تهیه طرح توجیهی ،از ضررهای هنگفت مالی و اعتباری جلوگیری می کند.هر ایده ای تا روی کاغذ ریز نشود قابلیت اجرا پیدا نمی کند

درختان مقاوم به کم‌آبی و سرما | درختان میوه مقاوم به سرما

مقدمه (بهترین درخت میوه برای مناطق سردسیر)
درختان زیبایی و سرسبزی محیط اطراف زندگی ما را به وجود آورده‌اند. عوامل زیادی در رشد درختان مؤثر است. یکی از مهم‌ترین این عوامل، شرایط آب‌وهوایی منطقه است. مهم‌ترین چالش برای کاشت درختان، مشکل کم‌آبی است. برای کاشت درختان زیبا و سرسبز باید به نیاز آبی و چگونگی فراهم شدن آن توجه کرد. امروزه با توجه به خشک‌سالی‌های متعدد در جهان، نیاز به درختان مقاوم به کم‌آبی بیشتر از گذشته احساس می‌شود. برای انتخاب درخت مناسب باید به اقلیم منطقه توجه ویژه‌ای شود.

از درختان برای ایجاد زیبایی و سرسبزی در فضای سبز شهرها نیز استفاده می‌شود.بدون شک درختانی که برای حفظ وزنده‌مانی به آب زیادی نیاز دارند، برای فضای سبز و مسیر جاده‌ها مناسب نیستند. درختان مقاوم به کم‌آبی، درختانی هستند که بیشترین سازگاری را به کمبود آب، گرما و خاک نامناسب را دارا می‌باشند. همچنین سرما هم برای بسیاری از گیاهان مضر است و می‌تواند آن‌ها را از بین ببرد. بسیاری از درختان با شروع فصول سرد سال، سرسبزی خود را از دست می‌دهند. اما درختانی هم وجود دارند که در برابر سرما مقاوم هستند و سرسبزی خود را حفظ می‌کنند. این درختان برای مناطق سردسیر بسیار مناسب هستند.

درختان مقاوم به کم‌آبی و سرما

در این مقاله شمارا با انواع درختان مقاوم به کم‌آبی و سرما آشنا می‌کنیم.

درختان مقاوم به کم‌آبی و سرما
با توجه به نوع اقلیم منطقه، اولین سؤالی که برای کاشت درختان پیش می‌آید این است که چه نوع درختی را باید کشت کرد؟
برای انتخاب نوع درخت مناسب باید اول شرایط جغرافیایی و آب‌وهوایی را در نظر گرفت.در مناطقی با آب‌وهوای خشک و وجود خشک‌سالی‌های پی‌درپی، استفاده از درختان مقاوم برای فضای سبز مناطق امری بسیار ضروری است. تنوع در مناطق مختلف برای کشت هر گیاهی، مهم‌ترین مسئله است. استفاده از درختان با نیاز آبی بالا در مناطقی که مشکل کم‌آبی دارند، باعث از بین رفتن درختان می‌شود. پس در مناطقی با مشکل کم‌آبی باید حتماً از درختان مقاوم به خشک‌سالی استفاده کرد.


درختانی که برای ایجاد فضای سبز در مناطق خشک و کم آب مناسب هستند شامل:
بلوط: بلوط درخت همیشه‌سبز و بسیار مقاوم به شرایط سخت و کم‌آبی است.
ختمی: ختمی درختی مقاوم و مناسب در برابر خشک‌سالی است.
ارس: جونی پرس‌ها از گیاهان بسیار مقاوم به خشک‌سالی هستند.
اکالیپتوس: یکی از گیاهان بسیار مقاوم و سازگار با شرایط سخت، اکالیپتوس است.از این گیاه در مناطق گرم و خشک بسیار استفاده می‌شود و اکالیپتوس را زیاد در فضای شهری این مناطق می‌توان دید.
سرو: درخت سرو را به‌خوبی همه می‌شناسند. این درخت بسیار مناسب برای بلوارها است و در برابر کم‌آبی مقاوم است.
زبان‌گنجشک: این درختان بسیار مقاوم به خشک‌سالی هستند. از این درخت بسیار در ایجاد فضای سبز در مناطق خشک استفاده می‌شود.
سایر درختان مقاومی که برای ایجاد فضای سبز در مناطق خشک و کم آب مناسب هستند شامل: درختان کنار، زیتون‌تلخ، سوفوریا، توت نرک و... می‌باشند.


درختان مقاوم به سرما: یکی دیگر از علل از بین رفتن درختان، وجود سرما است. برای کاشت درختان باید به سرمای منطقه موردنظر نیز توجه ویژه‌ای شود. اگر منطقه موردنظر شما دارای زمستان‌های بسیار سرد و دمای پایین است. باید از درختان مقاوم به سرما برای ایجاد فضای سبز استفاده کرد. درواقع به این مناطق، مناطق سردسیر گفته می‌شود. بنابراین در مناطق سردسیر باید از درختان مقاوم به سرما و یخبندان استفاده کرد. نوع اقلیم مسئله‌ی بسیار مهمی در انتخاب هر نوع گیاهی است. در کاشت و نگهداری درختان مقاوم به سرما لازم است که نکاتی را رعایت کرد.

در ادامه به بررسی تعدادی درختچه و درخت مقاوم به سرما می‌پردازیم.

- سرو: یکی از مقاوم‌ترین درختان در برابر سرما، سرو است. این درخت همیشه‌سبز است و در فصول سرد سال هم خزان نمی‌شود. این درخت بسیار زیبا توانایی بالایی برای رشد در مناطق مختلف جهان را دارا است. بنابراین نسبت به تنوع مختلف آب‌وهوایی مقاوم است. به دلیل مقاومت بالای سرو، از آن برای ایجاد فضای سبز در شهرها استفاده می‌شود.
- افرا: افرا یکی دیگر از درختان مقاوم به سرما است. افرا دارای گونه‌های مختلف بارنگ‌های متفاوتی است. از این درختان زیبا در مناطق سردسیر استفاده می‌شود.
فوتونیا: این درختچه‌ی بسیار زیبا نسبت به سرمای شدید مقاوم است. این درختچه نیز همیشه‌سبز است و دچار خزان نمی‌شود. فوتونیا همیشه‌سبز و مقاوم به سرما دارای جذابیت زیادی است.
کاج: درخت کاج یکی دیگر از درختان همیشه‌سبز است. درخت کاج دارای برگ‌های سوزنی شکل است و در برابر خشک‌سالی مقاوم است.
ارس خزنده: درختچه‌ای همیشه‌سبز خزنده بر روی زمین با نیاز آبی متوسط است.
کامیس پاریس: این درختچه زیبا مقاومت بالایی در برابر سرما دارد.
شمشاد: انواع شمشادها نیز در برابر سرما بسیار مقاوم هستند. بنابراین می‌توان از انواع شمشاد در مناطق سردسیر استفاده کرد.
سایر درختان و درختچه هایکه در برابر سرما مقاوم هستند، عبارت‌اند از: درختچه اسپیره و بداغ، یاس هلندی، شبه سروها، سدرها، زرشک، طاووسی، سرو خزنده، خرزهره،  اقاقیا و سنجد تلخ است.

درختان مقاوم به کم‌آبی و سرما

درختان میوه مقاوم به کم‌آبی و سرما

تنوع در نهال و درختان میوه بسیار زیاد است. اما یکی از مهم‌ترین مسئله‌ی کنترل رشد و نمو درختان میوه، آب است. بنابراین درصورتی‌که نیاز آبی درخت فراهم نشود، در زمان کوتاهی رشد آن متوقف و از بین می‌رود. پس قبل از کشت هر نوع درختی باید به نیاز آبی آن توجه شود. در این میان درختانی وجود دارند که نیاز آبی پایینی دارند و در شرایط خشک‌سالی می‌توانند به رشد خود ادامه دهند و از بین نروند. این درختان را درختان مقاوم به کم‌آبی و خشک‌سالی می‌نامیم. در مناطقی با مشکل کم‌آبی و خشک‌سالی باید از درختان میوه مقاوم به کم‌آبی استفاده شود. اگر شما در مناطقی زندگی می‌کنید که برای کاشت درختان میوه با مشکل کم‌آبی مواجه هستید، بهتر است برای کاشت درختان میوه، حتماً از درختان مقاوم در این زمینه استفاده کنید.

در ادامه به تعدادی از درختان میوه مقاوم اشاره می‌کنیم.
خرما: نخل خرما توانایی ایجاد سازگاری در رطوبت پایین خاک را دارا است. بنابراین با شرایط کم‌آبی سازگار است. همچنین نخل خرما می‌تواند در شرایط نامناسب آب‌وخاک نیز سازگاری پیدا کند.
انگور: انگور درختی مقاوم به کم‌آبی است. اما در اوایل رشد درختان جوان‌تر، نیاز آبی آن‌ها باید فراهم شود.
عناب: این درخت در برابر کم‌آبی و سرمازدگی مقاوم است.
زیتون: این درخت در برابر کم‌آبی و خشک‌سالی بسیار مقاوم است. درواقع زیتون نماد مقاومت است. میوه این درخت مقاوم بسیار پرطرفدار نیز می‌باشد.
بادام: درختی باریشه‌های عمیق و مقاوم نسبت به خشک‌سالی است. زیرا در مواقع خشک‌سالی می‌تواند باریشه‌های قوی که دارد نیاز آبی خود را تأمین کند.
پسته:درخت پسته قادر به بقا در شرایط خشک‌سالی و کم‌آبی است.
انجیر: درخت انجیر نسبت به گرما بسیار مقاوم است. اما نسبت به سرما در دوره جوانی حساس است. این درخت می‌تواند نسبت به کم‌آبی مقاوم باشد.
همچنین سایر درختان مقاوم شامل: زالزالک، گز، کهور و... می‌باشد.

درختان خرما مقاوم به کم‌آبی و سرما

نتیجه‌گیری

رشد درختان به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از این عوامل، شرایط آب‌وهوایی منطقه است. با توجه به تنوع مختلف آب‌وهوایی در جهان، باید در انتخاب گیاه مناسب، به نوع اقلیم دقت شود. خشک‌سالی یکی از عوامل بیرونی کنترل‌کننده‌ی رشد درختان است. درواقع کم‌آبی می‌تواند باعث نابودی درختان شود. اما اگر با توجه به شرایط اقلیمی منطقه از درختان مقاوم برای فضای سبز و همچنین در باغات استفاده شود، می‌توان از بروز مشکل در این زمینه جلوگیری کرد. وجود سرما و یخبندان نیز یکی دیگر از عوامل نابودی درختان است. بنابراین قبل از کشت گیاه باید منطقه موردنظر به‌خوبی بررسی شود و در صورت لزوم از گونه‌های مقاوم متناسب با منطقه‌ی کشت استفاده شود. امروزه درختان مقاوم زیادی وجود دارند که می‌توان با توجه به مقاومت آن‌ها نسبت به عوامل نامساعد مورداستفاده قرار گیرند. بنابراین با سنجش میزان مقاومت درختان در برابر کم‌آبی و سرما، می‌توان از آن‌ها در مناطق مناسب استفاده کرد.

 

درختان میوه سردسیری ,میوه های سردسیری کمیاب,نام میوه های سردسیری ایران,بهترین درخت میوه برای مناطق سردسیر,درختان میوه مناطق کوهستانی,درختان میوه مقاوم به سرما,نهال میوه سردسیری,لیست درختان میوه ایران,انواع درخت میوه برای باغ

 

نویسنده

سمیه ملکی

جهت سفارش طرح توجیهی با خانم مهندس ملکی تماس بگیرید.(09015516984)

ممکن است از این مطالب خوشتان بیاید

مطالب مرتبط
معرفی دوستان و همکاران

دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه