تهیه طرح توجیهی ،از ضررهای هنگفت مالی و اعتباری جلوگیری می کند.هر ایده ای تا روی کاغذ ریز نشود قابلیت اجرا پیدا نمی کند

جیره غذایی بزهای شیری سانن 30 راسی | برآورد غذای بزهای سانن

جیره ای که در این فایل تنظیم شده برای 30 راس بز شیری سانن با متوسط تولید شیر 3 الی 5 کیلوگرم (بزهای پرتولید) در روز می باشد. در این فایل شما سروران گرامی می توانید جیره ای متعادل و مناسب را به دام های خود بر اساس مرحله تولید اعم از دوره شیرواری، آبستنی و ... بخورانید. این جیره بر اساس نیاز دام در مراحل مختلف پرورش تنظیم شده است از این رو به کارگیری از آن در برنامه تغذیه ای می تواند موجب تولید شیر بیشتر در این نوع از دام ها و در نتیجه کسب سودی بالاتر برای شما گردد.


مراحل مختلف پرورش بزهای شیری
یک دامدار بهتر است که جیره بزهای شیری سانن را با توجه به مراحل مختلف پرورش تنظیم کند چرا که نیاز تغذیه ای دام در هر کدام از مراحل پرورش فرق می کند و اگر بر اساس این مراحل صورت نگیرد ممکن است که دام آن طور که شایسته است نتواند عملکرد خود را در تولید خاص که در اینجا شیر بیشتر می باشد، به نمایش بگذارد. چرخه پرورش بز شیری شامل دوره خشک( دوره نگهداری)، دوره جفتگیری، دوره آبستنی( اوایل، اوسط و اواخر) و دروه شیر دهی(سه ماهه اول و ماه سوم به بعد) است. جیره غذایی بزهای شیری سانن 30 راسی نیز بر اساس این مراحل نیاز سنجی و به درستی تنظیم شده است تا دام به خوبی بتواند رشد کند و عملکردی قابل قبول از خود بر جای بگذارد. در واقع در این فایل 14 صفحه ای به شرح کاملی از این دوره های مختلف به همراه تنظیم جیره ای مناسب پرداخته شده است. در ضمن علاوه بر تنظیم جیره، قیمت آن نیز مورد بررسی قرار گرفته؛ یعنی دامدار با تهیه این فایل می تواند هزینه خوراک روزانه 30 راس بزی شیری سانن را نیز برآورد نماید.

جیره غذایی بزهای شیری سانن 30 راسی


مواد غذایی مورد نیاز در جیره بزهای شیری
همان طور که می دانید جیره دام چه سبک و یا چه سنگین متشکل از دو بخش کنسانتره و علوفه است. هر کدام از این بخش ها دارای مواد مغذی متفاوتی هستند که گنجاندن اصولی آن ها در جیره غذایی دام می تواند سبب رشد و افزایش تولیدات گردد. از مهمترین اقلام تشکیل دهنده کنسانتره می توان اشاره ای به جو، ذرت انواع کنجاله (سویا، گلرنگ و ..)، سبوس گندم، مکمل های معدنی و ویتامینی و ... نمود.
هر کدام از این مواد تامین کننده بخشی از نیاز غذایی در بدن دام هستند. به عنوان نمونه از ذرت برای تامین انرژی استفاده می گردد این درحالیست که از انواع کنجاله ها به منظور تامین پروتئین مورد نیاز دام به کارگرفته می شود. و اما در بخش علوفه می توان از موادی همانند انواع کاه، سیلو و یا بونجه استفاده نمود. این مواد گرچه از نظر برخورداری از انرژی، پروتئین و یا مکمل معدنی و یتامینی در مقایسه با بخش کنسانتره ای ضعیف تر هستند اما گنجاندن آن ها در جیره غذایی دام به خصوص بز های شیری سبب افزایش تولید شیر و سلامتی دستگاه گوارش می گردد.


اقلام خوراکی تشکیل دهنده جیره بزهای شیری سانن30 راسی
جیره ای که برای 30 راس بز شیری سانن تنظیم شده است شامل اقلام خوراکی زیر می باشد:
1-    کنسانتره: این بخش مکمل های ویتامینی و معدنی، ذرت، سبوس گندم، جو و کنجاله سویا را در خود گنجانده است که درصد هر کدام از آن ها متغیر است به عنوان نمونه در یک تن کنسانتره 140 کیلوگرم از سبوس گندم استفاده شده است.


2-    علوفه: این بخش شامل علوفه یونجه و کاه گندم است که درصد هر کدام از این مواد نیز با توجه به دوره های پرورشی مختلف بز شیری متفاوت است. به عنوان نمونه در دوره ای که دام در مرحله نگهداری و یا خشک قرار گرفته درصد عمده ای از جیره را کاه به خود اختصاص داده است.  

* این جیره برای  جیره غذایی بزهای شیری سانن 30 راسی و در 14 صفحه فایل pdf تنظیم شده است .

 

  طرح توجیهی پرورش بز پرتولید 200 راسی سانن 1402

 

 

طرح توجیهی پرورش بز شیری 100 راسی  نگارش سال 1402  

نویسنده

سمیه ملکی
قیمت:   55000تومان

جهت سفارش طرح توجیهی با خانم مهندس ملکی تماس بگیرید.(09015516984)

ممکن است از این مطالب خوشتان بیاید

مطالب مرتبط
معرفی دوستان و همکاران

دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه