تهیه طرح توجیهی ،از ضررهای هنگفت مالی و اعتباری جلوگیری می کند.هر ایده ای تا روی کاغذ ریز نشود قابلیت اجرا پیدا نمی کند

طرح توجیهی کارخانه آب معدنی 1401 | هزینه راه اندازی خط تولید آب معدنی کوچک

معرفی طرح توجیهی کارخانه آب معدنی 1401 :

آب آشامیدنی یکی از پرطرفدارترین نوشیدنی هاست که با هیچ نوع نوشیدنی دیگری قابل مقایسه نیست. بنابراین احداث یک کارخانه تولید آب معدنی ایده خوبی است که به عنوان یک تجارت راه اندازی کنید.

کارخانه آب معدنی زیادی در کشور ما وجود دارد و تقاضا برای آب معدنی نیز در سال های  اخیر نیز بیشتر خواهد شد. کسب و کار تولید آب معدنی قطعاً در سالهای آینده به اوج خود خواهد رسید زیرا مردم آب معدنی بسته بندی شده را بیشتر به عنوان نوشیدنی انتخاب می کنند زیرا مردم بیشتر به سلامت آگاه شده اند.

وقتی به فکر راه اندازی یک کارخانه آب معدنی هستید، باید اندازه بطری ها را برای تولید برنامه ریزی کنید. به طور کلی، عقیده بر این است که یکی در یک کسب و کار نوپا باید از تولید بطری های سایز کوچک در کارخانه خود شروع کند. و بدیهی است که این تجارت بهترین گزینه برای شروع است.

 

طرح توجیهی کارخانه آب معدنی 1401

در اینجا چند دلیل وجود دارد که چرا باید این تجارت را شروع کنید:

  1. آب همیشه مورد تقاضا است :

 اگر تصمیم دارید یک کارخانه آب راه اندازی کنید، نباید در تصمیم خود شک کنید زیرا شانس بسیار کمی برای ضرر در کسب و کار جدید خود دارید. این به این دلیل است که آب همیشه تقاضای بالایی دارد بدون توجه به اینکه چه اتفاقی بیفتد زیرا آب جزء ضروری زندگی ما است.

2. بحث سلامت :

امروزه مردم تمایلی به نوشیدن آب از جایی ندارند زیرا می دانند که ممکن است بر سلامت آنها تأثیر بگذارد. آنها همچنین ممکن است قربانی بسیاری از بیماری ها مانند حصبه، کم آبی، چاقی شوند. بنابراین برای جلوگیری از چنین چیزهایی، مردم یک گزینه جایگزین برای آب بطری پیدا کردند.

3 .سود بالا

 وقتی مواد اولیه کسب و کار شما آب است، نیازی نیست که زیاد در مورد خرید مواد خام خود فکر کنید، زیرا بیشتر به صورت رایگان در دسترس است. فقط باید از آن منبع ثابت آب استفاده کنید. بنابراین، هنگامی که در کسب و کارهای دیگر ، بخش عمده ای از پول را صرف خرید مواد خام می کنند، در اینجا شما هزینه ای بابت تامین مواد اولیه پرداخت نمی کنید ,  بنابراین قطعاً حاشیه سود شما بالا خواهد بود.

 

 4.ایجاد اشتغال

شما باید افرادی را استخدام کنید که کارهایی مانند اپراتور ماشین، تمیز کردن ظروف، توزیع بطری های معدنی را انجام دهند.

 

طرح کسب و کار

هنگام راه اندازی این کسب و کار باید یک برنامه جامع برای مشخص کردن تمام هزینه های عملیاتی تهیه کرد. که در واقع همان طرح توجیهی می باشد که می توانید از یک نرم افزار تجاری برای آسان کردن کار خود استفاده کنید یا می توانید یک حرفه ای را استخدام کنید تا تمام این کارها را انجام دهد.

 در کنار آن هرگز فراموش نکنید که مجوزهایی را که برای هر نوع کسب و کاری ضروری است جمع آوری کنید. قبل از راه اندازی کسب و کار نیز اطلاعاتی را در مورد چندین عامل مانند تجهیزات ضروری مورد نیاز خود، نوع کارمندانی که قصد استخدام و خرید وسایل نقلیه برای شرکت خود دارید جمع آوری کنید. .

 

هدف پروژه

هدف پروژه احداث یک کارخانه تولید و بسته بندی آب معدنی است. این پروژه شامل تولید آب معدنی شرب در ظرفیت های نیم لیتری، 1.5 لیتری و لیوانی می باشد.

 

پروژه شامل تجزیه و تحلیل سرمایه گذاری های مالی، جهت سرمایه گذاری،  جهت اخذ وام و اخذ مجوز کارخانه آب معدنی و شرح تجهیزات و لیستی از ویژگی های تاسیسات تولید می باشد. طرح تجاری معمولی همچنین شامل شرحی از فرآیند تولید، محاسبه هزینه های تولید و هزینه های پرسنل می باشد.

 به عنوان بخشی از پروژه، شرح تخمینی از سرمایه گذاری های مالی لازم، برنامه زمان بندی و جهت سرمایه گذاری، زمان بندی اعتبار بازگشتی ارائه شده است. همچنین طرح تجاری شامل طرح فروش، حساب سود و زیان، صورت تغییرات دارایی های مالی، محاسبه نقطه سر به سر تولید می باشد.

 

 پروژه مستلزم محاسبه عملکرد سرمایه گذاری اعم از خالص ارزش فعلی، نرخ سود داخلی، دوره بازگشت سرمایه و ... بوده است و همچنین شاخص های سودآوری (بازده فروش، سرمایه گذاری) محاسبه شده است.

طرح توجیهی کارخانه آب معدنی 1401

   

این گزارش یک مطالعه امکان سنجی دقیق در مورد  طرح تولید آب معدنی دربسته بندی های نیم ولیتری و یک و نیم لیتری است.

پتانسیل تولید آب معدنی در داخل کشور به عنوان ماده اولیه اصلی یعنی آب در دسترس است ,  مقدار زیادی از آب هایی که برای تولید آب معدنی استفاده می شود از جویبارهای پرشمار برف و بارانی که به وفور در آن وجود دارد , یا از طریق چشمه ها و چاه ها تهیه می شود .

از آنجایی که در کشور ما تعداد زیادی چشمه طبیعی و چاه های آب وجود دار می توا  روی اسن طرح پر طرفدار سرمای گذاری کرد.

چشمه ها به عنوان آب معدنی طبیعی برای تهیه آب بسته بندی شده بیشترین ارزش را دارند. مصرف آب معدنی در سال های گذشته به طور تصاعدی افزایش یافته است. این رشد به دلیل  تلاش های بسیاری از شرکت ها برای ترویج نیاز به نوشیدن آب معدنی "سالم" و همچنین کمبود آب در برخی از مناطق است.

در این طرح توجیهی و گزارش به طور  کامل توجیه پروژه، تحلیل هزینه های احداث کارخانه آب معدنی، منابع مورد نیاز و بررسی هزینه های طرح و همچنین هزینه های خرید تجهیزات و امکانات  مورد استفاده در طرح مورد بررسی قرار گرفته است .

توجیه پروژه:

سالانه مقدار زیادی آب معدنی جهت مصارف مختلف برای خانوارها، استفاده  در جلسات و میهانی ها  هتل ها و رستوران ها , بیمارستان ها و در هواپیما و بسیاری موارد دیگر نیاز است که باید تامین شود.

در دسترس بودن مواد خام و اصلی طرح ( آب ) که ماده اولیه اصلی تولید آب معدنی است.

 

بخش ها و ریز مجموعه های وابسته به صنعت آب معدنی:

واردکنندگان مواد اولیه : شخص یا شرکتی که بطری های PET را از کشورهای دیگر وارد می کند.

عمده فروش: نهاد واسط در کانال توزیع که مقدار زیادی مواد معدنی را خریداری می کند , در واقع آب را از تولیدکنندگان و به خرده فروشان می فروشد.

خرده فروشان: مشاغلی که آب معدنی را از عمده فروشان می خرند و به مصرف کنندگان نهایی می فروشند.

مصرف کننده نهایی: مصرف کنندگان نهایی کسانی هستند که آب معدنی را از خرده فروشان خریداری می کنند و مصرف کننده هستند.

 

 تقاضا در مقابل عرضه

مصرف کنندگان آب معدنی معتقدند که آب معدنی طبیعی دارای سلامتی دارویی و یا سلامتی دیگر است , تقاضا برای آب تصفیه شده  و آب معدنی و آشامیدنی در فصل تابستان  و در مناطق گرم و توریست پذیر بیشتر می شود. همانطور که همه ما میدانیم ,  آب آشامیدنی برای زنده بودن بسیار ضروری است و در صورت کثیف و آلوده بودن باعث بیماری می شود , بنابراین فرآوری و بسته بندی آب آشامیدنی سالم برای بشر امری ضروری شده است و در بعضی جاها واقعا نیاز ضروری به تهیه آب معدنی وجود دارد.

تقاضا و عرضه آب معدنی و رقابت پذیری پروژه

این پروژه  نمایی کلی از راه اندازی یک واحد تولید آب معدنی است. آب معدنی تولید شده از این واحد پیشنهادی با کالاهای وارداتی رقابت خواهد کرد. هدف از برآورد هزینه ها و محاسبات در این طرح راه اندازی واحد تو.لید آب معدنی است که محصولات با کیفیت با قیمتی که مطابق با بازار باشد تهیه و در اختیار مصرف کننده قراردهد.

در این صنعت فروش بیشتر ارتباط مستقیمی با جذب مشتری که آخرین مرحله کار است دارد و این بخش را می توان با استراتژی های تبلیغاتی نوآورانه  و جلب رضایت مشتری ها افزایش داد و انتظار می رود اگر محصول کیفیت خوبی داشته باشد و بسته بندی مناسبی داشته باشد بتواند جایگاه مناسبی در بازار کسب کند.

 

زیرساخت  های لازم جهت اجرای پروژه :

  1.  ساختمان ها، فضای کاری، و تاسیسات مرتبط
  2.  تجهیزات فرآیند (از جمله سخت افزار و نرم افزار)
  3.  خدمات پشتیبانی (مانند حمل و نقل یا ارتباطات)

تهیه محیط مناسب کاری و تولیدی

مواردی که از نظر مشتریان مهم است و به آنها در هنگام خرید آب معدنی توجه می کنند :

  •   آب معدنی درجه بندی شده با کیفیت بالا
  •  قیمت مقرون به صرفه را ترجیح می دهند
  •   در دسترس بودن
  •  داشتن اندازه مناسب  بطری  جهت مصرف

شماتیک  کارخانه خط تولید آب معدنی

بسته بندی

آب بطری در بسته بندی های مختلف مانند بطری های 200 میلی لیتری ,   500 میلی لیتری، بطری های یک لیتری و یک و نیم لیتری و لیوانی  به فروش می رسد , بسته بندی های بزرگتر  20 تا 50 لیتری تهیه می شوند.

 

منابع

ورودی های اصلی پروژه عبارتند از داشتن  تکنولوژیکی، ماده اصلی (آب ) ، نیرو، مواد اولیه خام و  بطری ها و درپوش های PET، برچسب های PVC، کارتن ها، فیلم شرینک و غیره و سایر مواد مصرفی و منابع انسانی.

 

آب

آب مناسب برای طبقه بندی به عنوان "آب معدنی طبیعی به IS: 13428:2000"  نیاز است و محل آب  با دبی 30 لیتر در دقیقه برای فعال سازی تجاری طرح کافی است.

 

منابع مواد خام

منبع اصلی کسب و کار آب است. آب مناسب برای طبقه بندی به عنوان "طبیعی" است

آب معدنی به IS: 13428:2000 و در محلی که دبی 30 لیتر است موجود است.

در دقیقه که برای امکان بهره برداری تجاری به میزان 25 لیتر در هر دقیقه کافی است

 

یکی دیگر از مواد اولیه اصلی مورد نیاز، بطری های PET است که معمولا وارد می شود , با درب بطری، برچسب و مواد بسته بندی.

برای بالا بردن راندمان تولید بهتر است که از یک تیم آموزش دیده و نیروی انسانی منضبط و  ماهر در کار استفاده شود ,

استفاده از نیروی کار ماهر باعث بالا بردن بهره وری در تولید می شود و علاوه بر آن می تواند باعث کاهش بعضی هزینه ها و مشکلات شود.

 

توصیه نهایی

احداث کارخانه تولید آب معدنی هیچ تاثیر نامطلوبی بر محیط زیست ندارد. با این حال، یک برنامه مدیریت محیط زیست است

فقط در مدیریت پسماندها ببهتر است که دقت شود تا مشکلی بوجود نیاید.

این طرح از نظر اقتصادی به صرفه خواهد بود , زیرا ایجاد اشتغال مستقیم برای بیش از 10 نفر و همچنین ایجاد اشتغال غیر مستقیم

برای چندین نفر دیگر  را فراهم می کند .

 نتیجه گیری

با رشد سریع شهرنشینی و صنعتی شدن در کشور، خطر آلودگی آب وجود دارد , برای اطمینان از دسترسی عموم مردم به آب آشامیدنی سالم؛ خط  تولید و بسته بندی آب معدنی راه اندازی خواهد شد. ایجاد یک کارخانه بزرگ و پیشرفته آب معدنی  می تواند بازار را به خود اختصاص دهند , برای راه اندازی کارخانه آب معدنی  نیاز به صرف هزینه های ثابت  و متغیری است . با سرمایه گذاری درست در این صنعت می توانسهم مناسبی در بازار بدست آورد.

خلاصه گزارش طرح توجیهی کارخانه آب معدنی 1401  :

1-عنوان فعاليت:

احداث کارخانه بسته بندی آب معدنی

2-ظرفيت :

3 هزار بطری در ساعت

3-مجري طرح:

....................

4-محل اجرا :

..............

5-اشتغال طرح :

11نفر

6-سرمايه ثابت طرح :

169041.33میلیون ریال معادل شانزده میلیارد و نهصد و چهار میلیون و یکصد و سی و سه هزارتومان

7-سرمايه در گردش :

19150.24میلیون ریال معادل یک میلیارد و نهصد و پانزده میلیون و بیست و چهار هزارتومان

8-سرمايه گذاري کل طرح :

188191.56میلیون ریال معادل هجده میلیارد و هشتصد و نوزده میلیون و یکصد و پنجاه و شش هزارتومان

9-ميزان زمين طرح :

5000متر مربع

10-ميزان زمين بنا :

970 متر

11-ميزان تسهيلات مورد نياز :

150553.25میلیون ریال معادل پانزده میلیارد و پنجاه و پنج میلیون و سیصد و بیست و پنج هزارتومان

12-نوع تسهيلات :

وام 5 ساله

13-نقطه سربه سر :

48.90%

14-مدت برگشت سرمايه :

5سال

15-نرخ بازدهي سرمايه :

34.65%

16-تورم :

40%

17-نرخ تنزیل :

25%

 

فهرست مطالب موجود در طرح توجیهی آب معدنی نگارش سال  1401 :

برآورد زمین  یا مکان مناسب برای آب معدنی 1401
برآورد محوطه سازی های لازم
برآورد هزینه ساخت و ساز و یا تعمیرکارخانه آب معدنی
برآورد هزینه خرید و لیست ماشین آلات و تجهیزات
برآورد تاسیسات عمومی و تجهیزات (تاسیسات)
برآورد وسایل حمل و نقل

برآورد تجهیزات لازم برای احداث کارخانه آب معدنی
برآورد آب ،برق ،سوخت مصرفی
برآورد هزینه تعمیرات ونگهداری
برآورد حقوق و دستمزد نیروی انسانی

برآورد هزینه ثابت
برآورد هزینه های سرمایه ای
برآورد هزینه قبل از بهره برداری
برآورد سرمایه در گردش
برآورد نحوه سرمایه گذاری کل آب معدنی
 برآورد هزینه استهلاک پس از اجرای توسعه
برآورد هزینه تولید سالیانه
برآورد قیمت تمام شده
قیمت فروش
درصد فروش در نقطه سربه سر
برآورد سود و زیان ویژه
برآورد سرمایه ثابت سرانه
برآورد کل سرمایه گذاری سرانه
برآورد نرخ بازدهی سرمایه
برآورد دوره برگشت سرمایه
برآورد درصد فروش در نقطه سربه سر
برآورد ارزش افزوده خالص و نا خالص و نسبت های آن

 

طرح بسیار کامل است و همه مطالبی که در بالا گفته شد در طرح موجود است.
طرح آپدیت بهار سال 1401  است. طرح  دارای فایل ورد و پی دی اف  pdf + doc می باشد.

دانلود طرح توجیهی بسته بندی آب معدنی(pdf+doc) نگارش سال 1402  

نویسنده

سمیه ملکی
قیمت:   65000تومان

جهت سفارش طرح توجیهی با خانم مهندس ملکی تماس بگیرید.(09015516984)

ممکن است از این مطالب خوشتان بیاید

مطالب مرتبط
معرفی دوستان و همکاران

دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه