تهیه طرح توجیهی ،از ضررهای هنگفت مالی و اعتباری جلوگیری می کند.هر ایده ای تا روی کاغذ ریز نشود قابلیت اجرا پیدا نمی کند

طرح توجیهی گوسفندان چند قلوزا افشار | پرواربندی بره افشاری سال 1402

معرفی طرح

هدف از تهیه و نگارش طرح توجیهی گوسفندان چند قلوزا برآورد هزینه های لازم برای راه اندازی یک مزرعه پرورش گوسفند  چند قلوزا است , هزینه های طرح شامل خرید دام , هزینه های مربوط به خوراک و نگهداری , هزینه های ساخت و ساز و هزینه های نیروی کار و ... که همه بر اساس قیمت های سال 1402 محاسبه شده است , دانستن اطلاعاتی همچون کل سرمایه گذاری لازم برای شروع پرورش گوسفند وهمچنین میزان سود و درآمد طرح بسیار مهم است که ما سعی کرده ایم این اطلاعات را به طور دقیق و واقعی با رعایت نرخ تورم سالانه برای شما در این طرح محاسبه کنیم , امید است که این طرح بتواند راهنمایی برای علاقه مندان به پرورش گوسفندان چند قلوزا باشد تا قبل از ورود به کار با هزینه ها و درآمد این کار تا حدود زیادی آشنا شوند.مهم است که بدانید نژاد افشاری , رومانف و مهربان از نژاد های معروف در پرورش گوسفند هستند.

 

طرح توجیهی پرورش گوسفند چند قلوزا

     

اهمیت پرورش گوسفندان چند قلوزا

پرورش گوسفند یکی از مهمترین منابع درستیابی به گوشت و پروتئین است , که با پرورش آن می توان شیر , گوشت , پشم تولید کرد و به درآمد خوبی هم دست یافت . حال اگر بتوان در کنار نگهداری و پرورش از گوسفندان تغییری در نژاد و خوراک آنها داد که باعث افزایش زاد و ولد و چند قلو زایی شود می توان به درآمد چند برابری دست یافت , که این امر با انتخاب نژاد مناسب و تهیه خوراک و عوامل مهم دیگپری بستگی دارد که باعث افزایش چن قلوزایی گوسفندان می شود.

بهترین نژاد گوسفندان چند قلوزا کدامند؟

گوسفند رومانف
گوسفند نژاد افشاری
گوسفند نژاد قشقایی
گوسفند نژاد مهربان

پرورش گوسفند را می توان در قالب سنتی و پرورش گوسفندان داشتی انجام داد یا در قالب بزرگتر و صنعتی با تعداد بیشتر انجام داد , حال اگر با تغییر نژاد گوسفند و خوراک مناسب می توان طی چند دوره پرورش کل گله خود را اصلاح کرد که چند قلو زا باشد.

محبوب ترین طرح های توجیهی در زمینه پرورش گوسفند چند قلوزا:

طرح توجیهی رایگان گوسفندان رومانف ,  طرح توجیهی پرورش گوسفندان داشتی pdf , طرح توجیهی پرورش دام سبک ,طرح توجیهی گوسفندان رومانف , طرح توجیهی پرورش بزهای چند قلوزا , طرح توجیهی پرورش گوسفندان گوشتی , طرح توجیهی گوسفندان چند قلوزا افشار و موارد دیگری.

 

پرورش گوسفند
پرورش گوسفند یکی از مشاغل محبوب در صنعت دامپروری و کشاورزی است که از دیرباز در کشور ما رایج بوده و اکنون با گرفتن رنگ و بویی صنعتی به خود توانسته به عنوان حرفه ای درآمدزا افراد بی شماری را به سمت خود بکشاند.
امروزه برای این که پرورش گوسفند توجیه اقتصادی داشته باشد، از روش هایی استفاده می کنند که دامدار بتواند طی دوره پرورس به سود کلانی دست پیدا نماید. یکی از این روش های پرورش، انتخاب نژادهای چند قلوزا می باشد. نگهداری این نژادها یقینا در طول دوره از هر نظر به نفع پرورش دهنده است و می تواند سود قابل توجهی را نصیب دامدار نماید.


انواع روش های پرورش گوسفند
برای پرورش گوسفند؛ دامدار می تواند به دو شیوه زیر اقدام نماید:
1-    پرورش گوسفند پرواری
2-    پرورش گوسفند داشتی


که هر کدام از روش های مذکور هدف خاصی را دنبال می کنند. در پرورش گوسفند پرواری هدف دستیابی به بالاترین میزان تولید گوشت قرمز در کوتاه ترین زمان ممکن است از این رو با استفاده از راهکارهای مدیریتی همچون انتخاب نژاد پرواری و تغذیه، دامدار سعی می کند که بتواند با تولید حداکثر گوشت قرمز به درآمدزایی قابل توجهی برسد.
در روش دوم، یعنی پرورش گوسفند داشتی هدف دامدار از نگهداری و پرورش در درجه اول دستیابی به بره و در مراحل بعدی تولید پشم، گوشت و فراورده های لبنی می باشد. در این روش دامداری موفق است که بتواند طی دوره پرورش تعداد بیشتری بره از گوسفند داشتی بگیرد، در واقع سود اصلی همان تعداد بره هایی است که هر ساله به گله اضافه می شوند.

طرح توجیهی پرورش گوسفند چند قلوزا


معرفی نژادهای گوسفند چند قلوزا
دامدارانی که اقدام به پرورش گوسفند داشتی می کنند برای بهره بردن از میش های چند قلوزا می توانند از نژادهای داخلی و خارجی استفاده کنند :

که در ادامه به بررسی این نژادها می پردازیم:


1-    نژادهای گوسفند چندقلوزا خارجی
از برترین نژاد گوسفند خارجی چند قلوزا که بسیاری از دامداران کشورمان با نام آن آشنایی دارند و از آن نیز در امر پرواربندی استفاده می کنند نژاد رومانف است. این گوسفند بومی کشور روسیه می باشد و به دلیل داشتن ویژگی های منحصر به فرد همچون تولد تعداد بره زیاد در هر زایش (این دام رکورد 9 بره را نیز به ثبت رسانده)، کوتاه بودن دوره آبستنی، تولید شیر مناسب و بلوغ زودرس بره ها توانسته توجه دامداران بی شماری را به سمت خود بکشاند. از دیگر نژادهای خارجی چند قلوزا خارجی می توان اشاره ای به سافولک نمود، این نژاد همانند رومانف از قدرت چند قلوزایی (1.7 درصد در هر زایش) مناسبی برخوردار است.


2-    نژادهای گوسفند چند قلوزا ایرانی
در میان نژادهای برتر دنیا از نظر چند قلوزایی، نژادهایی در کشورمان نیز وجود دارد که از نظر تولید بره توانسته اند جایگاه مناسبی را به خود اختصاص دهند؛ که از آن جمله می توان اشاره ای به افشاری، مهربان، شال و قرل نمود. نژاد افشاری یکی از بهترین نژادهای گوسفند ایرانی است که علاوه بر استعداد دو و یا چند قلوزایی از نظر تولید گوشت از پتانسیل بسیارخوبی برخوردار است از این رو از بره های نر این نژاد نیز به منظور پروار مورد استفاده قرار می گیرد.


استفاده از ژن چند قلوزا
همان طور که اشاره کردیم نژادهای داخلی و خارجی زیادی وجود دارد که به عنوان گوسفند چند قلوزا مورد استفاده قرار می گیرد، اما برخی از این نژادها همانند گوسفند رومانف با قیمت بالایی به فروش می روند که یک دامدار ممکن است از نظر اقتصادی قادر به خرید نباشد، از این رو آن ها می توانند به مراکز فروش ژن های چند قلوزا مراجعه نمایند و گوسفندی که از نظر چند قلوزایی تحت تاثیر اصلاح ژنتیک قرار گرفته را خریداری نمایند.


امروزه بسیاری از متخصصان علم ژنتیک با دستکاری ژن یا همان اصلاح ژنتیک، نژادهایی را به وجود آورده اند که بتوانند ظرفیت بالایی در تولید بره داشته باشند. در این مراکز، ژن قوچ چندقلوزا را در رحم میش بومی (به عنوان نمونه میشی که استعداد چند قلوزایی ندارد) قرار می دهند تا با آبستن شدن میش، بره هایی متولد شوند که از پتانسیل چند قلوزایی برخوردار باشند. در واقع بره هایی که از نسل اول به وجود می آیند احتمال چند قلوزایی در آن ها افزایش می یابد.


خرید گوسفند چند قلوزای مناسب
با توجه به اوضاع و شرایط کمبود علوفه در کشور و گران بودن اقلام تشکیل دهنده جیره میش داشتی، یقینا استفاده از میش های تک قلوزا برای دامدار چندان توجیه پذیر نیست و حتی می تواند موجب ضرر و زیان دامدار نیز شود از این رو بهترین راهکار خرید گوسفند چند قلوزا است. که دامدار می تواند برای این امر از هر کدام از نژادهای داخلی و خارجی که در دسترس هست استفاده نماید؛ یا حتی می تواند به مرکز فروش دام های چند قلوزا که تحت تاثیر فرایند ژنتیکی قرار گرفته اند مراجعه نماید. تا با خرید گوسفندی مطلوب بتواند به سودی کلان در این زمینه دست پیدا کند.

1-	طرح توجیهی گوسفندان چند قلوزا

 

فهرست مطالب موجود در طرح توجیهی گوسفندان چند قلوزا نگارش سال  1402 :

برآورد زمین مناسب برای پرورش  گوسفندان چند قلوزا
برآورد محوطه سازی های لازم
برآورد هزینه پرواربندی بره
برآورد هزینه خرید جیره غذایی گوسفندان و خرید وسایل و تجهیزات و ...
برآورد تاسیسات عمومی و تجهیزات (تاسیسات)
برآورد وسایل حمل و نقل

 

برآورد تجهیزات لازم برای پرواربندی بره
برآورد آب ،برق ،سوخت مصرفی
برآورد هزینه تعمیرات ونگهداری
برآورد حقوق و دستمزد نیروی انسانی

برآورد هزینه ثابت
برآورد هزینه های سرمایه ای
برآورد هزینه قبل از بهره برداری
برآورد سرمایه در گردش
برآورد نحوه سرمایه گذاری کل طرح توجیهی پرورش
گوسفندان چند قلوزا
 برآورد هزینه استهلاک پس از اجرای توسعه :
برآورد هزینه تولید سالیانه
براورد مواد اولیه لازم از جمله دام , خوراک و ...

برآورد قیمت تمام شده
قیمت فروش
درصد فروش در نقطه سربه سر
برآورد سود و زیان ویژه
برآورد سرمایه ثابت سرانه
برآورد کل سرمایه گذاری سرانه
برآورد نرخ بازدهی سرمایه
برآورد دوره برگشت سرمایه

برآورد درصد فروش در نقطه سربه سر
برآورد ارزش افزوده خالص و نا خالص و نسبت های آن

خلاصه گزارش طرح توجیهی پرورش گوسفند چند قلوزا نگارش سال 1402

1-عنوان فعاليت:

گوسفند داشتی چند قلوزا

2-ظرفيت :

500 راس  گوسفند داشتی پرتولید

3-مجري طرح:

 

4-محل اجرا :

 

5-اشتغال طرح :

24نفر

6-سرمايه ثابت طرح :

267916.90میلیون ریال معادل بیست و شش میلیارد و هفتصد و نود و یک میلیون و ششصد و نود هزارتومان

7-سرمايه در گردش :

20998.28میلیون ریال معادل دو میلیارد و نود و نه میلیون و هشتصد و بیست و هشت هزارتومان

8-سرمايه گذاري کل طرح :

288915.17میلیون ریال معادل بیست و هشت میلیارد و هشتصد و نود و یک میلیون و پانصد و هفده هزارتومان

9-ميزان زمين طرح :

10000متر مربع

10-ميزان زمين بنا :

2997.5متر

11-نوع تسهيلات :

وام 5 ساله

11-ميزان تسهيلات مورد نياز :

231132.14میلیون ریال معادل بیست و سه میلیارد و یکصد و سیزده میلیون و دویست و چهارده هزارتومان

13-نقطه سربه سر :

43.34%

14-مدت برگشت سرمايه :

4سال

15-نرخ بازدهي سرمايه :

26.08%

16-تورم :

40%

17-نرخ تنزیل :

25%

 

عنوان طرح :طرح توجیهی پرورش گوسفند چند قلوزا نگارش سال 1402

  • حجم فایل :  بایت
  • تعداد صفحات:  صفحه
  • نوع فایل ورد و pdf
  • لینک دانلود بلافاصله پس از پرداخت فعال خواهد شد.
  • ضمنا یک نسخه از فایل به ایملی که در صفحه خرید وارد کرده اید ارسال خواهد شد.

 

 
طرح توجیهی پرورش گوسفند چند قلوزا نگارش سال 1402  
   

 

نویسنده

سمیه ملکی
قیمت:   117000تومان

جهت سفارش طرح توجیهی با خانم مهندس ملکی تماس بگیرید.(09015516984)

ممکن است از این مطالب خوشتان بیاید

مطالب مرتبط
معرفی دوستان و همکاران

دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه