تهیه طرح توجیهی ،از ضررهای هنگفت مالی و اعتباری جلوگیری می کند.هر ایده ای تا روی کاغذ ریز نشود قابلیت اجرا پیدا نمی کند

طرح توجیهی پرورش بوقلمون 10 هزار قطعه ای (pdf + doc)

طرح توجیهی بوقلمون 10هزار قطعه ای
یکی از انواع طرح‌های پرورشی در زمینه کشاورزی، طرح توجیهی پرورش بوقلمون است که به صورت صنعتی و سنتی در اغلب نقاط کشورمان اجرا می‌گردد. بوقلمون از دسته پرندگان درشت جثه به حساب می‌آید که پرورش آن یکی از راهکارهای مهم برای دستیابی به گوشت سفید و تامین پروتئین مورد نیاز جامعه است.

با توجه به رشد جمعیت، نیاز به مواد غذایی از جمله مواد پروتئینی و گوشت سفید افزایش یافته است و قطعا تامین این نیازمندی‌ها تنها با الگو گرفتن از روش‌های سنتی امکان پذیر نخواهد بود.

بنابراین بایستی از شیوه‌هایی در تولید استفاده کرد که بتوان از پتانسیل ژنتیکی و عوامل محدود کننده نهایت بهره را برد. امروزه با ورود پیشرفت علم و صنعت به دنیای دامپروری و ایجاد نژادهایی اصلاح شده با توان تولید بالا، شاهد دستاوردهای خوبی در این حوزه هستیم. طرح توجیهی بوقلمون به صورت صنعتی نیز نمونه‌ای از انواع طرح‌هایست که می‌تواند با فواید اقتصادی خوبی برای جامعه همراه باشد.

طرح توجیهی پرورش بوقلمون


چرا بوقلمون پرورش دهیم؟
بوقلمون از دسته پرندگان خانگی سنگین وزن به حساب می‌آید که امروزه پرورش آن با استقبال خوبی از سوی کارآفرینان مواجه شده است. دلیل این توجه را نیز می‌توان به مفید بودن آن نسبت داد. اما یکسری دلایل وجود دارد که پرورش بوقلمون را به صرفه جلوه می‌دهد که از آن جمله می‌توان اشاره‌ای به موارد زیر نمود:


بازار مصرف
گوشت بوقلمون بافتی سفید دارد و از نظر کالری و چربی نیز فقیر است از این رو به لحاظ تغذیه‌ای بسیار حائز اهمیت می‌باشد. باید بگویم که ارزش تغذیه‌ای آن همچون گوشت گوساله است اما در بازار با قیمت مناسبتری عرضه می‌گردد و می‌تواند جایگزینی برای گوشت قرمز نیز باشد. به همین دلیل و با توجه به این آگاهی تقاضا برای خرید گوشت بوقلمون در سال‌های اخیر با استقبال خوبی همراه بوده است. پس برخورداری از بازار مصرف مناسب، یکی از عمده دلایلی است که طرح پرورش بوقلمون را توجیه پذیر می‌کند.


راندمان تولید
از دیگر فاکتورهای تاثیر گذار می‌توان به راندمان بالای تولید در این پرنده اشاره نمود. امروزه نژادهای اصلاح شده‌ای از بوقلمون به بازار عرضه شده‌اند که از توان تولید بالایی برخوردار هستند طوری که می‌توانند در مدت زمان کوتاهی با هزینه نگهداری پایین به رشد قابل توجهی دست پیدا کنند. این امر مزیتی بسیار ارزشمند به حساب می‌آید چرا که با صرف هزینه پایین می‌توان به حداکثر تولید دست پیدا کرد.


مدیریت صحیح پرورش بوقلمون
برای این که طرح توجیهی بوقلمون اجرا شود و بتوان از فواید اقتصادی آن بهره‌مند شد بایستی به یکسری نکات مدیریتی توجه کرد. با برخورداری از اطلاعات مدیریتی به راحتی می‌توان دوره‌ پرورشی موفقی را پشت سر گذراند. موارد زیر از نکات مهم مدیریتی در پرورش بوقلمون است:


محل و مساحت سالن پرورش بوقلمون
بوقلمون نیز مانند سایر طیور، پرنده‌ای حساس است از این رو محل سالن آن نباید در منطقه‌ای احداث گردد که در سال‌های اخیر شیوع گسترش بیماری در آن گزارش شده باشد. همچنین شرایط آب و هوایی بر روی چگونگی ساخت تاثیر می‌گذارد و در پیاده سازی آن بایستی تمام استانداردهای لازم در نظر گرفته شود. علاوه بر مواردی که اشاره نمودیم مساحت سالن نیز از فاکتورهای مهم مدیریتی به حساب می‌آید. عرض در سالن‌های بسته معمولا بین 12 تا 15 و در سالن‌های باز نیز به طور میانگین 9 تا 12 متر است. هر چه که عرض سالن از حالت استاندارد بیشتر و یا کمتر شود موجب کاهش کیفیت تهویه می‌گردد.


خرید گله
برای پرورش بوقلمون بایستی جوجه‌ها را از بهترین گله‌های مادری انتخاب نمود تا از توان تولیدی بالایی برخوردار باشند. به پرورش دهندگانی که قصد دارند از این صنعت به درآمدی برسند خرید جوجه یک ماهه پیشنهاد می‌شود. جوجه یک ماهه‌ای که از تغذیه خوبی برخوردار باشد نسبت به جوجه یکروزه ارجح‌تر است.


جیره مناسب
از فاکتورهای تاثیر گذار در میزان سود و درآمدزایی پرورش بوقلمون، استفاده از جیره‌ای مناسب می‌باشد. خوراکی که برای بوقلمون مورد استفاده قرار می‌گیرد بایستی به گونه‌ای باشد که تمام نیازهای پرنده را تامین کند و به رشد هر چه بهتر کمک نماید. از طرفی اقتصادی بودن آن نیز بسیار حائز اهمیت می‌باشد زیرا بیش از 70 درصد هزینه‌های جاری پرورش را در بر می‌گیرد.


توجیه اقتصادی طرح پرورش بوقلمون
پرورش بوقلمون مانند سایر مشاغل دارای یکسری قوانین و اصول است که اگر به درستی اجرا شود به طور یقین با درآمدزایی خوبی برای پرورش دهنده همراه خواهد بود. با وجود این که مردم بیشتر گوشت مرغ را مصرف می‌کنند اما این گوشت در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته و اکنون از بازار تقاضای خوبی برخوردار می‌باشد. رشد سریع نژادهای اصلاح شده با ضریب تبدیل پایین از دیگر دلایلی است که توانسته پرورش بوقلمون را برای پرورش دهنده اقتصادی و توجیه پذیر نماید.

 

خلاصه گزارش

1-عنوان فعاليت:

پرورش بوقلمون-10000 قطعه ای

2-ظرفيت :

10 هزار قطعه در هر دوره

3-مجري طرح:

 

4-محل اجرا :

..............

5-اشتغال طرح :

8نفر

6-سرمايه ثابت طرح :

86162.57میلیون ریال معادل هشت میلیارد و ششصد و شانزده میلیون و دویست و پنجاه و هفت هزارتومان

7-سرمايه در گردش :

11549.85میلیون ریال معادل یک میلیارد و یکصد و پنجاه و چهار میلیون و نهصد و هشتاد و پنج هزارتومان

8-سرمايه گذاري کل طرح :

97712.42میلیون ریال معادل نه میلیارد و هفتصد و هفتاد و یک میلیون و دویست و چهل و دو هزارتومان

9-ميزان زمين طرح :

10000متر مربع

10-ميزان زمين بنا :

2964متر

11-ميزان تسهيلات مورد نياز :

83055.56میلیون ریال معادل هشت میلیارد و سیصد و پنج میلیون و پانصد و پنجاه و شش هزارتومان

12-نوع تسهيلات :

وام 5 ساله

13-نقطه سربه سر :

52.48%

14-مدت برگشت سرمايه :

6سال

15-نرخ بازدهي سرمايه :

23.12%

16-تورم :

30%

17-نرخ تنزیل :

20%

 

طرح موجود  پی دی اف و ورد می باشد. (  word - pdf ) نگارش سال 1400 بسیار دقیق و کامل

نویسنده

سمیه ملکی
قیمت:   49000تومان

جهت سفارش طرح توجیهی با خانم مهندس ملکی تماس بگیرید.(09015516984)

ممکن است از این مطالب خوشتان بیاید

مطالب مرتبط
معرفی دوستان و همکاران

دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه