیت اجرا پیدا نمی کند

بهترین شغل آزاد در شهرهای کوچک با سرمایه کم کدامند؟

🔎بهترین شغل آزاد در شهرهای کوچک , برای افرادی که در مناطق روستایی یا شهرهای کوچک زندگی می کنند , چه کارهایی مناسب تر است؟

شاید برای شما هم سوال باشد با توجه به وضعیت اقتصادی امروزه بهترین شغل در شهرستانها , چه کارهایی هستند؟
 

بهترین شغل در شهرستان‌ها بستگی به عوامل متعددی دارد، از جمله شرایط اقتصادی، منابع طبیعی، تخصص‌های محلی، نیازهای جامعه، توانایی شما و تمایلات شخصی.

در زیر تعدادی از شغل‌هایی که ممکن است در شهرستان‌ها به عنوان بهترین شغل‌ها در نظر گرفته شوند، آورده شده است:

    کشاورزی و باغداری: در مناطق روستایی و شهرستان‌ها، کشاورزی و باغداری می‌تواند یک شغل پررونق باشد. کاشت محصولات زراعی، باغی، گلخانه‌ای و دامداری می‌تواند منبع درآمد خوبی باشد.

    صنایع دستی و صنایع محلی: تولید محصولات دستی مانند گلیم، قالی، محصولات چوبی، کریستال‌های دست‌ساز و... می‌تواند در شهرستان‌ها فرصت‌های خوبی ایجاد کند.

    گردشگری روستایی: مناطق روستایی غالباً دارای مناظر طبیعی زیبا، جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی هستند. توسعه گردشگری روستایی و ایجاد مهمان‌نوازی می‌تواند سودآوری خوبی داشته باشد.

    تولید و فرآوری محصولات محلی: تولید و فرآوری محصولات محلی مانند تهیه مواد غذایی محلی، عرقیات گیاهی، محصولات آب‌میوه، تولید لباس‌های محلی و... می‌تواند بازار خوبی داشته باشد.

    خدمات مهندسی و فنی: ارائه خدمات مهندسی و فنی مانند خدمات رایانه، تعمیرات ماشین‌آلات، خدمات مکانیکی، خدمات نجاری و... می‌تواند در شهرستان‌ها تبدیل به یک مشاغل پرسود شود.

    فروشگاه‌های محلی و کسب و کارهای خرده‌فروشی: ایجاد فروشگاه‌های محلی، سوپرمارکت‌ها، رستوران‌ها و کافه‌ها می‌تواند به شهرستان‌ها جذابیت اقتصادی بیشتری ببخشد.

    سمعی و بصری و رسانه‌های محلی: تاسیس رادیوها و تلویزیون‌های محلی، رسانه‌های آنلاین، وب‌سایت‌های خبری و مجلات محلی می‌تواند فرصت‌های شغلی مناسبی ایجاد کند.

برای انتخاب بهترین شغل در شهرستان، مهم است که با توجه به توانایی‌ها، منابع، نیازها و تخصص‌های محلی خود، تحقیقات و برنامه‌ریزی دقیقی انجام دهید. همچنین مشورت با افرادی که تجربه در حوزه‌های مرتبط دارند، می‌تواند به شما در انتخاب مناسب‌ترین شغل کمک کند.

بسیاری از مردم کشور ما در مناطق روستایی ی در شهر های کوچکی زندگی می کنند و با چالش های اقتصادی جدی روبرو هستند.  متاسفانه با پیش آمدن شرایط بیماری کووید -19 و بیکاری بسیاری از افراد , کارهای خود را از دست دادن و هنوز هم در شرایط زندگی و معیشتی آنها بهبودی ایجاد نشده است .
این  امر باعث شده است که بسیاری از ساکنان شهرهای کوچک و روستایی به دنبال راه هایی برای کسب درآمد اضافی باشند. اگر شما یکی از آنها هستید، ممکن است با مشکلات زیادی  برای شروع یک کسب و کار جدید روبرو شده باشید.

اکثر افرادی که در مورد راه های کسب درآمد مطالبی می نویسیند یا راه حل هایی ارائه می دهند، بیشتر تمرکزشان بر مناطق شهری پرجمعیت است، اما این بدان معنا نیست که ساکنان شهر های کوچک و روستایی باید کنار گذاشته شوند.
راه های زیادی برای کسب درآمد وجود دارد که با زندگی روستایی و شهر ای کوچک سازگار است و برخی از آنها منحصر به مناطق روستایی است.

بهترین شغل آزاد در شهرهای کوچک

درصد زیادی ار مردم ایران در مناطق روستایی و شهرهای کوچک زندگی می کنند.
ما این لیست از مشاغل را برای کسانی که در شهرهای کوچک هستند به چهار دسته تقسیم می کنیم: مشاغل آزاد، مشاغل کارگری، کارهایی که می توانید در خانه انجام دهید، و مشاغل آنلاین. هر یک از این ایده ها می تواند برای شما مناسب باشد!

 

💡 مشاغل آزاد
در اینجا چند ایده برای کسانی که می خواهند یک تجارت آزاد در یک شهر کوچک یا منطقه روستایی راه اندازی کنند، آورده شده است.


1-     راهنمای محلی باشید
بسیاری از مناطق روستایی و شهرهای کوچک، مکان‌های محبوب برای ساکنان شهرهای مجاور هستند. اگر اطلاعات زیادی در مورد شهر کوچک یا منطقه روستایی خود دارید، در نظر بگیرید که راهنمای بازدیدکنندگان این منطقه باشید. می توانید به مردم کمک کنید برای تعطیلات یا سفرهای یک روزه در منطقه برنامه ریزی کنند، اطلاعات مربوط به اقامتگاه را در اختیار گردشگران و بازدید کنندگان قرار دهید ، و مردم را به مقصدهای دیدنی محلی هدایت کنید.


می توانید برای فعالیت های ورزشی و اوقات فراغت ایده بدهید و بازدیدکنندگان را به سمت بهترین رستوران های  غذاخوری محلی راهنمایی کنید. خدمات راهنمای محلی و قیمت گذاری خود را در سایت های رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک , اینستاگرام , سایت دیوار و ... تبلیغ کنید.


2. آربیتراژ خرده فروشی

آربیتراژ خرده فروشی عبارت است از خرید چیزی با قیمت پایین و سپس فروش آن برای کسب سود با قیمت بالاتر.
شاید حتی مسخره به نظرتان برسد , ولی در بعضی شهر ها که تاریخ و قدمت زیادی دارند اقلام و وسایلی هستند که شاید یعضی ها حاضر باشند قیمت خیلی خوبی بابت آنها بپردازند , مثل کوزه های قدیمی , وسایل ورشو و یا ظروف قدیمی و هر چیزی دیگری .
شما می تواند با خرید این وسایل با قیمت مناسب و تمیز کردن آنها اقدام به فروش آنها با قیمت بسیار خوب به مشتری هایی در شهر های بزرگتر کنید ,  فروش مجدد آنها با قیمت مناسب می تواند درآمد قابل توجهی برای شما داشته باشد.
این امر به ویژه در مناطقی صادق و قابل اجرا تر است که خانه‌های قدیمی  دارند که می‌تواند شامل عتیقه‌جات ارزشمند باشد!

 

3. Rideshare Driver یا سرپرست حمل و نقل
ساکنان شهرهای کوچک و مناطق روستایی مانند دیگران به خدمات حمل و نقل و تحویل کالا ها نیاز دارند. گاهی اوقات نیاز حتی بیشتر از شهرها است: بسیاری از مناطق روستایی حمل و نقل عمومی محدودی دارند و ساکنان بدون ماشین ممکن است برای دریافت کالاها و خدمات ضروری به کمک نیاز داشته باشند.
حا شما می توانید با ارائه خدمات و تامین نیازهای روزمره آنها حال در هر زمینه ای که بیشتر تقاضا داشته باشد فعالیت کنید تا به رفع این نیاز کمک کنید. این امر می تواند درآمد بسیارخوبی برای شما داشته باشد.

 

4. عکاسی محلی را انجام دهید
مناطق روستایی و شهرهای کوچک، محیط های بسیار خوبی برای عکاسی ایجاد می کنند. اگر دوربین خوبی دارید – یا گوشی با دوربین مناسب – چرا شانس خود را در عکاسی امتحان نکنید؟

می توانید تصاویر خود را به روزنامه های محلی یا شهرستانی بفروشید یا آنها را در سایت های عکس سهام مانند Shutterstock آپلود کنید. وقتی این کار را انجام می دهید، صاحبان وب سایت می توانند حقوق استفاده از عکس شما را بخرند و سایت هایی مانند Shutterstock به شما کمیسیون می پردازند.

درآمد عکاسی تبلیغاتی

 مشاغل کارگری
بسیاری از شهرهای کوچک و مناطق روستایی با کمبود شدید نیروی کار مواجه هستند، زیرا ساکنان جوانتر به دنبال فرصت‌هایی در شهرها هستند. ساکنان مسن تر و ساکنانی که توانایی فیزیکی برای انجام کارهای کارگری به تنهایی ندارند، اغلب در چندین زمینه به کمک نیاز دارند. در اینجا برخی از احتمالات وجود دارد.

 

5. کمک دست مزرعه (انجام کارهای فیزیکی)
بسیاری از شهرهای کوچک و مناطق روستایی با کمبود شدید نیروی کار مواجه هستند، زیرا جوانترها به دنبال فرصت‌های بهتر به شهرهای بزرگتر مهاجرت کرده اند و صاحبان مزرعه اغلب به دنبال افرادی هستند که بتوانند در کارهای مزرعه به آنها کمک کنند  . مثلا انجام کار هایی مثل تغذیه دام، تمیز کردن انبارها یا بیل زدن و ...
شاید در ابتدا کار آسانی نباشد ولی اگر در روستا یا شهر هایی زندگی می کنید که واقعا منبع درآمدی نیست و پشتوانه مالی ندارید این کار می تواند نقطه شروع مناسبی برای شما باشد , شما از طبیعت لذت خواهید برد، با حیوانات کار خواهید کرد .

 

6. مراقبت از حیوانات خانگی
درست مانند مردم شهر، ساکنان روستایی اغلب برای مراقبت از حیوانات خانگی به کمک نیاز دارند، خواه این حیوانات مزرعه باشد یا حیوانات خانگی.

کسب درآمد از پرورش حیوانات پرسود

 

7. تمیز کردن خانه / محل کار و ...
آیا در تمیز کردن یا مرتب کردن اتاق ها، خانه ها و/یا ساختمان ها مهارتی دارید ؟
نظافت یا سازماندهی می‌تواند شغلی مناسب برای شهرهای کوچ باشد و درآمد خوبی به همراه داشته باشد.


9. کار های باغبانی و چمن زنی
حتی در شهر های کوچک هم افرادی هستند که خانه های بزرگ و حیاط ها زیادی دارند و همه ورزه برای چمن زنی و تمیز کردن آنها وقت زیادی می گذارند می توانید با اینجام این کارها و کمک به این افراد درآمد خوبی داشته باشید . خدمات خود را از طریق روزنامه‌های محلی، ارسال پیامک شخصی یا تبلیغات کاغذی ؛تبلیغ کنید.

درآمد زایی با کار های باغبانی و چمن زنی

10. مشاغل نقاشی
بسیاری از ساکنان روستایی و شهرهای کوچک به خدمات و کارهای نقاشی نیاز دارند. نقاشی به جز نیاز به جزئیات و مرتب بودن به آموزش زیادی نیاز ندارد. شما می توانید خدمات خود را برای رنگ آمیزی مواردی مانند صندوق پست، خانه ها، گاراژها، انبارها، نرده های چوبی و موارد دیگر ارائه دهید.


اطمینان حاصل کنید که سطح  مورد نظر را به درستی  رنگ زده اید  و از نوع رنگ مناسب برای کار استفاده کنید. دستورالعمل‌هایی درباره نحوه صحیح رنگ‌آمیزی سطوح در YouTube یا وب‌سایت‌های دیگر  تهیه و نگاه کنید. ابتدا در اطراف خانه خود تمرین کنید تا در ارائه مهارت ها و خدمات خود به دیگران به مشکلی بر نخورید.

💡 خدمات خود را با پخش بروشور یا با بازدید از ساکنینی که به نظر می رسد از خدمات نقاشی شما نیاز، تبلیغ کنید.


🏠 کارهایی که می توانید در خانه انجام دهید ( مشاغل خانگی)
آیا به دنبال برخی درآمدهای جانبی هستید که بتوانید مستقیماً از خانه خود به دست آورید؟
این ایده ها را امتحان کنید.

11. فروش سبزیجات خانگی
مردم عاشق خرید محصولات محلی هستند - به خصوص اگر ارگانیک باشند. اگر به باغبانی علاقه دارید و مانند بسیاری از ساکنان روستایی به برخی از زمین ها دسترسی دارید، پرورش محصولات با ارزش بالا می تواند برای شما درآمد کسب کند.
سعی کنید سبزیجات و گیاهان دارویی را در انتهای محل زندگی خود، در بازار کشاورزان محلی، یا در یک پارک محلی یا بازارچه محلی یا به صورت عمده بفروشید.

برخی از ایده ها برای سبزیجات و گیاهانی که در این روش فروش خوبی دارند عبارتند از:
    گوجه فرنگی ها
    خیارها
    ذرت
    ریحان
    گشنیز
    جعفری
    فلفل
    پیاز محلی
و زعفران
بسیاری از این سبزیجات و گیاهان را می توان با کمترین فضا با استفاده از گلدان ها و قفسه ها پرورش داد.

کشب درآمد با فروش سبزیجات خانگی

12. پرورش/فروش جوجه و تخم مرغ
بیشتر شهرهای کوچک و مناطق روستایی به ساکنان اجازه می دهند جوجه نگهداری کنند. اگر برای کار آماده هستید، می توانید جوجه پرورش دهید و تخم مرغ بفروشید، و یا جوجه بفروشید. در روزنامه‌های محلی و سایت‌های خرید/فروش محلی تبلیغ کنید.

 

13. فروش صنایع دستی با موضوع و طرح محلی و سنتی
صنایع دستی با تم محلی همیشه مد  و مورد پسند هستند. من دوستی دارم که در زمینه صنایع دستی فعالیت می کند و سفارش‌های صنایع دستی‌اش با موضوع سنتی هم انجام میدهد , خدا رو شکر کارش بسسارخوب است و بازار خوبی دارد به طوری که حتی  برای شش ماه آینده هم سفارش کار معمولا دارد.

برخی از ایده ها برای صنایع دستی شامل تابلوهای آویزان، سینی های سرو سنتی ، قاب عکس و قفسه های کوچک , جا مدادی و جای وسایل روی میزی و بساری ایده ای دیگر می شود. حتی  می توانید مبلمان قدیمی را بازسازی کنید تا ظاهری سنتی داشته باشد.

کسب درآمد از فروش صنایع دستی


💻 مشاغل آنلاین
همیشه کارهای آنلاینی وجود دارد که می توان از خانه انجام داد، مهم نیست که در یک منطقه روستایی، شهر کوچک یا یک شهر بزرگ زندگی می کنید. اگر سیستیم در اختیار دارید که امکان اتصال به شبمه اینترنت را دارد و همچنین خودتان در زمینه کامیوتر اطلاعاتی دارید می توانید به کسب و کار آنلاین فکر کنید , ببنید کدام یک از این ایده ها برای شما مفید است؟


14. دستیار مجازی
یک دستیار مجازی به صاحبان مشاغل و صاحبان وبلاگ/وب سایت کمک می کند تا کسب و کار خود را مدیریت کنند. دستیاران مجازی انواع مختلفی از کارها را انجام می دهند، به عنوان مثال:

  1.     مدیریت و ارسال در حساب های رسانه های اجتماعی
  2.     ورود داده ها
  3.     تصحیح
  4.     هماهنگی قرار ملاقات ها
  5.     رسیدگی به تماس های خدمات مشتری
  6.     نوشتن خبرنامه
  7.     پاسخگویی تلفنی
  8. و ...

هر شغل دستیار مجازی دارای مسئولیت های متفاوتی است. می توانید به عنوان دستیار مجازی برای شرکتی کار کنید که به شما امکان می دهد در خانه کار کنید و شما را به عنوان کارمند استخدام می کند، یا می توانید کسب و کار دستیار مجازی خود را اداره کنید. در سایت های کاریابی مانند دیجی کالا یا دیوار برای خود کار پیدا کنید.

اگر به دنبال کار به عنوان دستیار مجازی هستید، در مورد کلاهبرداری هوشیار باشید. هرگز از حساب بانکی شخصی خود برای خدمات حرفه ای استفاده نکنید و با واریز چک و ارسال پول در هر جایی موافقت نکنید. اطلاعات شناسایی شخصی را آپلود نکنید. در مورد کلاهبرداری های رایجی که دستیاران مجازی را هدف قرار می دهند بخوانید و در این زمینه حتما  اطلاعاتی داشته باشید.

درآمد زایی با مشاغل آنلاین

15. کار ورود اطلاعات
یکی دیگر از راه‌های کسب درآمد آنلاین در خانه ، انجام کار وارد کردن داده یا رونویسی است. می توانید محتواهایی که برای آپدیت سایت های توسط محتوا نویسان نوشته شده است را در سایت های مدیران آپلود کنید .
انجام این کار معمولاً نیازی به آموزش خاصی ندارد. با این حال، داشتن مهارت های تایپ سریع و دقیق در بالا بردن سرعت عمل و انجام کار بیشتر خیلی به شما کمک می کند.

اگر می‌خواهید دستمزد بالاتری کسب کنید، می‌توانید برای رونویسی پزشکی یا حقوقی انجام دهید. برای یافتن فرصت‌های در دسترس، به‌صورت آنلاین برای « شغل های ورود اطلاعات سایت ها »  را در گوگل جستجو کنید.


16. تدریس خصوصی

تدریس خصوصی یکی دیگر از کارهای است که می توانید از خانه انجام دهید. برخی از شرکت های تدریس خصوصی به مدرک تدریس یا مدرک دیگری نیاز دارند، در حالی که برخی دیگر نیازی به مدرک ندارند.
شما می توانید انگلیسی را به عنوان زبان دوم تدریس کنید یا در دروس دیگری مانند ریاضی یا علوم تدریس کنید. و می توانید به دانش آموزان در هر سنی، از مهدکودک گرفته تا بزرگسالان آموزش دهید. برخی از شرکت هایی که معلمان را برای کار آنلاین از خانه استخدام می کنند مانند:
https://tutorland.ir/

مشاغل آنلاین در خانه

 


بهترین شغل در شهرستانها با سرمایه کم
با سرمایه کم، انتخاب شغل مناسب در شهرستان‌ها ممکن است چالش‌برانگیز باشد، اما هنوز می‌توانید گزینه‌هایی را در نظر بگیرید. در زیر، تعدادی از شغل‌هایی که با سرمایه کم اجرا می‌شوند، آورده شده است:

    فروشگاه آنلاین: ایجاد یک فروشگاه آنلاین برای فروش محصولات محلی، لوازم دست‌ساز، لوازم آرایشی و بهداشتی، لوازم الکترونیکی و... می‌تواند با سرمایه کم آغاز شود.

    خدمات خودرو: ارائه خدمات نگهداری و تعمیر خودرو، تعویض روغن، خدمات تعمیرات سبک، تنظیم ترمز و... با سرمایه کم می‌تواند آغاز شود.

    خدمات خانگی: ارائه خدمات تمیزکاری خانگی، نظافت، آشپزی در منزل مشتریان، ارائه خدمات نگهداری از حیوانات خانگی و... می‌تواند با سرمایه کم اجرا شود.

    تولید محصولات غذایی: تهیه محصولات غذایی مانند کیک‌ها، شیرینی‌ها، کنسروها، مربا و... با مواد اولیه ساده می‌تواند شروع شود.

    تولید و فروش محصولات دست‌ساز: تولید محصولات دست‌ساز مانند جواهرات، زیورآلات، لوازم دکوری و... با مهارت‌های خود می‌تواند شروع شود.

    خدمات آنلاین: ارائه خدمات مشاوره، تحقیق و تایپ آنلاین، ایجاد وب‌سایت‌ها، طراحی گرافیک و... با دانش و مهارت‌های فنی می‌تواند انجام شود.

    گردشگری محلی: ایجاد تورهای گردشگری محلی، ترتیب تفریحات محلی و... با آشنایی به جاذبه‌های تاریخی و طبیعی منطقه می‌تواند شروع شود.

    خدمات تعمیر و نگهداری الکترونیکی: ارائه خدمات تعمیر و نگهداری تلفن همراه، لپ‌تاپ‌ها و دستگاه‌های الکترونیکی با دانش فنی می‌تواند آغاز شود.

    آموزش آنلاین: ارائه دوره‌های آموزشی آنلاین در زمینه‌هایی مانند زبان‌آموزی، مهارت‌های فنی، طراحی و... با اشتراک‌گذاری دانش خود می‌تواند شروع شود.

    تولید محصولات گلخانه‌ای کوچک: اگر منطقه شما دارای اقلیم مناسبی برای کاشت گل‌ها یا سبزیجات کوچک است، می‌توانید گلخانه‌های کوچک تاسیس کرده و محصولات خود را به فروش برسانید.

به هر حال، برای موفقیت در هر شغل با سرمایه کم، نیاز به تحقیقات و برنامه‌ریزی دقیق، دانش کافی و تعهد به کار دارید. همچنین باید توجه داشته باشید که به مرور زمان، با تجربه و تلاش، می‌توانید مشاغل خود را گسترش دهید.

 

نتیجه گیری
ده‌ها امکان برای فعالیت‌های جانبی و مشاغل خانگی برای افرادی که در شهرهای کوچک و مناطق روستایی زندگی می‌کنند وجود دارد. کافی است کمی به علایق خود و امکاناتی که در درستری دارید فکر کنید و آنها را در راه رسیدن به هدف خود به کار بگیرید. از همه کارهایی که می توانید انجام دهید فهرست تهیه کنید و درباره آنها تحقیق کنید که چگونه می توانید از استعدادها و علایق خود برای کمک به دیگران و کسب درآمد در این راه استفاده کنید.

 

نویسنده

سمیه ملکی

جهت سفارش طرح توجیهی با خانم مهندس ملکی تماس بگیرید.(09015516984)

ممکن است از این مطالب خوشتان بیاید

مطالب مرتبط
معرفی دوستان و همکاران

دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه