تهیه طرح توجیهی ،از ضررهای هنگفت مالی و اعتباری جلوگیری می کند.هر ایده ای تا روی کاغذ ریز نشود قابلیت اجرا پیدا نمی کند

جیره بره پرواری 50 راسی بر پایه کاه | جیره بره پرواری pdf

با توجه به درخواست های زیادی که در زمینه تهیه جیره بره پرواری داشتیم یک نمونه جیره بره پرواری برای 50 راس بره را تهیه و برای استفاده روی سایت قرار داده ایم , این جیره بر پایه کاه تنظیم شده و برای 50 راس بره پرواری در سال 98 تهیه شده است.به  دامپروران عزیزی که دنبال جیره مناسب برای دام سبک هستند استفاده از این جیره پیشنهاد می شود.

پرواربندی بره چیست؟

پرواربندی عبارت است از فرایندی که طی آن بره طی مدت‌زمان کوتاهی حداکثر رشد و توان تولید را از خود نشان می‌دهد. مجموعه‌ای از عوامل در پرواربندی هر چه‌بهتر دام دخیل هستند که هرکدام در کنار یکدیگر سبب افزایش رشد نهایی بره می‌شوند این عوامل عبارت‌اند از نژاد، جنس دام، وزن دام، جیره متوازن و فاکتورهای مدیریتی.


بهترین نژاد بره برای پرواربندی:

برای این‌که پرواربندی با حداکثر سود و بازدهی همراه باشد بایستی از نژادهایی استفاده نمود که بتوانند طی مدت‌زمان کوتاه (90 الی 120 روز) حداکثر رشد را از خود بروز دهند. نژادهایی همانند افشاری، قزل، مهربان، شال، ماکوئی، سنجابی و... در ایران بهترین نژادها برای پرواربندی هستند.


بهترین سن، وزن و جنس برای پرواربندی:

بهترین سن برای شروع پرواربندی سن بعد از دوران شیرخوارگی یعنی 3 ماهگی است؛ زیرا در این سن دام هنوز به سن بلوغ نرسیده و تا رسیدن به بلوغ از سرعت رشد بالایی برخوردار است. همچنین برای امر پرواربندی بهتر است که از جنس نر استفاده گردد زیرا رشد در بره نر به‌صورت عضله سازی و تولید گوشت است درحالی‌که در جنس ماده وقتی‌که به سن بلوغ می‌رسند رشد در آن‌ها به‌صورت ذخیره چربی خواهد بود و این برای یک دامدار ازنظر اقتصادی قابل توجیه نیست و ممکن است که با ضرر و زیان مالی همراه گردد.

از طرفی قرارگیری بره در اوزان پایین مانند 20 الی 35 کیلوگرم در مقایسه با وزن‌های بالاتر بنا به دلایل گفته‌شده (سرعت رشد بهتر و ذخیره چربی کمتر) از بازدهی و سودآوری بهتری برخوردار خواهد بود.

بهترین جیره برای پرواربندی:

استفاده از یک جیره و فرمول خوراک مناسب سبب افزایش سود و درآمدزایی می‌گردد زیرا این فاکتور اثر مستقیم بر روی میزان رشد و افزایش وزن بره‌های پرواری دارد. به‌کارگیری از یک جیره کارآمد در کنار استفاده از بهترین نژاد مهم‌ترین عامل موفقیت در بحث پرواربندی بره است.
جیره باید به‌گونه‌ای تنظیم گردد که علاوه بر برآورده ساختن احتیاجات حیوان (ازنظر انرژی، پروتئین، مواد معدنی و ویتامینی) بتواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن دام را به بیشترین وزن برساند.


تنظیم جیره بره پرواری 50 رأسی:

جیره بره پرواری 50 رأسی در دو بخش تنظیم گردیده است:
بخش اول این فایل به بررسی نکاتی پیرامون جیره بره پرواری همانند موارد زیر می‌پردازد:
•    طول دوره پرواربندی
•    میزان مصرف خوراک روزانه یک بره
•    میزان افزایش وزن یک بره
•    میزان مصرف کنسانتره و علوفه طی دوره پرواربندی

 

اما بخش دوم این فایل به تنظیم جیره‌ای متعادل و متوازن برای 50 رأس بره پرواری در اوزان 25 کیلوگرم به بالابر پایه کنسانتره و کاه پرداخته است.
مواد این جیره از دو بخش کنسانتره و علوفه تشکیل‌شده است.
بخش کنسانتره جیره برای دو دوره رشد و پایانی تنظیم گردیده؛ کنسانتره دوره رشد برای اوزان 25 تا 40 کیلوگرم است و کنسانتره دوره پایانی هم برای اوزان 40 کیلوگرم به بالا می‌باشد.


اقلام مورداستفاده در این کنسانتره شامل موارد زیر می‌باشد:
•    بلغور جو
•    کنجاله سویا
•    بلغور ذرت
•    سبوس گندم
•    مکمل‌های معدنی و ویتامینی
•    پودر چربی
•    اوره
بخش علوفه

* این جیره تنها بر پایه کاه و در 15 صفحه فایل pdf تنظیم شده است .

 

 

طرح توجیهی پرواربندی بره 50 راسی نگارش سال 1401 | صفر تا صد پرواربندی بره

 

نویسنده

سمیه ملکی
قیمت:   35000تومان

جهت سفارش طرح توجیهی با خانم مهندس ملکی تماس بگیرید.(09015516984)

ممکن است از این مطالب خوشتان بیاید

مطالب مرتبط
معرفی دوستان و همکاران

دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه