تهیه طرح توجیهی ،از ضررهای هنگفت مالی و اعتباری جلوگیری می کند.هر ایده ای تا روی کاغذ ریز نشود قابلیت اجرا پیدا نمی کند

طرح توجیهی پرورش آلوئه ورا pdf -طرح توجیهی کشت گیاه آلوئه ورا

طرح توجیهی پرورش آلوئه ورا pdf - طرح توجیهی کشت گیاه آلوئه ورا

 طرح توجیهی الوئه ورا

اگر شما به کارهای کشاورزی علاقه مندید پیشنهاد ما به شما کشت گیاه آلوئه ورا می باشد.
گیاه آلوئه ورا  یا صبرزد از جمله گیاهانی است که بسیار پرطرفدار بوده و علاوه بر خواص بالای دارویی که دارد از آن در صنعت آرایشی بهداشتی هم استفاده می شود.

دانلود طرح توجیهی کاشت گیاه آلوئه ورا در گلخانه سال 99

طرح توجیهی پرورش آلورا98
 
این گیاه معجزه ای در صنعت دارویی و آرایشی است که امروزهه کشت و پرورش آن نیز بسیار مقرون به صرفه و پر سود است.
از گیاه آلوئه ورا استفاده های زیادی می شود که می توان موارد زیر را نام برد:

از ماده ژلاتینی که درون برگ این گیاه وجود داره برای مصارف بهداشتی آرایشی (ژل.کرم .شامپو و...)هم استفاده میشود.

این گیاه به دلیل خواص داروییه خارق العاده ای که دارد در گروه گیاهان سحر آمیز دسته بندی میشود. Aloe vera یک گیاه بادوام با گلهای زرد است. برگهای سخت آبدار و نیزه ای این گیاه به طول 20 اینچ رشد می کند و طول کل گیاه تا 4 پا می رسد. تنها برگهای این گیاه ارزش دارویی دارند، اما بخشهای مختلف برگها نیز برای اهداف گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند.

استفاده از موارد گوناگون گیاه آلوئه ورا باعث شده است که کشت و پرورش الوئه ورا مورد توجه کشاورزان قرار بگیرد.

 
طرح توجیهی پرورش آلوئه ورا
طرح توجیهی کشت گیاه آلوئه ورا در زمینی به مساحت 1 هکتار

آشنایی با خواص آلوئه ورا

اغلب مردم به عنوان یکی از مواد سازنده محصولات آرایشی مثل ضدآفتاب‌ها، مرطوب کننده‌ها و کرم‌های سوختگی با آلوئه ورا آشنا هستند.
اما امروزه حضور رو به فزونی آلوئه در محصولات متعدد و متنوعی را شاهد هستیم. تولیدکنندگان شامپو مدعی هستند که اسیدیته معادل ۵/۴ این گیاه آن را برای ساخت انواع شامپو و نرم‌کننده ایده‌آل کرده است.
 
طرح توجیهی گلخانه آلوئه ورا

دانلود کنید :دانلود طرح توجیهی کاشت گیاه آلوئه ورا در گلخانه سال 99

در حالی که متخصصین تغذیه نیز مصارف خوراکی آلوئه ورا را به اندازه مصارف خارجی آن مفید و متعدد می‌دانند و آن را به اشکال مختلف از جمله عصاره، ژل، کپسول و پودر عرضه می‌کنند.

برگزارکننده دوره های آموزشی و مشاوره کشت آلورا با ارائه مدرک فنی و حرفه ای جهت اخذ وام
مشاوره 0 تا 100 جهت راه اندازی گلخانه
خرید تضمینی آلورا
اندام مورد استفاده این گیاه دارویی برگ‌های آن است.

طرح توجیهی پرورش آلوئه ورا

آخرین ویرایش طرح مربوط به سال 95 است

تعدادی از مشتقات آلوئه ورا
برگ گیاه آلوئه ورا

برگ گیاه الوئه ورا از سه قسمت اصلی پوست  لایه لعابدار و ژل تشکیل شده که مهمترین قسمت گیاه است تحقیقات نشان داده که این گیاه دارای بیش از 200 ماده موثره  شامل عناصر معدنی ضروری  ویتامین ها  پروتئین ها  چربی ها  امینواسیدها  و پلی ساکارید ها می باشد.
شیرآبه (لاتکس) آلوئه ورا  
مایع تلخ و زرد رنگ است که از بخش های ویژه ای از پوسته داخلی برگ استخراج می شود و اثرات بسیار قوی دارد.

 
کاکتوس
آخرین ویرایش طرح مربوط به سال 95 است
 این کاکتوس بسیار مقاوم با وجود هزینه ناچیز کشت، دارای ارزش تجاری قابل توجهی است به طوری که هر  هزار متر مزرعه زیرکشت این گیاه، سالانه تنها 4 تا 6 میلیون تومان هزینه دارد و در مقابل حدود 30 تا 40 میلیون تومان درآمدزایی می کند.

 نیاز ناچیز به آبیاری، بی نیازی گیاه به کود و آفت کش ها و همین طور تجهیزات و ادوات گرانقیمت کشاورزی، هزینه مزرعه داری این محصول را به طور قابل توجهی کاهش داده است. به جز این موارد، آلوئه ورا به دلیل ویژگی های زیستی خاص قادر است در زمین های خارج از رده و غیرحاصلخیز ثمردهی کند و همین موضوع به علاوه مزیت های اقتصادی دیگر باعث شده است کشت و کار آلوئه ورا به یک کسب و کار ارزان با درآمدزایی بالا تبدیل شود.
برگزارکننده دوره های آموزشی و مشاوره کشت آلورا با ارائه مدرک فنی و حرفه ای جهت اخذ وام
مشاوره 0 تا 100 جهت راه اندازی گلخانه
خرید تضمینی آلورا
کارشناسان می گویند آلوئه ورا توانسته است کشاورزان تحصیلکرده را به مزارع ایران جذب کند و حالا با رونق واحدهای فرآوری و از سرگیری صادرات این محصول، بازارهای فروش آلوئه ورا رو به بهبود رفته و روند رشد به خود گرفته است. این موضوع در شرایطی اتفاق می افتد که اقتصادی نبودن کشت بسیاری از محصولات در بستر کشاورزی سنتی ایران، همواره مورد انتقاد کارشناسان بوده است. با این حال مدل های تازه کشت و کار و جذب افراد تحصیلکرده به مزارع می تواند آغاز یک تحول مهم در کشاورزی ایران باشد. از آغاز کشت آلوئه ورا در ایران کمتر از یک دهه می گذرد. نبود واحدهای فرآوری آلوئه ورا، کشت و کار این محصول را در دوره ای با رکود مواجه کرد اما با توسعه واحدهای فرآوری این گیاه در 3 تا 4 سال گذشته، مزارع آلوئه ورا حالا دوباره رونق تازه گرفته اند و امیدهای جذب بازارهای خارجی این محصول در بین ایرانی ها زنده شده است.
صبر زرد

کشت اقتصادی با کمترین هزینه ممکن

کشت گیاه آلوئه ورا دارای مزایای ویژه اقتصادی نسبت به سایر محصولات کشاورزی است. <<میثم کوکبی>> کارشناس کشاورزی و مشاوره کشت گیاه آلوئه ورا درباره این مزایا به <<شهروند>> می گوید: گیاه آلوئه ورا برخلاف بسیاری از محصولات کشاورزی قابلیت برداشت 20ساله دارد. این موضوع به این معناست که در صورت کشت سایر محصولات، کشاورز ناچار است هر سال محصول را بکارد و برداشت کند که این مسأله هزینه زیادی به کشاورز تحمیل می کند. چون کشاورز ناچار است هر سال سرمایه ای برای شخم زمین، تهیه بذر و نهاده و کاشت مجدد محصول خود هزینه کند اما گیاه آلوئه ورا در صورت یکبار کشت، قابلیت برداشت تا 20 سال را دارد که این امتیاز باعث می شود هزینه بسیاری صرفه جویی شود.

وی ادامه می دهد: علاوه بر برداشت 20ساله، گیاه آلوئه ورا ویژگی اقتصادی دیگری دارد که کشت آن را توجیه پذیر می کند. آلوئه ورا به ویژه نژاد بومی آن که به گیاه <<صبر زرد>> نیز مشهور است عاری از هرگونه قارچ و آفت است و همین موضوع گیاه را بی نیاز از تمام آفت کش ها و سمپاشی می کند و همان طور که می دانید یکی از پرهزینه ترین فاکتورهای کشت و کار تهیه سموم و آفت کش هاست. غیر از این، گیاه نیاز به هیچ گونه کود شیمیایی و اصولا تغذیه با کود ندارد که این دو آیتم هزینه کشت آلوئه ورا را مجددا کاهش می دهد و به دلیل ارگانیک بودن محصول مزایای تجاری آن را افزایش می دهد.
آلورا
طرح توجیهی کشت گیاه آلوئه ورا در زمینی به مساحت 1 هکتار
 
این کارشناس با اشاره به سایر ویژگی های اقتصادی کشت آلوئه ورا توضیح می دهد: یکی از موضوعات مهم در کشاورزی این است که محصول به موقع برداشت شود زیرا در نظر نگرفتن این موضوع می تواند به خرابی و فساد محصول و ضرر و زیان هنگفت کشاورز منتهی شود. همین موضوع خیلی اوقات توانسته است تولیدکننده را تسلیم دلال ها کند و برای پیشگیری از زیان بیشتر، کالای خود را با قیمت نازلی به فروش برساند اما در مورد گیاه آلوئه ورا الزام برداشت وجود ندارد. این به آن معناست که اگر برگ های گیاه مدت زمان بیشتری سر بوته بماند نه تنها ارزش تجاری خود را از دست نمی دهد بلکه با ایجاد ضخامت بیشتر برگ، هم عصاره و هم وزن محصول افزایش داشته و باعث درآمد اضافه می شود.  کوکبی همچنین تأکید می کند: علاوه بر تمام این موارد هزینه کارگری در مزارع آلوئه ورا پایین تر است. یک هکتار مزرعه گوجه فرنگی در طول 2 ماه به 10 کارگر نیاز دارد این در شرایطی است که یک هکتار مزرعه آلوئه ورا به دلیل مقاومت بالا و در طول  سال به دو کارگر بیشتر احتیاج ندارد.

یک سال زنده ماندن، بدون آبیاری
اما مهم ترین ویژگی آلوئه ورا که کشت آن را در ایران توجیه می کند نیاز اندک گیاه به آبیاری است. آلوئه ورا همچنین از قابلیت زیست در فقیرترین اراضی برخوردار است. به گفته کارشناسان هر زمین کشاورزی که شرایط کشت و حاصلخیزی خود را ازدست داده است می تواند زیر کشت آلوئه ورا رفته و به این ترتیب دوباره احیا شده و به چرخه تولید بازگردد.

کوکبی دراین باره توضیح می دهد: گیاه آلوئه ورا قادر است بدون آبیاری تا یک سال هم زنده بماند. همین مقاومت بالای گیاه باعث شده است که آلوئه ورا در زمین های غیرحاصلخیز و خاک شور نیز به بار بنشیند. غیر از این در صورت آبیاری مزرعه آلوئه ورا با سیستم قطره ای، مصرف آب آن باز هم کاهش قابل توجه دارد و همین موضوع مخارج آبیاری گیاه را تا حد ممکن کاهش می دهد. همین طور باید اشاره کنم که مزرعه آلوئه ورا را می توان با آب سخت یا آب شور نیز آبیاری کرد و این موضوع ثمردهی گیاه را تحت تأثیر قرار نخواهد داد.
آلوورا

4 میلیون هزینه 40 میلیون تومان درآمد
اگر از هزینه تهیه زمین صرف نظر کنیم هر  هزار متر مزرعه آلوئه ورا درحال حاضر بین 4 تا 6 میلیون تومان هزینه دارد و به طور متوسط سالانه حدود 30 تا 40 میلیون تومان درآمدزایی می کند. این در شرایطی است که کارشناسان معتقدند با افزایش شمار کارخانجات فرآوری، این میزان درآمدزایی می تواند رکورد بالاتری به خود اختصاص دهد.

 
<<ناصر شیرمردی>> مشاور کاشت گیاه آلوئه ورا به سایت منطقه ای <<یزد رسا>> می گوید: به طور استاندارد در هر مترمربع 4 بوته آلوئه ورا کشت می شود که با در نظر گرفتن این پایه، یک مزرعه  هزارمتری نیاز به 4 هزار بوته آلوئه ورا دارد. قیمت هر <<پاجوش>> (برای تکثیر گیاه) آلوئه ورا حدود 500 تومان است که با این حساب حدود 2 میلیون تومان صرف تهیه گیاه مادر برای یک مزرعه  هزار متری می شود. این کارشناس ادامه می دهد: هر گیاه حداقل 4 تا 6 کیلو محصول می دهد و قیمت خرید هرکیلو محصول حداقل 700 تا 800 تومان است.  به این ترتیب اگر متوسط باردهی هر گیاه را 5 کیلوگرم درنظر بگیریم یک مزرعه  هزار متری با 4 هزار بوته حدود 20 هزار کیلوگرم محصول می دهد. بنابراین در یک دوره سود خالص حدود 16 میلیون تومان است. این در شرایطی است که گیاه مادر علاوه بر باردهی حدود 10 تا 16 پاجوش نیز تولید می کند که از این میان باید 4 پاجوش گیاه حفظ شود و بقیه پاجوش ها قابل فروش است. اگر متوسط تعداد پاجوش ها را 10 عدد در نظر بگیریم در یک مزرعه  هزار متری 40 هزار پاجوش تولید می شود که هر پاجوش بین 300 تا 500 تومان خرید و فروش می شود. به این ترتیب درآمد حاصل از فروش پاجوش ها نیز حدود 12 میلیون تومان می شود. با این حساب حداکثر درآمد یک دوره برداشت 28 میلیون تومان می شود. در  سال اول کاشت، امکان 3دوره برداشت و از  سال دوم امکان برداشت 4 فصل یا 4دوره وجود دارد که اگر بخواهیم این مبلغ را با توجه به بازار فعلی در نظر بگیریم در یک سال می توان حداقل حدود 40 میلیون تومان درآمد داشت.
منبع : روزنامه شهروند
برگزارکننده دوره های آموزشی و مشاوره کشت آلورا با ارائه مدرک فنی و حرفه ای جهت اخذ وام
مشاوره 0 تا 100 جهت راه اندازی گلخانه
خرید تضمینی آلورا

لینک خرید طرح آلوورا  در ادامه
قابلیت برداشت 4 فصل آلوئه ورا
میثم کوکبی هم درباره دوره باردهی آلوئه ورا به <<شهروند>> می گوید: این گیاه 4 فصل است و در تمام فصول  سال قابلیت باردهی دارد اما در اولین دوره کشت، محصول پس از 6 ماه قابل برداشت است و پس از این دوره گیاه می تواند هر 3 ماه یکبار محصول بدهد. میزان نیاز گیاه به آبیاری هر پنج روز یکبار است و هر بوته حدود 10 لیتر آب مصرف می کند. در صورت استفاده از سیستم آبیاری قطره ای میزان آب مورد استفاده به طور قابل توجهی کاهش پیدا می کند. درحال حاضر هزینه تجهیز هر هکتار زمین کشاورزی به آبیاری قطره ای بین 800 میلیون تومان است. به جز عملیات شخم زنی زمین در ابتدای کشت گیاه، یک مزرعه آلوئه ورا به ماشین آلات و تجهیزات کلان دیگری نیاز ندارد و برداشت از گیاه نیز به صورت دستی انجام می شود. ضمن این که مزرعه به عملیات سمپاشی و کوددهی نیاز ندارد


 
در محاسبات طرح 2 دوره برداشت در سال لحاظ شده است
شناسنامه طرح
1-عنوان فعاليت: کشت و پرورش گیاه آلوئه ورا
2-ظرفيت : 1 هکتار
3-مجري طرح: -
4-محل اجرا : -
5-اشتغال طرح : 5نفر
6-سرمايه ثابت طرح : 4061.14میلیون ریال
7-سرمايه گذاري کل طرح : 4336.76میلیون ریال
8-ميزان زمين طرح : 10000متر مربع
9-ميزان زمين بنا : 400متر
10-ميزان تسهيلات مورد نياز : 2629.61میلیون ریال
11-نوع تسهيلات : -
12-نقطه سربه سر جاری  : 40.62%
13-مدت برگشت سرمايه : 2.02سال
14-نرخ بازدهي سرمايه : 42.10%
 
با احتساب میزان برداشت 2 دوره در سال
 

ژل آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا تشکیل شده است از 95 درصد آب و 5 درصد حاوی مواد فراوانی که تا کنون 80 نوع انها شناسایی شده اند و اثرات ان بروی انسان ثابت شده است.
پودر آلوئه ورا
پودر آلوئه ورا ژل خشک شده است که جهت ماندگاری بیشتر و مصرف بهینه تولید شده است تمام خواص ژل آلوئه ورا را دارد.

 
ژل آلوئه ورا

طرح توجیهی کشت گیاه آلوئه ورا در زمینی به مساحت 1 هکتار

با احتساب میزان برداشت 2 دوره در سال

خلاصه طرح : پروژه کارآفرینی  کشت گیاه آلوئه ورا  95

با احتساب میزان برداشت 2 دوره در سال
محل اجرای طرح  کشت گیاه آلوئه ورا
سرمایه گذاری کـل
سهم آورده متقاضی
هم تسهیلات
دوره بازگشـت سرمایه
اشتغالزایی
توجیه اقتصادی
سرمایه گذاری ثابت
الف – 1 ) زمیـن لازم جهت کشت گیاه آلوئه ورا

الف – 2 ) محوطه سازی
 3 ) ساختمانها
الف – 4 ) ماشین‌آلات
الف – 5 ) تاسیسات
الف – 6 ) وسایل نقلیه
ف – 7 ) تاسیسات اداری
الف – 8 ) هزینه‌های قبل از بهره‌برداری
هزینه های جاری
 – 1 ) مواد اولیه و نهاده های تولید
– 2 ) حقوق و دستمزد
 – 3 )هزینه نگهداری و تعمیرات
- 4 ) هزینه استهلاک
ب- 5 ) سوخت و انرژی
ج – فروش
برآورد هزینه های عملیاتی و غیر عملیاتی
استهلاک هزینه های قبل از بهره برداری
هزینه فروش و اداری ( معادل 2% فروش سالانه)
سود ویژه قبل از کسر مالیات
محاسبه دوره برگشت سرمایه
محاسبه نقطه سر به سر ( در 100% تولید )
حقوق و دستمزد
سوخت و انرژی
تعمیر و نگهداری
توزیع و فروشاستهلاک قبل ازبهره برداری
پیش بینی نشده
محاسبة کارمزد وام
کارمزد سالانه
اصل تسهیلات
جدول بازپرداخت اصل و کارمزد تسهیلات
اصل بازپرداخت تسهیلات

طرح توجیهی گلخانه آلوئه ورا

دانلود کنید : دانلود طرح توجیهی کاشت گیاه آلوئه ورا در گلخانه سال 99


فیلم  پرورش آلوئه ورا

آشنایی با کسب و کار پرورش آلوئه ورا

 دانلود طرح توجیهی کاشت گیاه آلوئه ورا در گلخانه سال 99

لینک خرید طرح آلوورا  در ادامه
خرید آنلاین

 

نویسنده

سمیه ملکی
قیمت:   14000تومان

جهت سفارش طرح توجیهی با خانم مهندس ملکی تماس بگیرید.(09015516984)

ممکن است از این مطالب خوشتان بیاید

مطالب مرتبط
معرفی دوستان و همکاران

دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه