تهیه طرح توجیهی ،از ضررهای هنگفت مالی و اعتباری جلوگیری می کند.هر ایده ای تا روی کاغذ ریز نشود قابلیت اجرا پیدا نمی کند

طرح توجیهی پرورش گل نسترن 98 | درامد کاشت گل نسترن

مقدمه

نسترن درختچه‌ای زیبا و زینتی چندساله است،و دارای چندین رنگ گل جذاب که در نقاط مختلفی می‌تواند به‌صورت خودرو رشد کند. این گل بسیار زیبا سازگاری خوبی با شرایط محیطی و اقلیمی دارد. معمولاً وقتی در مورد گلی صحبت می‌کنیم به زیبایی و عطر و بوی خوبی که آن گل دارد توجه می‌کنیم و تصورمان این است که ازگل‌ها فقط برای زیبا و جذاب کردن محیط اطرافمان استفاده می‌شود. اما درواقع این‌طور نیست، و امروزه از برخی گل‌ها استفاده‌های زیادتری نیز می‌شود.

طرح توجیهی پرورش گل نسترن


آیا میدانید که گل بسیار خوش‌رنگ و خوش عطر نسترن علاوه بر منظره‌ی زیبایی که از پراکنده شدن ایجاد می‌کند، دارای خواص دارویی و درمانی بسیاری نیز می‌باشد؟؟؟

میوه گل نسترن که از رشد نهنج گل به شکل قرمزرنگی تبدیل می‌شود حاوی ویتامین‌های‌A1، B1، B2، B3 و K است. از دیگر ترکیبات این گیاه، پکتین، تانن، اسیدسیتریک و اسیدمالیک، فلاونوئیدها و منبع غنی از ویتامین Cمی‌باشد.همچنین گلبرگ‌های این گل زیبا، خواص زیادی دارند. که اخیراً از دم‌نوش و شربت این گیاه برای درمان بسیاری از بیماری‌ها استفاده می‌شود.

اخیراً از گل نسترن برای مصارف مختلفی ازجمله در طب سنتی و دارویی استفاده می‌شود.پس با توجه به این‌که پرورش این گل زیبا به سرمایه‌ی اندک و شرایط نسبتاً راحتی نیاز دارد، عده‌ای به فکر کسب درآمد از این راه افتاده‌اند.

پرورش این گیاه در سطح وسیع می‌تواند برای ما سوددهی خوبی داشته باشد.

گل نسترن در هر شرایطی می‌تواند رشد کند اما اگر بخواهیم از این راه کسب درآمد کنیم، بهتر است برای افزایش عملکرد شرایط رشد مطلوبی را برای آن فراهم کنیم.

پس بهتر است شرایط مناسبی برای رشد آن فراهم شود. تکثیر این گیاه از طریق بذر و قلمه می‌باشد.

در خاک‌های با بافت رسی با زهکشی مناسب بهتر رشد می‌کند.

همچنین هر هفت یا ده روز یک‌بار به‌خصوص در اوایل کشت، آبیاری با آب مناسب نیاز دارد.

همچنین این گل به نور آفتاب نیاز دارد و در بهار و اوایل تابستان شکوفا خواهد شد.

معمولاً استفاده از گل نسترن به‌صورت تازه و عرق کشی از آن سود ده می‌باشد.

همچنین امکان صادرات عرقیات گیاهی به سایر کشورها نیز امکان‌پذیر می‌باشد.

پس می‌توان روی صادر کردن عرقیات این گیاه هم حساب کرد. عمر درختچه‌های گل نسترن تا 50 سال هم می‌رسد. اما باید بدانید این گیاه بعد از سه سال وارد سوددهی می‌شود و تا آن زمان باید صبر کنید.

اما در این سال می‌تواند حدود 40 میلیون تومان سوددهی برای شما داشته باشد.

همچنین در سال‌های بعدی سوددهی بیشتر نیز می‌شود. پس اگر به دنبال کاری زودبازده هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم از انجام این کار صرف‌نظر کنید.

زمان کاشت گل نسترن رونده

در کشاورزی زمان کاشت هر محصولی بسیار مهم و حیاتی است. زیرا درصورتی‌که زمان کاشت گیاه شما نامناسب باشد می‌تواند موجب از بین رفتن و درواقع نابودی محصول شما شود. زمان کاشت هر محصولی معمولاً به اولین موردی که بستگی دارد، منطقه‌ای است که شما برای کاشت آن انتخاب کرده‌اید. پس زمان کاشت گل نسترن رونده به شرایط آب و هوایی منطقه‌ای که می‌خواهید این گیاه را در آن پرورش دهید، بستگی دارد. در مناطق گرمسیر بهترین زمان کاشت گل زیبای نسترن رونده،پاییز است و در مناطق سردسیر معمولاً در اوایل بهار بایستی به کشت این گیاه پرداخت. اما خوب معمولاً بهترین زمان برای انتقال نهال به زمین اگر شرایط منطقه‌ای مناسب باشد، در فصل پاییز می‌باشد.

زمان کاشت گل نسترن

خرید نهال گل نسترن

برای کاشت این گل بایستی نهال آن را از نهالستان‌های معتبر و دارای مجوز تهیه کنید. به شما پیشنهاد می‌کنیم که در انتخاب نهال بسیار دقت کنید. زیرا شما در این کار تنها یک‌بار اقدام به خرید نهال می‌کنید و چندین سال از محصول آن استفاده می‌کنید. بنابراین بایستی نهالی را انتخاب کنید که هم سالم و هم فاقد بیماری باشد. پس بهتر است آن را از جاهای دارای مجوز تهیه کنید. قیمت هر نهال گل نسترن  بین 8  تا 25 هزار تومان متغیر می‌باشد.

قیمت گل نسترن سفید

قیمت گل نیز مانند هر محصول دیگری در مناطق مختلف می‌تواند متفاوت باشد و به یک سری عوامل بستگی دارد. اما به‌طورمعمول می‌توان یک قیمت میانگین برای آن در نظر گرفت. قیمت هر بوته‌ی گل نسترن سفید حدود 40 هزار تومان می‌باشد.

درآمد گل نسترن

همان‌طور که قبلاً هم به آن اشاره کردیم گل نسترن یک گیاه چندساله بوده و معمولاً از سال سوم به بعد به باردهی اقتصادی می‌رسد. از گل و میوه‌ی این گیاه زیبا می‌توان به سوددهی رسید. میوه این گل ارزش اقتصادی کمتری دارد. به‌طورمعمول کارخانجات عرق‌گیری و عطاری‌ها مشتریان خاص این گیاه می‌باشند. و شما می‌توانید با فروش گل و میوه آن کسب درآمد کنید. زمان مناسب برای برداشت میوه گل نسترن هنگامی است که میوه به رنگ قرمز و سفت شده باشد.

میزان برداشت گل نسترن در هکتار

در هر هکتار به‌طور متوسط می‌توان 330 نهال کشت کرد. میزان تولید گل در هر هکتار به‌طور متوسط 5/3 تن می‌باشد. اگرچه که برداشت‌های خیلی بیشتر هم از این گیاه در مناطق مستعد گزارش‌شده است. همچنین میزان برداشت میوه این گیاه نیز 8 الی 10 تن در هکتار است. با توجه به قیمت گل که 30 الی50 هزار تومان متغیر می‌باشد. از یک هکتار حدود 105 میلیون تومان درآمد خواهید داشت. البته باید هزینه‌های جاری را از این مقدار کم کنید. معمولاً عمده هزینه جاری برای این کار، مربوط به هزینه کارگری برای برداشت است.


 سوددهی اقتصادی این گل در سال سوم به بعد کاشت است. پس شما باید تا آن موقع صبر کنید. درآمد حاصل از کاشت گل نسترن در سال سوم 30 میلیون تومان و در سال چهارم 35 تا 40 میلیون تومان و در سال‌های پنجم به بعد سالانه 70 میلیون تومان در هکتار سود خالص می‌توان به دست آورد. بنابراین اوج سوددهی این گل در سال پنجم به بعد می‌باشد. درکل کاشت گل نسترن می‌تواند سود خوبی داشته باشد اما به شرطی که سه چهار سال اول را بتوانید تحمل‌کنید.

نیاز آبی گل نسترن

گل نسترن به دلیل مقاومت زیادی که دارد، در اکثر مناطق می‌تواند رشد کند. اما نباید نیاز آبی این گیاه را نادیده گرفت. برای رشد مطلوب آن بایستی حداقل شرایط ازجمله نیاز آبی لازم برای آن فراهم باشد. نیاز آبی این گل به فصل و منطقه‌ی که می‌خواهید گیاه را در آن کشت کنید، بستگی دارد. گل نسترن در فصل‌های مثل بهار و تابستان معمولاً به هفته‌ای یک‌بار آبیاری منظم نیاز دارد و در فصل‌های پاییز و زمستان در صورت بارندگی کافی، نیاز به آبیاری برای آن کم می‌شود و باید هر ده روز یک‌بار با توجه به منطقه آبیاری شود. به این نکته توجه کنید که آب مورداستفاده در آبیاری نباید از شوری زیادی برخوردار باشد.

طرح توجیهی پرورش گل نسترن

 

نتیجه‌گیری

نسترن گلی زینتی و برگ‌ریز با ارتفاع 5-1 متر که گاهی اوقات می‌تواند به تاج درختان بلندتر بپیوندد. در بیشتر مناطق به‌خصوص در مناطق کوهپایه‌ای به‌صورت خودرو رشد می‌کند و زیبایی بی‌نظیری را در هرکجا که باشد به وجود می‌آورد. این گل بی‌نظیر علاوه بر زیبایی، خواص دارویی و درمانی بسیاری نیز دارد. که به‌واسطه‌ی همین خواص و فواید این گیاه، امروزه استفاده‌های زیادی از گل و میوه آن می‌شود. پس درواقع می‌توان به شکل یک کسب‌وکار سودآور به پرورش آن پرداخت. گل نسترن مقاومت خوبی به شرایط آب و هوایی کشور ما و کمبود آب دارد و در بسیاری از زمین‌های نامرغوب کشور که دیگر زراعت‌ها در آن‌ها به‌سختی صورت می‌گیرد، قابل‌کشت می‌باشد.بنابراین با توجه به کمبود آب در برخی نقاط کشور ما، می‌توان با کشت گل نسترن درآمد مناسبی را از زمین‌های کم بازده و نامناسب به دست آورد.

 

پرورش گل نسترن می‌تواند یکی از بهترین مشاغل باشد. زیرا برای شروع نیاز به سرمایه‌گذاری زیادی ندارد و همچنین نیازی به داشتن مهارت فنی خاصی هم برای شروع این کار نیست.تمام آنچه شما نیاز دارید اشتیاق و صبر برای موفقیت و غلبه بر برخی موانع موجود می‌باشد.
همه افراد در شروع کار جدید می‌خواهند با کسب درآمدی شگفت‌انگیز، تغییری در زندگی خود ایجاد کنند و به موفقیت برسند. پس در اینجا به شما می‌گوییم که تولید گل نسترن اگر به‌صورت حرفه‌ای صورت پذیرد، از توجیه اقتصادی خوبی برخوردار است و کسانی که علاقه‌مند به کارهای کشاورزی هستند، می‌توانند با سرمایه‌گذاری وقت و هزینه خود در این زمینه، به سودآوری مناسبی در طول چندین سال برسند. برای بازار فروش محصول این گیاه هم  نگران نباشید. زیرا با خواص دارویی زیادی که گل نسترن دارد، می‌توانید برای فروش محصول خود به عطاری‌ها و کارخانجات عرق و اسانس گیری مراجعه کنید.

فهرست مطالب موجود در طرح توجیهی پرورش گل نسترن 98:

برآورد هزینه لازم برای تهیه زمین برای پرورش گل نسترن
برآورد محوطه سازی
برآورد هزینه ساخت و ساز و یا تعمیر ساختمان
برآورد هزینه خرید و لیست ماشین آلات و تجهیزات
برآورد تاسیسات عمومی و تجهیزات (تاسیسات)
برآورد وسایل حمل و نقل
برآورد مواد اولیه زمین پرورش گل نسترن
برآورد آب ،برق ،سوخت
برآورد هزینه تعمیرات ونگهداری
برآورد حقوق و دستمزد کارگر
برآورد هزینه ثابت
برآورد هزینه های سرمایه ای
برآورد هزینه قبل از بهره برداری
برآورد سرمایه در گردش
برآورد نحوه سرمایه گذاری کل پرورش گل نسترن
برآورد محوطه سازی
درصد فروش در نقطه سربه سر
برآورد سود و زیان ویژه
برآورد سرمایه ثابت سرانه
برآورد کل سرمایه گذاری سرانه
برآورد نرخ بازدهی سرمایه
برآورد دوره برگشت سرمایه
برآورد درصد فروش در نقطه سربه سر
برآورد ارزش افزوده خالص و نا خالص و نسبت های آن


خلاصه گزارش

1-عنوان فعاليت:

طرح توجیهی پرورش گل نسترن

2-ظرفيت :

5000 متر

3-مجري طرح:

-

4-محل اجرا :

-

5-اشتغال طرح :

3نفر -1 نفر دائم و دو نفر فصلی

6-سرمايه ثابت طرح :

496.22میلیون ریال-چهل و نه میلیون و ششصد هزار تومان

7-سرمايه در گردش :

127.90میلیون ریال-دوازده میلیون و هفتصد هزار تومان

8-سرمايه گذاري کل طرح :

624.12میلیون ریال-شصت و دو میلیون و چهار صد هزار تومان

9-ميزان زمين طرح :

5000متر مربع

10-ميزان زمين بنا :

0

11-ميزان تسهيلات مورد نياز :

499.30میلیون ریال-چهل و نه میلیون و نهصد هزار تومان

12-نوع تسهيلات :

وام 5 ساله

13-نقطه سربه سر :

54.16%

14-مدت برگشت سرمايه :

5سال

15-نرخ بازدهي سرمايه :

52.86%

16-تورم :

20%

16-نرخ تنزیل :

%18

طرح توجیهی پرورش گل نسترن نگارش سال 98 و دارای فایل doc و pdf می باشد.

تعداد صفحات 35 صفحه


*** توجه : این طرح توسط شرکت الماس طرح البرز تهیه و نگارش شده است و هر گونه کپی برداری از طرح و مطالب سایت حرام و غیر قانونی است و پیگرد قانونی دارد.

طرح توجیهی احداث مزرعه گل محمدی pdf + word

نویسنده

سمیه ملکی
قیمت:   30000تومان

جهت سفارش طرح توجیهی با خانم مهندس ملکی تماس بگیرید.(09015516984)

ممکن است از این مطالب خوشتان بیاید

مطالب مرتبط
معرفی دوستان و همکاران

دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه