تهیه طرح توجیهی ،از ضررهای هنگفت مالی و اعتباری جلوگیری می کند.هر ایده ای تا روی کاغذ ریز نشود قابلیت اجرا پیدا نمی کند

جیره بزغاله پرواری 20 رأسی بر پایه کنسانتره تنظیم سال 99

جیره بزغاله پرواری 20 رأسی تنظیم سال 99
جیره بزغاله پرواری بایستی به‌گونه‌ای تنظیم شود که بتواند در طی مدت‌زمان اندک، دام را به حداکثر رشد و تولید گوشت برساند؛ که لازمه دستیابی به چنین جیره‌ای، متعادل‌سازی مواد مغذی تشکیل‌دهنده آن است. بزغاله برای این‌که بتواند به‌خوبی رشد کند باید نیاز غذایی آن را ازنظر انرژی، پروتئین، مواد معدنی و ویتامینی تأمین نمود. درواقع این مواد مغذی است که اجازه رشد اصولی و صحیح را به دام می‌دهد اما به شرطی که در حد نیاز از آن‌ها استفاده شود؛

جیره بزغاله پرواری  20 راسی

 

یعنی این‌که دامدار بداند در طول دوره پرواربندی، یک بزغاله به چه میزان انرژی نیاز دارد؟

چه خوراک‌هایی را در جیره بگنجاند تا بتواند انرژی موردنیاز را تأمین کند؟

و سایر موارد. ازاین‌رو برای دانستن این امر بهتر است جیره توسط جیره نویس و افراد متخصص صورت گیرد.


جیره بزغاله پرواری که در این پست آن را منتشر کرده‌ایم برای 20 رأس دام در اوزان 20 تا 30 کیلوگرم بر اساس نیاز به ریزمغذی تنظیم‌شده است تا دامدار با استفاده از آن جیره‌ای متعادل و مناسبی را برای دام‌های خود تهیه نماید و از این طریق بتواند با رشد بزغاله‌ها به حداکثر سود و درآمدزایی برسد.


فایل جیره بزغاله پرواری 20 رأسی متشکل از دو بخش کلی است. در بخش اول به بررسی نکاتی پیرامون جیره ‌این دام پرداخته‌ایم این‌که:
طول دوره پرواربندی چقدر است؟
یک بزغاله چند درصد وزن بدن خوراک مصرف می‌کند؟
افزایش وزن روزانه یک بزغاله چقدر است؟
خوراک تشکیل‌دهنده بزغاله از چه اقلام و با چه درصدی تشکیل‌شده است؟
و...

این بخش برای آن دسته از دوستان عزیزی که در بدو پرواربندی هستند و اطلاعات کمی در این زمینه‌دارند بسیار مناسب و ایدئال است.
و اما بخش دوم این فایل که درواقع بخش اصلی را تشکیل می‌دهد به تنظیم جیره برای 20 رأس بزغاله پرواری به وزن 20 تا 30 کیلوگرم پرداخته‌ایم. جیره تنظیم‌شده، بر پایه کنسانتره و علوفه است. با گنجاندن کنسانتره در جیره می‌توان انرژی، پروتئین، مواد معدنی و ویتامینی موردنیاز دام را تأمین کرد ازاین‌رو این قسمت بایستی با دقت و حساسیت بالایی انجام گیرد چراکه هرگونه عدم تعادل در این بخش ممکن است منجر به کاهش رشد و حتی گاه تلف شدن دام شود.

کنسانتره ای که در جیره بزغاله پرواری 20 رأسی به‌کاررفته شامل اقلام خوراکی زیر است:
•    ذرت
•    جو
•    کنجاله سویا
•    سبوس گندم
•    مکمل معدنی و ویتامینی


هرکدام از اقلام زیر تأمین‌کننده بخشی از نیاز دام هستند به‌عنوان‌مثال وجود جو و ذرت به‌خوبی می‌تواند انرژی موردنیاز دام را تأمین کند و یا کنجاله سویا به‌عنوان تأمین‌کننده پروتئین به‌حساب می‌آید. در این جیره همچنین درصد هرکدام از اقلام تشکیل‌دهنده کنسانتره به‌صورت درصد و در یک‌تن مشخص‌شده است. به‌عنوان نمونه، مکمل معدنی و ویتامینی 5 درصد کل کنسانتره را به خود اختصاص داده که درمجموع در هر یک‌تن کنسانتره، 50 کیلوگرم از آن مورداستفاده قرار می‌گیرد.
بخش علوفه این جیره نیز بر پایه کاه و یونجه است و قسمت حجیم جیره را تشکیل می‌دهد که استفاده از آن نقش مهمی را در سلامت دستگاه گوارش دام ایفا می‌کند.


همان‌طور که گفته شد جیره بزغاله پرواری برای اوزان 20 تا 30 کیلوگرم تنظیم‌شده است که بر اساس آن، در سه وزن 20، 25 و 30 کیلوگرم برای 20 رأس بزغاله پرواری درصد کنسانتره جیره، درصد علوفه جیره، میزان خوراک روزانه 1 رأس بزغاله، میزان خوراک روزانه 20 رأس بزغاله و قیمت خوراک روزانه 20 رأس بزغاله محاسبه‌شده است.

 


* تنظیم شده توسط کارشناس دام

 

نویسنده

سمیه ملکی
قیمت:   35000تومان

جهت سفارش طرح توجیهی با خانم مهندس ملکی تماس بگیرید.(09015516984)

ممکن است از این مطالب خوشتان بیاید

مطالب مرتبط
معرفی دوستان و همکاران

دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه