تهیه طرح توجیهی ،از ضررهای هنگفت مالی و اعتباری جلوگیری می کند.هر ایده ای تا روی کاغذ ریز نشود قابلیت اجرا پیدا نمی کند

طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 1 مگاواتی | هزینه احداث نیروگاه خورشیدی در سال 1400

طرح توجیهی احداث نیروگاه خورشیدی 1 مگاواتی

مقدمه

حتماً شما هم تابه‌حال اسم انرژی‌های تجدید پذیر را شنیده‌اید، با توجه به افزایش مصرف انرژی و نگرانی‌های وابسته به انرژی تجدید پذیر در بسیاری از کشورها انرژی خورشیدی بسیار مورد اهمیت قرارگرفته است.انرژی خورشیدی یکی از سریع‌ترین منابع انرژی در حال رشد در جهان است .

با توجه به محدودیت‌های سوخت‌های فسیلی و همچنین افزایش آگاهی عمومی مردم از اثرات و پیامدهای ناشی از آلودگی‌های  زیست‌محیطی و تغییرات آب و هوایی استفاده از انرژی خورشیدی به دلیل کاهش هزینه‌های تولید و همچنین کاهش آلاینده‌های هوا و گازهای گلخانه‌ای ناشی از اجرای این طرح باعث شده است که طرح نیروگاه خورشیدی رشد چشمگیری داشته باشد.

انرژی خورشیدی چیست؟
یک روش تولید برق که انرژی خورشید را به الکتریسیته تبدیل می کند. پنل های خورشیدی که برای تولید برق استفاده می شود را یا  روی ساختمان  قرار داده و یا در مزارع خورشیدی متمرکز می کنند تا واکنشی را که تابش نور خورشید را به الکتریسیته تبدیل می کند ، تسهیل کند.

طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی

 


انرژی خورشیدی - منبع نامحدود انرژی
 انرژی خورشیدی کلید آینده انرژی پاک است. هر روز ، خورشید انرژی بسیار بیشتری از آنچه ما نیاز داریم ، به ما می دهد. به همین دلیل است که می توانیم سرمایه گذاری زیادی در نیروگاه های خورشیدی  و تولید انرژی از خورشید را انجام  دهیم.


انرژی خورشیدی عبارت است از تبدیل انرژی از نور خورشید به الکتریسیته ، یا مستقیماً با استفاده از فتوولتائیک (PV) ، به طور غیر مستقیم با استفاده از انرژی خورشیدی متمرکز ، یا ترکیبی. سیستم های خورشیدی متمرکز از لنزها یا آینه ها برای متمرکز کردن یک منطقه وسیع از نور خورشید به یک پرتو کوچک استفاده می کنند. سلولهای فتوولتائیک با استفاده از اثر فتوولتائیک نور را به جریان الکتریکی تبدیل می کنند.

نیروگاه خورشیدی

اهمیت نیروی خورشیدی
1-    تجدید پذیر:
صفحات خورشیدی با تبدیل جریان مداوم انرژی از خورشید به الکتریسیته ، برق تولید می کنند.
2-    فاقد CO2:
هنگام تولید برق توسط صفحات خورشیدی ، هیچ گونه انتشار مضر در هوا منتشر نمی شود.
3-    هزینه های عملیاتی پایین:
فرآیند فتوولتائیک که نور خورشید را به برق تبدیل می کند ، نیازی به سوخت ندارد و هیچ هزینه متغیری و اضافه ای ندارد.

 

پنل خورشیدی چیست؟ چطور انرژی برق تولید می کند ؟

 

انرژی خورشیدی تمام نشدنی
خورشید بیش از انرژی کافی برای تامین نیازهای کل جهان به انرژی را تأمین می کند و برخلاف سوخت های فسیلی ، به این زودی ها تمام نمی شود. به عنوان یک منبع انرژی تجدیدپذیر ، است .تبدیل انرژی خورشیدی به برق روشی کارآمد و مقرون به صرفه است.
انرژی خورشیدی - منبع پاک
وقتی از صفحات خورشیدی برای ایجاد برق استفاده می کنید ، هیچ گونه انتشار گازهای گلخانه ای در جو منتشر نمی شود. و از آنجایی که خورشید انرژی بیشتری از آنچه ما نیاز داریم تامین می کند ، برق ناشی از انرژی خورشیدی یک منبع بسیار مهم انرژی در حرکت به سمت تولید انرژی پاک است.

پس از نصب صفحات خورشیدی ، هزینه های عملیاتی نسبت به سایر اشکال تولید برق بسیار پایین است. سوختی دیگر مورد نیاز نیست و این بدان معناست که انرژی خورشیدی می تواند مقادیر زیادی برق را بدون هزینه اضافی و هزینه تامین سوخت تأمین کند.

طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 1 مگاواتی


انرژی خورشیدی
بسیاری از کشورهای صنعتی برای تأمین یا جایگزینی برای منابع انرژی معمولی ، ظرفیت قابل توجهی از انرژی خورشیدی را در شبکه های خود نصب کرده اند ، در حالی که تعداد فزاینده ای از کشورهای کمتر توسعه یافته به منظور کاهش وابستگی به سوختهای گران قیمت وارداتی ، به انرژی خورشیدی روی آورده اند. انتقال از راه دور به منابع تجدیدپذیر از راه دور اجازه می دهد تا مصرف سوخت فسیلی را جابجا کنند. نیروگاه های خورشیدی از یکی از دو فناوری استفاده می کنند:

 -  سیستم های فتوولتائیک (PV) , از پنل های خورشیدی ، چه در پشت بام ها و چه در مزارع خورشیدی نصب شده در زمین استفاده می کنند و نور خورشید را مستقیماً به نیروی الکتریکی تبدیل می کنند.
 -  نیروگاه های خورشیدی متمرکز (CSP ، همچنین به عنوان "حرارت خورشیدی متمرکز") شناخته می شوند) از انرژی حرارتی خورشیدی برای تولید بخار استفاده می کنند ، که پس از آن توسط یک توربین به الکتریسیته تبدیل می شود.

هزینه تهیه صفحات خورشیدی
هزینه صفحات خورشیدی بستگی به تعداد صفحات / نحوه و محل نصب آنها دارد ، اما به طور کلی ، انرژی خورشیدی هر سال با توجه به افزایش نرخ برق مقرون به صرفه تر می شود. انرژی خورشیدی مهمترین روش تولید در آینده در جهت حرکت به سمت انرژی پاک است و در آینده اهمیت آن استفاده از این روش افزایش می یابد.


صفحات خورشیدی چگونه کار می کنند؟
سلول های فتوولتائیک در پنل خورشیدی نور خورشید را به برق جریان مستقیم(DC) تبدیل می کنند. سپس ، اینورتر برق DC را به برق جریان متناوب(AC) تبدیل می کند و پس از انجام این فرآیند ، برق مورد استفاده قرار می گیرد ، که یا در شبکه تغذیه می شود یا در باتری ذخیره می شود.

دانلود طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی+pdf


مزایای انرژی خورشیدی چیست؟
مزیت اصلی آن این است که یک منبع برق تجدیدپذیر و تمیز است. انرژی خورشیدی نیز مقیاس پذیر است. این بدان معناست که می توان آن را در مقیاس صنعتی مستقر کرد یا می توان از آن برای تأمین برق یک خانوار استفاده کرد. هنگامی که از آن در مقیاس کوچک استفاده می شود ، برق اضافی می تواند در باتری ذخیره شود یا دوباره به شبکه برق تغذیه شود. به طور کلی ، خورشید انرژی بسیار بیشتری از آنچه ما به آن نیاز داریم می دهد. تنها محدودیت ما توانایی تبدیل آن به برق به روشی مقرون به صرفه است.


نیروگاه خورشیدی خانگی


دلایل استفاده از انرژی خورشیدی
جدای از مزایای مالی آشکار، دلایل دیگری وجود دارد که اهمیت استفاده از انرژی خورشیدی  به جای سوخت های فسیلیرا نشان می دهد ؛
هنگام استفاده از انرژی خورشیدی چه دلایل دیگری را باید در نظر بگیرید؟ در اینجا هفت دلیل قانع کننده آورده شده است.


1. انرژی خورشیدی با محیط زیست سازگار است
یکی از مهمترین واقعیت های شناخته شده در مورد انرژی خورشیدی این است که نشان دهنده یک منبع پاک و سبز انرژی است. انرژی خورشیدی یک راه عالی برای کاهش تولید کربن است. هیچ چیزی در انرژی خورشیدی وجود ندارد که طبیعت را آلوده کند. انرژی خورشیدی هیچ گونه گاز گلخانه ای آزاد نمی کند، و به جز نیاز به منبع آب تمیز برای عملکرد، از هیچ منبع دیگری استفاده نمی کند. از این رو، ایمن و سازگار با محیط زیست است. با این حال، مردم هنوز در تردید هستند که چرا انرژی خورشیدی خوب است.

انرژی خورشیدی در واقع بک انرژی مستقل است وشما با نصب پنل های خورشیدی بر روی سقف خانه خود می توانید یک مسیر امن و آسان برای کمک به آینده ای پاک را ایجاد کنید.


2. برق خورشیدی شما را از نیاز به شبکه برق خارج می کند

کاهش هزینه پنل های خورشیدی به عنوان مثالی عالی از این امر است که چرا باید استفاده از انرژی خورشیدی افزایش یابد. برق سنتی به شدت به سوخت های فسیلی مانند زغال سنگ و گاز طبیعی متکی است. آنها نه تنها برای محیط زیست مضر هستند، بلکه منابع محدودی نیز هستند.

برق خورشیدی استقلال مصرف برق شما را افزایش می دهد! با سرمایه گذاری در یک سیستم خورشیدی 4 کیلوواتی، که رایج ترین اندازه خانگی است، می توانید به راحتی از پرداخت هزینه های و افزایش قیمت  های برق راحت شوید و از برق ارزان در طول روز لذت ببرید – شما فقط یکبار هزینه تهیه صفحه های خورشیدی را پرداخت می کنید و  خورشید هرگز نرخ آن را افزایش نمی دهد . .

هنگامی که پنل های خورشیدی را روی سقف خانه خود نصب کردید، از نظر فنی به وضعیت مستقل از انرژی رسیده اید. سیستم های ذخیره باتری خورشیدی همچنین می توانند به ذخیره برق برای شب و روزهای بارانی کمک کنند.


3 . برای تولید انرژی خورشیدی می توان از زمین هایی با قیمت کم استفاده کرد.

ممکن است همچنان تعجب کنید که چرا انرژی خورشیدی؟
در سرتاسر کشورها، زمین های وسیعی وجود دارد که از شهرهای بزرگ یا پایتخت ها دور هستند و اصلاً برای هیچ چیز استفاده نمی شوند. و ممکن است بخاطر مناسب نبودن خاک و یا نداشتن آب مورد استفاده قرار نگیرند,
با استفاده از انرژی خورشیدی، ما واقعاً می توانیم از زمین ها استفاده کنیم و متعاقباً نتیجه با ارزشی تولید کنیم. انرژی خورشیدی منبع انرژی برای همه فراهم می کند. به این ترتیب، ما نیازی به استفاده از زمین های با قیمت بالا که ممکن است برای کاربردهای دیگر مناسب تر باشد، نداریم.

ممکن است در مورد مزارع خورشیدی شنیده باشید - پنل هایی که برای تولید انرژی خورشیدی در تعداد زیادی استفاده می شوند. این به خوبی نشان می دهد که چگونه انرژی خورشیدی از زمین های کم استفاده استفاده می کند. به عنوان مثال، اخیراً یک مزرعه خورشیدی 45 هکتاری در بریتانیا ساخته شده است و می تواند برق 2500 خانه را تامین کند.

طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 1400


4. انرژی خورشیدی باعث تلفات کمتر برق می شود
برق باید از طریق شبکه های گسترده از نیروگاه های بزرگ به مصرف کنندگان نهایی منتقل شود. انتقال برق از راه دور برای همه نقاط هزینه های زیادی به همراه دارد.
 تا به حال به این فکر کرده اید که پنل های خورشیدی برای چه مواردی استفاده می شوند؟ آنها روی پشت بام شما هستند تا از خورشید انرژی بگیرند. انرژی خورشیدی پشت بام با توجه به فاصله کم در افزایش راندمان برق مفید است. انرژی شما خانگی می شود و در نتیجه کنترل قبض ها و مصرف انرژی خود را در دست دارید. علاوه بر این، سیستم های انرژی خورشیدی بادوام هستند، بنابراین احتمال قطع برق کاهش می یابد.


5. انرژی خورشیدی امنیت شبکه را بهبود می بخشد
هنگامی که بسیاری از ما از انرژی خورشیدی استفاده می کنیم ، کمتر دچار خاموشی و قطعی برق می شویم. هر خانه ای که در پشت بام خور صفحات خورشیدی را کرده است، به عنوان یک نیروگاه کوچک عمل می کند. این به نوبه خود امنیت شبکه برق بیشتری را به ویژه از نظر بلایای طبیعی یا انسانی برای ما فراهم می کند.


درآمد نیروگاه خورشیدی خانگی
اگر میزان برقی که با استفاده از صفحات خورشیدی پشت بام خود تولیدمی کنید بیش از نیاز مصرفی شما باشد ,  می توانید با فروش آن به شبکه برق نیز پول دریافت کنید.


هزینه ساخت نیروگاه خورشیدی خانگی
برای  تولید انرژی خورشیدی می توان زمین های بی استفاده  , را بکار گرفت :
6. انرژی خورشیدی باعث ایجاد شغل و رشد اقتصادی می شود.

چرخ های اقتصاد ملی ما با انرژی خورشیدی بهتر می تواند بچرخد , ممکن است بپرسید چگونه؟
هر چه تعداد افرادی که از صفحات خورشیدی استفاده می کنند بیشتر باشد، شرکت ها نیاز بیشتری به نصب پنل های خورشیدی خواهند داشت. این باعث ایجاد مشاغل اضافی برای کارگران ماهر می شود و در نتیجه اقتصاد را در حال رشد نگه می دارد.
 

نیروگاه خورشیدی

 

7. انرژی خورشیدی منبع انرژی رایگان است
خورشید انرژی بیشتری نسبت به آنچه  استفاده می کنیم به ما می دهد و هیچ کس نمی تواند نور خورشید را در انحصار خود درآورد. سیستم انرژی خورشیدی شما از لحظه روشن شدن شروع به صرفه جویی در هزینه خواهد کرد، با این حال، مزایای انرژی خورشیدی در بلندمدت به بهترین وجه قابل مشاهده است.


جدای از برق خورشیدی، انرژی خورشیدی کاربرد دومی نیز دارد. ما اغلب انرژی خورشیدی را با الکتریسیته مرتبط می‌دانیم که از طریق پنل‌های PV به دست می‌آید، اما می‌توان از انرژی تولید شده توسط خورشید برای اهداف گرمایشی نیز استفاده کرد. این فرآیند با استقرار سیستم های حرارتی خورشیدی که به سادگی نور خورشید را به انرژی گرمایشی تبدیل می کنند، انجام می شود.

 

طرز کار نیروگاه خورشیدی

 

توجه:شاخص های این طرح از دید سرمایه گذار و براساس آورده متقاضی محاسبه شده است.بر این اساس مبنا هزینه ها آورده متقاضی است

سهم آورده متقاضی بجز زمین طرح(35816.30 میلیون ریال) برابر سه میلیارد و پانصد و هشتاد و یک میلیون و شصد و سی هزار تومان
بر همین اساس نرخ تنزیل(انتظار سود سرمایه گذار) از کل پروژه 15 درصد درنظر گرفته شده است.
بازده کل پروژه 22.8 درصد است که بخش عمده طرح شامل وام بلند مدت با نرخ بهره 10 درصد است سود نا خالص دوازده درصدی و خالص 10 درصدی برای متقاضی به همراه دارد.

جدول خلاصه طرح:

1-عنوان فعاليت:

احداث نیروگاه خورشیدی 1 مگاواتی

2-ظرفيت :

1 مگاوات

3-مجري طرح:

……………….

4-محل اجرا :

……………….

5-اشتغال طرح :

4نفر

6-سرمايه ثابت طرح :

178374.66میلیون ریال معادل هفده میلیارد و هشتصد و سی و هفت میلیون و چهارصد و شصت و شش هزارتومان

7-سرمايه در گردش :

706.82میلیون ریال معادل هفتاد میلیون و ششصد و هشتاد و دو هزارتومان

8-سرمايه گذاري کل طرح :

179081.48میلیون ریال معادل هفده میلیارد و نهصد و هشت میلیون و یکصد و چهل و هشت هزارتومان

9-ميزان زمين طرح :

15000متر مربع(زمین طرح به عهده متقاضی و جزآورده متقاضی محسوب می شود.)

10-ميزان زمين بنا :

45متر

11-ميزان تسهيلات مورد نياز :

143265.18میلیون ریال معادل چهارده میلیارد و سیصد و بیست و شش میلیون و پانصد و هجده هزارتومان

12-نوع تسهيلات :

وام بلند مدت 10ساله

13-نقطه سربه سر :

48.91%

14-مدت برگشت سرمايه :

8سال

15-نرخ بازدهي سرمايه :

22.80%

16-تورم :

25%

17-نرخ تنزیل :

15%

18-مدت زمان اجرای طرح: 10 سال از سال 1400 الی 1410
 

فهرست مطالب موجود در  نیروگاه خورشیدی نگارش سال 1400:

برآورد زمین  یا مکان مناسب برای طرح توجیهی  نیروگاه خورشیدی
برآورد محوطه سازی
برآورد هزینه  نیروگاه خورشیدی
برآورد هزینه خرید و لیست تجهیزات  و صفحات نیروگاه خورشیدی
برآورد تاسیسات عمومی و تجهیزات (تاسیسات)
برآورد وسایل حمل و نقل

برآورد تجهیزات لازم برای طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی
برآورد آب ،برق ،سوخت مصرفی
برآورد هزینه تعمیرات ونگهداری
برآورد حقوق و دستمزد نیروی انسانی

برآورد هزینه ثابت
برآورد هزینه های سرمایه ای
برآورد هزینه قبل از بهره برداری
برآورد سرمایه در گردش
برآورد نحوه سرمایه گذاری کل طرح توجیهی  نیروگاه خورشیدی
 برآورد هزینه استهلاک پس از اجرای توسعه
برآورد هزینه تولید سالیانه

برآورد قیمت تمام شده
قیمت فروش
درصد فروش در نقطه سربه سر
برآورد سود و زیان ویژه
برآورد سرمایه ثابت سرانه
برآورد کل سرمایه گذاری سرانه
برآورد نرخ بازدهی سرمایه
برآورد دوره برگشت سرمایه
برآورد درصد فروش در نقطه سربه سر
برآورد ارزش افزوده خالص و نا خالص و نسبت های آن

طرح موجود  پی دی اف و ورد می باشد. (  word - pdf ) نگارش سال 1400 و  بسیار دقیق و کامل است .

نویسنده

سمیه ملکی
قیمت:   79000تومان

جهت سفارش طرح توجیهی با خانم مهندس ملکی تماس بگیرید.(09015516984)

ممکن است از این مطالب خوشتان بیاید

مطالب مرتبط
معرفی دوستان و همکاران

دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه