تهیه طرح توجیهی ،از ضررهای هنگفت مالی و اعتباری جلوگیری می کند.هر ایده ای تا روی کاغذ ریز نشود قابلیت اجرا پیدا نمی کند

دانلود طرح توجیهی کاشت درخت کنار (فایل ورد + pdf ) سال 99

معرفی طرح توجیهی کاشت کنار

هدف از تهیه این طرح برآورد هزینه ای لازم برای احداث باغ درخت کنار هندی است , در این طرح همه هزینه های و درآمد ها برای احداث یک هکتار باغ کنار محاسبه شده اند.

کل سرمایه گذاری که برای داشتن یک باغ یک هکتاری در سال 99 برای داشتن کنارستان نیاز دارید حدود پانصد و چهل میلیون تومان است که از این مبلغ صد میلیون تومان صرف خرید نهال و چاله کنی و انجام ساخت و ساز های لازم می شود , حدود دویست میلیون تومان صرف خرید تجهیزات و امکانات لازم برای باغداری و نگهداری از باغ می شود , هزینه های تاسیسات و مواد اولیه , حقوق و دستمزد های کارگران و همچنین تهیه وسایل حمل و نقل را نیز باید ر نظر بگیرید. اگر شما هم قصد سرمایه کذاری در این کار را دارید مطالعه این طرح می تواند تا حدودی قبل از ورود به کا شما را با هزینه ها و درآمداین طرح آشنا کند.

درخت کنار

درخت کنار که با نام سدر هم آن را می شناسیم , در واقع برگ های کوبیده درخت کنار را سدر می نامند . از گونه های مهم درخت کنار می توان به گونه کنار هندی و کنار چینی اشاره کرد, میوه این رخت کروی شکل و کوچک است که به رنگ قرمز تیره و یا قهوه ای هستند. کنار درختی است که مقاوم به خشکی می باشد و ریشه های عمیق آن درخت را قادر می سازد تا در شرایط استرس رطوبتی شدید و حتی در زمانیکه خاک سطحی کاملاً خشک شود زنده بماند.

طرح توجیهی کاشت کنار

فواید درخت کنار
برگ درخت کنار با نام معروف سدر ,و همچنین میوه و دانه کنار به دلیل فواید سلامتی زیادی که دارند مورد استفاده قرار می گیرند .

فواید میوه کنار:
1-    جلوگیری از سرطان به دلیل داشتن منابع ویتامین c
2-    به دلیل داشتن منابع فیبر بالا باعث بهبود مشکلات گوارشی و مشکلات معده و کاهش بیماری های پوستی می شود, همچین در کاهش وزن موثر است.
3-    به دلیل موثر بودن در فشار خون باعث بهبود بیماری قلبی می شود.


فواید دانه درخت کنار:
1-    موثر در سیستم عصبی و درمان بیخوابی
2-    باعث کاهش درد های عضلانی می شود.
3-     باعث کاهش استرس و افسردگی می شود.
4-    تقویت رش مو و همچنین تقویت حافظه


فواید برگ درخت کنار
1-     موثر در درمان بواسیر
2-    به خاطر داشتن منابع معدنی مثل کلسیم و فسفر و آهن باعث استحکام و قوی شدن استخوان ها می شود.

* حالا که با فواید درخت کنار آشنا شدیم بهتر است با نحوه کاشت و شرایط مساعد رشد  این درخت نیز آشنا شویم  پس با ما همراه باشید:

نیازهای اکولوژیک کنار

خاک: کنار به خاطر سیستم ریشه قوی و گسترده آن می تواند در خاکهای ضعیف وغیر حاصلخیز که برای درختان میوه و سایر محصولات زراعی مناسب نمی باشد کشت شود . خاکهای خنثی یا کمی قلیایی جهت رشد و تولید کنار بسیار مناسب هستند . درختان کنار تا EC حدود ۶/۱۸ دسی زیمنس بر متر قادر به ادامه حیات است.

آب و هوا: مناسبترین دما جهت رشد درخت کنار در دمای بین ۳۵-۲۵ درجه سانتیگراد می باشد و در دمای بالاتر از این تشکیل میوه کاهش می یابد.
کنار به خوبی تا ارتفاع ۸۰۰ متر از سطح دریا رشد می کند . درجه حرارتهای زیر صفر و یخبندان باعث آسیب رسیدن به شاخه های جوان و میوه های در حال توسعه می شود و باعث کاهش قابل توجه محصول و کاهش میزان رشد درخت می گردد . گونه های کنار گرما دوست بوده ، برای مناطق گرمتر بسیار مناسب هستند . درختان کنار به راحتی وزش بادهای سنگین را تحمل می نمایند و در اغلب موارد از آنها به عنوان بادشکن استفاده می شود.


کنار درختی است که مقاوم به خشکی می باشد و ریشه های عمیق آن درخت را قادر می سازد تا در شرایط استرس رطوبتی شدید و حتی در زمانیکه خاک سطحی کاملاً خشک شود زنده بماند. گونه Ziziphus Nummularia حتی در مناطق دارای بارندگی سالانه کمتر از ۱۰۰ میلی متر در سطح وسیعی گسترش یافته است . کنار درختی است که تحمل به آلودگی کِنار جاده ها را دارد و یا حتی بعد از آتش سوزی ، اکثر گیاهان کنار در طول سه ماه جوانه می زنند.

طرح توجیهی کاشت کنار


مراحل احداث باغ کنار:

۱ـ جهت احداث باغ کنار می بایست آب و هوای منطقه ، خاک و آب آن منطقه را مورد بررسی قرار دهیم و سپس رقم تجاری سازگار با شرایط آب و هوایی منطقه و عملکرد بالا و کیفیت بازارپسندی مطلوب که از نکات کلیدی در احداث باغ کنار می باشد را مورد توجه قرار دهیم.


۲ـ تهیه بستر کاشت که شامل: شخم عمیق و دوبار دیسک عمود بر هم و ماله کشی می باشد با استفاده از دوربین نقشه برداری که نقاط گوده ها مشخص گردیده را انجام می دهیم.

۳ـ سیستم کاشت مربعی جهت احداث باغ کنار توصیه می شود.


۴ـ فواصل کشت بسته به شرایط آب و هوایی و رقم کنار متفاوت است که معمولاً فاصله بین درختان از ۷×۶ تا ۸×۷ متر در مناطق مختلف متفاوت می باشد.


۵ـ ابعاد گوده ها پس از پیاده کردن نقشه کاشت با ابعاد ۶۰×۶۰×۶۰ تهیه می شوند.


۶ـ زمان و نحوه پرکردن گوده ها : پرکردن گوده ها معمولاً حدود یکماه قبل از زمان کاشت انجام می شود ، جهت پرکردن چاله ها خاک سطحی با ۲۰ کیلوگرم کود حیوانی مخلوط می گردد و ۵ گرم سم کلروپیریفوس جهت حفاظت در برابر موریانه نیز با خاک مخلوط می گردد و بعد از اینکه خاک به خوبی نشست کرد کشت انجام می شود و نهالها بلافاصله آبیاری می گردند و آبیاری هر ۲ یا ۳ روز برای دو ماه اول بعد از کاشت توصیه می گردد.


شرایط پرورش و نگهداری درخت کنار
خاک مناسب رشد درخت کنار :
کنار به خاطر سیستم ریشه قوی و گسترده آن می تواند در خاکهای ضعیف وغیر حاصلخیز که برای درختان میوه و سایر محصولات زراعی مناسب نمی باشد کشت شود . خاکهای خنثی یا کمی قلیایی جهت رشد و تولید کنار بسیار مناسب هستند . درختان کنار تا EC حدود ۶/۱۸ دسی زیمنس بر متر قادر به ادامه حیات است.


دمای مناسب رشد درخت کنار :
حداکثر جوانه زنی بذور در دمای ۳۰ درجه سانتیگراد می باشد و بهترین فصل کشت بذور در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری در فصل بهار تا اوایل تابستان می باشد . جوانه زنی در دمای پائین تر از ۲۵ درجه و بالاتر از ۳۵ درجه کاهش می یابد.


مقدار آبدهی درخت کنار :
هرچند که کنار درختی مقاوم به خشکی می باشد اما آب از عوامل مهم تعیین کننده میزان باردهی و کیفیت محصول در مناطق خشکسالی باشد با شروع فصل بارندگی کنار شروع به رشد رویشی می کند که بیشترین نیاز آبی کنار در مرحله میوه دهی (آبان و آذر ) می باشد. در مرحله شکوفه دهی عملیات آبیاری باید متوقف گردد زیرا گلها ریزش می کنند ، با این وجود ماهی یکبار آبیاری سبب افزایش اندازه میوه ها و کیفیت آنها می گردد.


نور لازم برای درخت کنار :
از جمله گیاهان آفتاب دوست می باشد که برای رشد به نور زیاد خورشید نیازمند است.


کنترل علفهای هرز درخت کنار :
معمولاً با روشها مکانیکی یا دستی انجام می گردد ، شخم زدن بین درختان بلافاصله پس از هرس در فصل تابستان باعث می شود که خاک در معرض نور خورشید قرار گرفته و باعث کشته شدن حشرات و آفات و همچنین باعث نفوذ آب باران به درون خاک شود و در زمانیکه بذور علفهای هرز جوانه زدند بلافاصله پس از ظهور علفهای هرز شخم زدن صورت گیرد ، علفکش ها نیز جهت کنترل علفهای هرز می توانند مورد استفاده قرار گیرند.


فاصله کاشت بذر درخت کنار:
بذرها را در ارتفاع ۳۰ تا ۶۰ سانتی متری بکارید. و فاصله نهال بین دو تا دو نیم متر می باشد.

 

فهرست مطالب موجود در طرح توجیهی کاشت کنار نگارش سال 99 :
برآورد زمین  یا مکان مناسب برای
طرح توجیهی کاشت کنار
برآورد محوطه سازی های لازم
برآورد هزینه ساخت و ساز
برآورد هزینه خرید تجهیزات باغبانی
برآورد تاسیسات عمومی و تجهیزات (تاسیسات)
برآورد وسایل حمل و نقل

برآورد تجهیزات لازم برای
طرح توجیهی کاشت کنار
برآورد آب ،برق ،سوخت مصرفی
برآورد هزینه تعمیرات ونگهداری
برآورد حقوق و دستمزد نیروی انسانی

برآورد هزینه ثابت
برآورد هزینه های سرمایه ای
برآورد هزینه قبل از بهره برداری
برآورد سرمایه در گردش مثل خواد اولیه مثل چون نهال , کود, و ...
برآورد نحوه سرمایه گذاری کل
 برآورد هزینه استهلاک پس از اجرای توسعه
برآورد هزینه تولید سالیانه

برآورد قیمت تمام شده
قیمت فروش غذاها
درصد فروش در نقطه سربه سر
برآورد سود و زیان ویژه
برآورد سرمایه ثابت سرانه
برآورد کل سرمایه گذاری سرانه
برآورد نرخ بازدهی سرمایه
برآورد دوره برگشت سرمایه
برآورد درصد فروش در نقطه سربه سر
برآورد ارزش افزوده خالص و نا خالص و نسبت های آن

طرح بسیار کامل است و همه مطالبی که در بالا گفته شد در طرح موجود است.
طرح آپدیت سال 99  و شامل فایل ورد و پی دی اف است.

 

نویسنده

سمیه ملکی
قیمت:   35000تومان

جهت سفارش طرح توجیهی با خانم مهندس ملکی تماس بگیرید.(09015516984)

ممکن است از این مطالب خوشتان بیاید

مطالب مرتبط
معرفی دوستان و همکاران

دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه