تهیه طرح توجیهی ،از ضررهای هنگفت مالی و اعتباری جلوگیری می کند.هر ایده ای تا روی کاغذ ریز نشود قابلیت اجرا پیدا نمی کند

طرح توجیهی گلخانه هیدروپونیک گل رز هلندی

طرح توجیهی گلخانه هیدروپونیک گل رز هلندی 98

معرفی طرح 

هدف از اجرای طرح توجیهی گلخانه هیدروپونیک گل رز هلندی احداث یک گلخانه پرورش گل رز هلندی به روش هیدروپونیک است . مساحت زمین این گلخانه 5000 مترمربع و مساحت گلخانه 3000 مترمربع در نظر گرفته‌شده است. در این طرح همه اطلاعات مالی طرح از هزینه احداث گلخانه تا هزینه لازم برای خرید تجهیزات و مواد اولیه و ... در نظر گرفته‌شده است.همچنین درآمد گلخانه گل رز هلندی در سال 98 بر اساس 270 هزار شاخه گل رز محاسبه‌شده است. این طرح توسط کارشناسان شرکت الماس طرح تهیه شده است و همه اطلاعات و محاسبات دقیق و بر اساس قیمت های سال 98 می باشد.
 
طرح توجیهی گلخانه هیدروپونیک گل رز
 

آنچه در مورد گلخانه هیدروپونیک گل رز باید بدانیم!

علاقه شدید به گل و گیاه چیزی نیست که بتوانید به‌راحتی آن را انکار کنید. گل نمادی از طبیعت است و حس و حال وصف‌ناپذیری را به انسان منتقل می‌کند. آنچه امروزه دغدغه اصلی انسان‌هاست، انتقال این حال و هوای زیبا به درون محل زندگی ست. نیاز به طبیعت باعث می‌شود تا همواره به دنبال روش‌های نوین برای کشت بهینه گل و گیاهان باشیم. کشت هیدروپونیک یا آب‌کشت یکی از این شیوه‌های کشت گیاه اما بدون استفاده از خاک در فضای کم و برداشت محصول باکیفیت است. اگر تمایل به کسب آگاهی در خصوص گلخانه هیدروپونیک گل رز و همچنین سودآوری پرورش آن دارید پیشنهاد می‌کنیم در این مقاله با ما همراه شوید.
 

کشت هیدروپونیک؛ حذف نیاز به خاک

در این شیوه از کشت متخصصان گیاه‌پزشکی میزان نیاز گیاه را به مواد مختلف می‌سنجند، اما به‌جای خاک با افزودن مواد میکرو و ماکرو به آب نیازهای گیاه را تأمین می‌کنند و به کمک مواد نگهدارنده بی‌اثر که پرلیت یکی از آن‌هاست، نیاز گیاه را به خاک عملاً حذف می‌کنند. در میان روش‌های سنتی متفاوت برای کشت گیاه، شیوه هیدروپونیک یا آب‌کشت مزایای فراوانی دارد چراکه به میزان آب کمتری نیاز دارد و در یک محیط استریل انجام می‌شود و درنهایت بازدهی آن نیز بیشتر است. این شیوه کشت در مورد گلخانه هیدروپونیک گل رز هم صادق است و بهره‌وری را چند برابر می‌کند.
   

چرا باید گل رز را در گلخانه پرورش دهیم؟

همگام با گسترش شهرنشینی، تمایل به رفاه‌طلبی در انسان‌ها و در مقابل توسعه زندگی ماشینی و دوری انسان‌ها از طبیعت و در مقابل نیاز آن‌ها به طبیعت زنده، انسان‌ها به ایجاد مدل‌های کوچکی از فضای سبز ترغیب شدند که نیاز روحی آن‌ها را به طبیعت سبز و زنده رفع می‌کرد. گل‌ها اولین انتخاب برای ایجاد فضای سبز در ابعاد کوچک در محل زندگی مردم بودند.
سال‌هاست که گل‌ها و گیاهان به‌صورت های متفاوتی همانند گیاهان آپارتمانی , گلدان‌های فصلی , درختچه‌های زینتی و گل‌های شاخه بریده عمدتاً با تولید در گلخانه‌ها در اختیار دوستداران طبیعت سبز قرار می‌گیرد.
طرح توجیهی گلخانه هیدروپونیک گل رز  هلندی
 

گل رز هلندی ؛ محبوب‌ترین گل جهان

تاریخچه گل رز به دوران باستان برمی‌گردد و به آن لقب ملکه گل‌ها داده‌شده و زمانی زیادی است که جنبه مصارف داروئی آن نیز موردتوجه قرارگرفته است.
در این میان استقبال فراوان ازگل‌های شاخه بریده آن را تبدیل به یک تجارت سودآور کرده است. گل رز یکی از معروف‌ترین نوع ازگل‌های شاخه بریده است که انواع متفاوتی دارد و زیبایی خاص آن هر فرد با هر سلیقه‌ای را مسخ می‌کند.
استقبال زیاد از گل رز آن را به محبوب‌ترین گل جهان تبدیل کرده است و تولید آن در دنیا در صدر قرار دارد. عمده گل رز واردشده به بازار، در گلخانه هیدروپونیک گل رز تولید می‌شود.
در حال حاضر بازار تجاری گل رز در تسخیر کشورهایی همانند چین، کلمبیا و هلند و نیز تعدادی از کشورهای اروپایی قرارگرفته است. در طرح کشت هیدروپونیک گل رز، هدف تولید انبوه گل شاخه بریده و تسخیر بازارهای مصرف داخلی و خارجی است.


ایران؛ بستری مناسب برای تولید گل رز

در ایران با موهبت وجود استان‌هایی با شرایط کوهستانی و وجود آب‌وهوای خاص مانند اختلاف درجه حرارت شب و روز و همچنین اختلاف ارتفاع از سطح دریا و دارا بودن شرایط مساعدی برای ایجاد گلخانه هیدروپونیک گل رز و تولید گل رز باکیفیت، ایران را به یکی از قطب‌های تولید تبدیل کرده است.
امروزه با توجه به دغدغه‌ای که برای استفاده بهینه از منابع آب‌وخاک وجود دارد و همچنین لزوم و اهمیت مسئله اشتغال و در ضمن رویکرد تولید اقتصادی و سودآور، ایجاد واحدهای کوچک گلخانه‌ای می‌تواند گزینه خوبی باشد.
درصورتی‌که طرح ایجاد این واحدهای گلخانه‌ای اجرایی شود به ازای هر 1000 مترمربع برای 2 نفر اشتغال مولد فراهم می‌شود.
طرح توجیهی گلخانه هیدروپونیک گل رز هلندی
 

میزان برداشت گل رز در گلخانه

هرچند که میزان برداشت گل رز در گلخانه در شیوه هیدروپونیک بستگی به شرایط موجود در گلخانه دارد، اما می‌توان بر اساس داده‌های حاصل از گلخانه‌های احداث‌شده در نواحی مختلف کشور یک‌میزان میانگین را در نظر گرفت.
در ایران انواع مختلف گل رز عمدتاً در استان‌های تهران، مرکزی، خوزستان و اصفهان تولید می‌شود. به‌طورکلی از میزان 4 هزار و 600 هکتار سطح زیر کشت گلخانه‌ای در کشور به‌طور سالانه 3 میلیارد و 825 میلیون انواع گل‌های زینتی پرورش داده می‌شود که در این میان 2 میلیارد و 400 میلیون، سهم شاخه گل بریده است.
به‌عنوان نمونه در گلخانه‌ای 5 هزار مترمربعی در شرق کشور روزانه 700 شاخه گل رز به شیوه هیدروپونیک برداشت می‌شود. به عبارتی از هر مترمربع 120 شاخه گل تولید می‌شود. در این گلخانه که تنها گلخانه هیدروپونیک شرق کشور است 11 رنگ گل رز از نوع هلندی تولید می‌شود.
در نمونه‌ای دیگر در گلخانه هیدروپونیک گل رز به وسعت 1100 متر در استان مرکزی که به کشت هیدروپونیک گل رز اختصاص دارد سالانه 300 هزار شاخه گل تولید می‌شود.

 

پرورش گل رز چه توجیه اقتصادی دارد؟


با توجه به اینکه سرانه مصرف گل رز در جامعه روزبه‌روز در حال افزایش است و با توجه به اینکه در مراسم متفاوتی مانند جشن‌ها، اعیاد و مراسم مذهبی و تشریفات و آذین‌بندی و... کاربردهای متفاوتی دارد. گلخانه هیدروپونیک گل رز، قطعاً انتخاب مناسبی به شمار می‌رود و توجیه اقتصادی لازم را برای سرمایه‌گذاری در تولید، تکثیر و پرورش دارد؛ ضمن اینکه یک روش مناسب با سودآوری مطمئن و تضمین‌شده است.
پرورش گل رز در بستر خاکی و هم در شرایط غیرخاکی یا هیدروپونیک میسر است. در یک دید کلی کاشت گل رز در بسترهای خاکی هزینه کمتری می‌برد و رسیدگی کمتری می‌خواهد؛ اما در بازنگری، کشت هیدروپونیک در گلخانه هیدروپونیک گل رز مزایای زیادی نسبت به کشت خاکی دارد ازجمله فراهم آمدن محیط عاری از بیماری‌ها و آفات گیاهی – پرورش نیافتن علف‌های هرز – بهره‌وری در تولید محصول – کاهش آلودگی و آفاتی که در اثر استفاده از خاک‌آلوده به وجود می‌آید.

درامد گلخانه گل رز ؛ سود گلخانه هیدروپونیک گل رز

پرورش گل در گلخانه هیدروپونیک گل رز چنانچه بر اساس دانش روز و اصول علمی پیاده‌سازی شود می‌تواند تبدیل به حرفه‌ای بسیار پردرآمد شود حتی بیش ازآنچه فکرش را بکنید.
به‌طور میانگین سود پرورش گل رز برای تولید 600 هزار شاخه گل رز هلندی سالانه 2 میلیارد تومان است که اگر هزینه‌های تولید را از آن کسر کنیم میزان خالص سود آن 700 میلیون تومان در سال خواهد بود که درآمد قابل‌توجهی به شمار می‌رود.
البته این میزان از سود در صورتی حاصل می‌شود که تمامی شرایط برای پرورش گل رز فراهم باشد و این پروژه با نظارت متخصصان انجام شود. گل رز شاخه بریده پرطرفدارترین گل شناخته‌شده است که کشت هیدروپونیک بهره‌وری آن را چند برابر می‌کند.
شما می‌توانید از احداث گلخانه هیدروپونیک گل رز و پرورش گل رز دست‌کم 5 میلیون تومان در ماه درآمد داشته باشید.

 
گلخانه هیدروپونیک گل رز هلندی

هزینه احداث گلخانه 1000 متری گل رز

گلخانه گل رز باید حتما 3000 متر به بالا باشد تا توجیه اقتصادی داشته باشد . اگر بخواهیم هزینه احداث گلخانه 1000 متری گل رز را برآورد کنیم هزینه‌های راه‌اندازی گلخانه هیدروپونیک گل رز، بسته به تجهیزات و تجربه شخصی افراد می‌تواند متغیر باشد. ممکن است راه‌اندازی گلخانه در سال اول عایدی نداشته باشد و تنها هزینه‌ها را جبران کند؛ اما از سال دوم می‌توانید انتظار درآمد فوق‌العاده‌ای از این کار داشته باشید چراکه تجربه شما در این کار بیشتر شده و از طرفی هزینه‌های احداث گلخانه انجام‌شده و نیاز به هزینه مجدد ندارد.
هزینه احداث یک گلخانه هیدروپونیک گل رز در حدود 300 هزار تومان تا 400 هزار تومان به ازای هر مترمربع گلخانه برآورد می‌شود.


از گلخانه کوچک خانه‌تان آغاز کنید

به‌هرحال بهتر است پیش از هر اقدامی برای احداث گلخانه هیدروپونیک گل رز، ابتدا به‌طور آزمایشی این کار را در فضای کوچکی از منزل مثلاً پشت‌بام آغاز کنید تا در اولین تجربه مجبور نباشید با هزینه‌های گزاف و صرف انرژی بالا روبرو شوید.
هنگانی که تجربه و آموزش‌های لازم را کسب کردید و از میزان نیاز بازار مطلع شدید و همچنین زمین مناسب و ایدئال و سرمایه کافی را به دست آوردید حالا نوبت احداث گلخانه است. شما می‌توانید گلخانه موردنظرتان را درجایی که برای محیط‌زیست و مناطق مسکونی مشکلی ایجاد نمی‌کند احداث کنید و دیوارهای گلخانه را با ایرانیت‌های بتنی و فلزی و یا ورق‌های گالوانیزه بسازید.
حواستان به تأمین آب موردنیاز باشد، این منابع آبی می‌تواند از چاه، رودخانه یا چشمه تأمین شود. لازم به ذکر است که استفاده از آب شهری برای گلخانه ممنوع است. هزینه‌های احداث گلخانه هیدروپونیک گل رز 1000 مترمربعی با توجه به سرمایه و زمین مدنظر شما متفاوت خواهد بود.
در نظر داشته باشید هرچند هزینه‌های احداث فضاهای گلخانه‌ای با زمین کشاورزی بسیار متفاوت است اما برای پرورش انواع گیاهان مزایای فراوانی را به همراه دارد.

مزیت کشت هیدروپونیک گل رز

نکته جالب‌توجه این است که در این نوع کشت، به دلیل اینکه محصولات با خاک در ارتباط نیستند در تمام فصول سال تولید محصول به یک‌میزان است؛ درحالی‌که در بسترهای خاکی، محصولات به دنبال سرد شدن خاک در فصول سرد با کاهش تولید مواجه می‌شوند. به‌طورکلی میزان برداشت گل رز در شیوه هیدروپونیک را می‌توان بین 300 تا 500 هزار شاخه در سال تخمین زد که در شرایط آب‌وهوایی و تجهیزات و امکانات متفاوت و با توجه به میزان تجربه و تخصص فرد متغیر است.
 

مزایای گلخانه هیدروپونیک گل رز

برداشت محصول در چهارفصل
استفاده بسیار کم از آب
امکان کاشت گل رز در مناطق با آب‌وهوای نه‌چندان مساعد
بهینه‌سازی تولید محصول نسبت به واحد سطح و تولید چند برابر گل رز
کنترل مناسب آفات آلودگی‌ها و بیماری‌ها
مدیریت استفاده از سوخت
در امان ماندن گل رز از سرما و گرمای شدید و بارندگی و همچنین سرقت محصول

 
آخرین ویرایش طرح مربوط به سال 1398 است.

خلاصه طرح
1-عنوان فعاليت: گلخانه هیدروپونیک گل رز98
2-ظرفيت : 270000 شاخه گل در سال
3-مجري طرح: -
4-محل اجرا : -
5-اشتغال طرح : 7نفر
6-سرمايه ثابت طرح : 19272.34میلیون ریال-یک میلیارد و نهصد و بیست و هفت میلیون تومان
7-سرمايه گذاري کل طرح : 20951.53میلیون ریال-دو میلیارد و نود و پنج میلیون تومان
8-ميزان زمين طرح : 5000متر مربع
9-ميزان زمين بنا : 3602متر
10-ميزان تسهيلات مورد نياز : 16761.23میلیون ریال-یک میلیارد و ششصد و هفتاد و شش میلیون تومان
11-نوع تسهيلات : وام -5 ساله
12-نقطه سربه سر توليد : 43.96%
13-مدت برگشت سرمايه : 5سال
14-نرخ بازدهي سرمايه : 46.39%
15-نرخ تورم: 30%
16-حداقل نرخ تنزیل –فرصت سود سرمایه گذاری 25%
 

فهرست مطالب موجود در طرح توجیهی گلخانه هیدروپونیک گل رز نگارش سال 98:

برآورد زمین گلخانه هیدروپونیک گل رز
برآورد محوطه سازی
برآورد هزینه ساخت و ساز و یا تعمیر ساختمان ها
برآورد هزینه خرید و لیست ماشین آلات و تجهیزات
برآورد تاسیسات عمومی و تجهیزات (تاسیسات)
برآورد وسایل حمل و نقل


برآورد مواد اولیه گلخانه هیدروپونیک گل رز
برآورد آب ،برق ،سوخت مصرفی
برآورد هزینه تعمیرات ونگهداری
برآورد حقوق و دستمزد نیروی انسانی

برآورد هزینه ثابت
برآورد هزینه های سرمایه ای
برآورد هزینه قبل از بهره برداری
برآورد سرمایه در گردش
برآورد نحوه سرمایه گذاری کل برای گلخانه هیدروپونیک گل رز
برآورد هزینه استهلاک پس از اجرای توسعه :
برآورد هزینه تولید سالیانه
برآورد قیمت تمام شده
قیمت فروش

*** توجه : این طرح توسط شرکت الماس طرح البرز تهیه و نگارش شده است و هر گونه کپی برداری از طرح و مطالب سایت حرام و غیر قانونی است و پیگرد قانونی دارد.

 

طرح توجیهی احداث مزرعه گل محمدی pdf + word

نویسنده

سمیه ملکی
قیمت:   25000تومان

جهت سفارش طرح توجیهی با خانم مهندس ملکی تماس بگیرید.(09015516984)

ممکن است از این مطالب خوشتان بیاید

مطالب مرتبط
معرفی دوستان و همکاران

دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه