تهیه طرح توجیهی ،از ضررهای هنگفت مالی و اعتباری جلوگیری می کند.هر ایده ای تا روی کاغذ ریز نشود قابلیت اجرا پیدا نمی کند

طرح توجیهی درخت بادام سال 1400 pdf + word | احداث باغ بادام

معرفی طرح توجیهی احداث باغ بادام نگارش سال 1400

هدف از اجرای طرح توجیهی احداث باغ بادام احداث سه هکتار باغ بادام  است که همه هزینه ها به طور دقیق محاسبه شده اند همچنین میزان درآمد طرح و میزان برداشت بادام در هکتار محاسبه شده است , مطالعه این طرح به علاقه مندان احداث باغ بادام پیشنهاد می شود.

 

طرح توجیهی بادام 3 هکتاری
کاشت درخت بادام برای کشاورزانی که در این زمینه فعالیت می‌کنند سرمایه‌ای بسیار ارزشمند است. بادام مانند پسته و گردو از مغزهای پرطرفدار در کشورمان به حساب می‌آید و از بازار پسندی بالایی برخوردار می‌باشد. بر اساس آمارهای منتشر شده، درآمد خالص به دست آمده از کاشت درخت بادام از هزینه‌های اولیه پرورش آن بیشتر است. بدین ترتیب با توجه به بازار مصرف بالا و هزینه نگهداری پایین می‌توان به عنوان یک شغل پرسود و درآمدزا به آن نگاه کرد.

طرح توجیهی باغ بادام


شرایط کاشت درخت بادام
آب و هوا، شرایط اقلیمی، خاک، نحوه آبیاری و ... از جمله مواردی هستند که به هنگام احداث باغ بایستی مود ارزیابی قرار بگیرند. اما به طور کلی دو عامل زیر از فاکتورهای تاثیر گذار در احداث یک باغ بادام پرثمر است:


شرایط اقلیمی
همان طور که اشاره نمودیم بادام درختی مقاوم است و از سازگاری بالایی با شرایط اقلیمی و آب و هوایی برخوردار می‌باشد. بادام تقریبا در تمام نقاط کشورمان به جزء مناطق مرطوب مانند حاشیه دریای خزر و خلیج فارسی به خوبی رشد می‌کند. محدوده تحمل دمایی برای بادام 20- و 45+ درجه سانتیگراد است.


خاک
از دیگر فاکتورهایی که بایستی به هنگام احداث باغ مورد توجه قرار بگیرد، خاک است. این درخت در خاک‌های سنگین رسی و مرطوب اصلا رشد خوبی ندارد و بهترین بستر برای آن خاک لومی است. از این رو به افرادی که قصد راه اندازی باغ بادام را دارند توصیه می‌کنیم قبل از احداث حتما خاک آن منطقه را مورد آزمایش و بررسی قرار دهند.


نقشه احداث باغ بادام
باغ بادام بایستی بر اساس نقشه کارشناسی شده احداث شود چرا که برای به بار نشستن نیاز دارد که به فواصل درختان توجه شود. اگر درختان بادام خیلی نزدیک به هم و یا دور باشند می‌تواند بر روی بازدهی تولید تاثیر بگذارد. در نقشه احداث باغ بادام، با توجه به موارد زیر بایستی فاصله بین درختان رعایت شود:


ریشه درخت بادام
درست است که رشد ریشه در درخت بادام به صورت عمودی است اما باید فاصله به اندازه‌ای باشد که ریشه‌ها به یکدیگر برخورد نکنند. درگیر شدن ریشه درختان با هم می‌تواند موجب کاهش جذب آب و مواد مغذی گردد.


شاخه درخت بادام
نزدیک بودن درختان موجب روی هم افتادن شاخه‌ها و در نتیجه ایجاد سایه می‌گردد. این امر موجب کاهش نور خورشید به درختان می‌شود و عملکرد فتوسنتز که برای رشد ضروری است را با اختلال مواجه می‌کند.


عبور ماشین آلات و تجهیزات کشاورزی
گرچه باغ بادام به تجهیزات خاصی نیاز ندارد اما در هر صورت فاصله بین درختان بایستی به گونه‌ای باشد که در صورت احتیاج بتوان از وجود تجهیزات استفاده نمود.
از طرفی اگر فاصله بین درختان زیاد باشد هزینه نگهداری و آبیاری آن نیز دو چندان می‌گردد. از این رو نقشه احداث باغ بادام بایستی کاملا اصولی و زیر نظر متخصصین این حوزه ترسیم شود.


عملیات نگهداری از باغ بادام
پس از بررسی شرایط مناسب اقلیمی و سایر عوامل تاثیر گذار می‌توان اقدام به کاشت نهال بادام نمود. وقتی که باغ بادام راه اندازی شد بایستی از این بعد عملیات نگهداری که شامل آبیاری، کود دهی، سمپاشی، شاخه برداری، گرده افشانی، محافظت از سرما، تغذیه و ... هست را به شکل مناسب و اصولی انجام داد.


آبیاری
در طرح توجیهی بادام 3 هکتاری، سیستم آبیاری تحت فشار به خصوص قطره‌ای بسیار مناسب تر از آبیاری سطحی می‌باشد. این سیستم هم بهتر به عمق خاک نفوذ می‌کند و هم این که به مقدار کمتری آب مصرف می‌شود. در هر هکتار با سیستم قطره‌ای، نیاز به آب برابر با 4 تا 6 متر مکعب است. البته این مقدار با توجه به شرایط اقلیمی نیز متغیر می‌باشد.

طرح توجیهی باغ بادام


تغذیه
تغذیه نقش بسیار مهمی را در رشد هر چه بهتر نهال بادام ایفا می‌کند. این درخت به یکسری ریز مغذی به ویژه کلسیم نیاز دارد. همچنین 14 عنصر به همراه اکسیژن، هیدروژن و کربن برای رشد بادام ضروری است. قبل از این که تغذیه از طریق کود شیمیایی و دامی آغاز شود بایستی خاک منطقه مورد آزمایش و بررسی قرار بگیرد تا مشخص شود که به کدام عناصر نیاز دارد.

 
توجیه اقتصادی احداث باغ بادام
به جرات می‌توان گفت که احداث باغ بادام توجیه اقتصادی دارد و می‌تواند با سوددهی و درآمدزایی خوبی همراه باشد. کسانی که به فکر راه اندازی باغ بادام هستند باید بدانند که این درخت از مقامت بالایی برخوردار است و تقریبا در تمام نقاط کشورمان نیز می‌توان آن را کاشت. بادام از آنجایی که با کم آبی سازگار است هزینه آبیاری بسیار پایینی دارد بنابراین برای مناطقی که با بحران آب دست و پنجه نرم می‌کنند می‌تواند گزینه‌ای مناسب باشد.

به علاوه هزینه نگهداری آن از نظر کود و سمپاشی نیز پایین است و از آنجایی که درخت بلندی نیست برای عملیات برداشت نیازی چندانی به دستگاه‌های تخصصی ندارد. پس اگر به فکر راه اندازی کسب و کاری در حیطه کشاورزی و احداث باغ هستید و شرایط لازم را دارید کاشت درخت بادام را به دلیل بازدهی بالا و سودآوردی به شما عزیزان توصیه می‌کنیم.  

 

خلاصه گزارش

1-عنوان فعاليت:

احداث باغ بادام3 هکتار

2-ظرفيت :

3 هکتار

3-مجري طرح:

 

4-محل اجرا :

 

5-اشتغال طرح :

3نفر

6-سرمايه ثابت طرح :

7422.46میلیون ریال معادل هفتصد و چهل و دو میلیون و دویست و چهل و شش هزارتومان

7-سرمايه در گردش :

271.54میلیون ریال معادل بیست و هفت میلیون و یکصد و پنجاه و چهار هزارتومان

8-سرمايه گذاري کل طرح :

7694.01میلیون ریال معادل هفتصد و شصت و نه میلیون و چهارصد و یک هزارتومان

9-ميزان زمين طرح :

3هکتار

10-ميزان زمين بنا :

50متر

11-نقطه سربه سر :

30.64%

12-مدت برگشت سرمايه :

7سال

13-نرخ بازدهي سرمايه :

22%

14-تورم :

30%

15-نرخ تنزیل :

%20

 

فهرست مطالب موجود در طرح توجیهی احداث باغ بادام نگارش سال 1400:

 برآورد زمین  احداث باغ بادام دیم
 برآورد محوطه سازی
 برآورد هزینه ساخت و ساز و یا تعمیر ساختمان ها
برآورد هزینه خرید و لیست ماشین آلات و تجهیزات
برآورد تاسیسات عمومی و تجهیزات (تاسیسات)
برآورد وسایل حمل و نقل


برآورد مواد اولیه باغ بادام
برآورد آب ،برق ،سوخت مصرفی
برآورد هزینه تعمیرات ونگهداری
برآورد حقوق و دستمزد نیروی انسانی

 برآورد هزینه ثابت
برآورد هزینه های سرمایه ای
برآورد هزینه قبل از بهره برداری
برآورد سرمایه در گردش
برآورد نحوه سرمایه گذاری کل برای احداث باغ بادام
 برآورد هزینه استهلاک پس از اجرای توسعه :
برآورد هزینه تولید سالیانه
برآورد قیمت تمام شده
قیمت فروش
درصد فروش در نقطه سربه سر
برآورد سود و زیان ویژه
برآورد سرمایه ثابت سرانه
برآورد کل سرمایه گذاری سرانه
برآورد نرخ بازدهی سرمایه
 برآورد دوره برگشت سرمایه
برآورد درصد فروش در نقطه سربه سر
برآورد ارزش افزوده خالص و نا خالص و نسبت های آن


 

طرح بسیار کامل است و همه مطالبی که در بالا گفته شد در طرح موجود است.
طرح آپدیت سال 1400 و شامل فایل ورد و پی دی اف است.

نویسنده

سمیه ملکی
قیمت:   42000تومان

جهت سفارش طرح توجیهی با خانم مهندس ملکی تماس بگیرید.(09015516984)

ممکن است از این مطالب خوشتان بیاید

مطالب مرتبط
معرفی دوستان و همکاران

دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه