تهیه طرح توجیهی ،از ضررهای هنگفت مالی و اعتباری جلوگیری می کند.هر ایده ای تا روی کاغذ ریز نشود قابلیت اجرا پیدا نمی کند

طرح پرورش بوقلمون - هزینه پرورش بوقلمون

طرح پرورش بوقلمون -  پرورش بوقلمون+pdf

بوقلمون ازجمله طیوری است که پرورش آن همواره موردتوجه بوده و سود مطلوبی را برای پرورش‌دهندگان بوقلمون حاصل می‌نماید. بوقلمون را برای استفاده از گوشت و تخم و پر و کود آن پرورش می‌دهند. البته هدف اصلی از پرورش بوقلمون تولید گوشت است.
پرورش بوقلمون کاری سودآور است بسیاری از مرد بجای استفاده از گوشت قرمز ترجیح می‌دهند از گوشت بوقلمون استفاده کنند، زیرا گوشت بوقلمون بدون پوست به‌طور طبیعی چربی كمی دارد و در هر ۱۰۰ گرم آن تنها ۱ گرم چربی موجود است. مطالب در سال 97 جمع آوری شده است.
پروتئین بالا، حداقل چربی اشباع، كمترین سطح كلسترول و فقدان چربی میان بافتی در مقایسه با گوشت قرمز از اهمیت بسیاری برخوردار است یكی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد گوشت بوقلمون نسبت به سایر گوشت‌های سفید، ویتامین A و نقش مهم تقویت سیستم ایمنی آن است كه به‌ویژه در فصل سرما، مصرف آن به كودكان و سالمندان توصیه می‌شود.
طرح توجیهی پرورش بوقلمون

طرح توجیهی پرورش بوقلمون 97

راه‌اندازی مزرعه پرورش بوقلمون

اگر شما هم قصد راه‌اندازی مزرعه پرورش طیور رادارید بوقلمون را پیشنهاد می‌کنیم زیرا بوقلمون مانند مرغ نیاز به مراقبت تخصصی ندارد، در برابر بیماری‌ها مقاوم‌تر هستند. برای پرورش بوقلمون بهتر است که در ابتدا با این کار آشنا شوید. در ادامه مطالبی را برای شما آورده‌ایم که بامطالعه آن‌ها می تونید با پرورش بوقلمون و نکات مهم در نگهداری از بوقلمون‌ها آشنا شوید.

چرا باید بوقلمون پرورش دهیم:

1-    گوشت بوقلمون منبع بسیار مهمی از پروتئین حیوانی است زیرا مقدار زیادی گوشت و مقدار کم‌چربی دارد.

۲ – بوقلمون‌ها سرعت رشد بالایی دارند، به‌طوری‌که میزان رشد آن‌ها در مقایسه با سایر پرنده‌های پرورشی بسیار زیاد است.

۳- چون بوقلمون‌ها بعد از پایان دوره پرورش وزن زیادی دارند پرورش آن‌ها نسبت به سایر پرندگان سودمندتر است.

بوقلمون‌های پرورشی دودسته‌اند:

1-    بوقلمون‌های اصلاح نژاد شده (پیشنهاد برای پرورش)
2-    بوقلمون‌های سفید. مثل نیکولاس، هیبرید و بیوتی و ...
برای پرورش بوقلمون‌های اصلاح‌شده پیشنهاد می‌شود به دلیل اینکه هنگام فروش قیمت تقریباً ثابتی دارد و نسبت به بوقلمون سفید بهتر خریداری می‌شوند، همچنین بوقلمون اصلاح‌شده نسبت به بیماری‌ها مقاوم‌تر بوده و هم در سالن و هم در فضای باز می‌توان آن را پرورش داد.
پرورش بوقلمون
 

پیشنهاد می کنم مطالعه کنید: آموزش پرورش بوقلمون | نکات مهمی درباره پرورش بوقلمون

نکات مهم در رابطه با پرورش بوقلمون:

1-    بوقلمون‌ها باید از گردوغبار محفوظ باشند؛ زیرا گردوغبار باعث سفت شدن ریه‌های و مبتلا شدن بوقلمون‌ها به بیماری برونشیت و تنگ‌نفس می‌شود.
2-    پرنده‌ها در فضای پرورش باید از اضطراب و ترس دور باشند.
3-    وزن بوقلمون‌های پرورشی در پایان دوره به ۱۰ الی ۱۶ کیلوگرم می‌رسد.
4-    طول دوره پرورش بوقلمون تقریباً ۴ ماه است و در یک سال دو دوره و نیم می‌توان اقدام به پرورش بوقلمون کرد.

فضای لازم برای پرورش بوقلمون

در هر مترمربع  
۳۰ جوجه هفته اول
۲۰ جوجه هفته دوم تا چهارم
۱۰ جوجه، هفته پنجم و ششم
۸ جوجه هفته هفتم و هشتم
۵ عدد هفته نهم تا دوازدهم
۲-۳ بوقلمون در هر مترمربع هفته سیزدهم تا بیستم

سرمایه لازم برای پرورش بوقلمون

سرمایه لازم برای پرورش بوقلمون به توجه به تعداد و اندازه و وضعیت زمینتان متفاوت است؛ یعنی اگر شما زمین را بخواهید اجاره کنید و یا از قبل داشته باشید مسلماً هزینه کمتری خواهید کرد.
برای پرورش بوقلمون نیاز به سرمایه‌ای برای تهیه زمین و انجام ساخت‌وسازها دارید و هزینه دیگری که زیاد هست سرمایه لازم برای تهیه بوقلمون‌ها است که این دو مورد بیشترین هزینه را در بر خواهند گرفت.
همچنین تهیه خوراک و تغذیه بوقلمون‌ها نیز به سرمایه در گردش نیاز دار. تا بتوانید خوراک آن‌ها را تهیه کنید.

محاسبه سود پرورش بوقلمون

برای اینکه شما در کار پرورش بوقلمون موفق باشید و بیشترین سود را داشته باشید لازم است که مواردی همچون بهداشت محیط، گرما و سرما و رطوبت سالن پرورش و تغذیه بوقلمون را به‌دقت کنترل کنید د این صورت بیشترین سوددهی را از پرورش بوقلمون خواهید داشت.
برای محاسبه میزان سود پرورش بوقلمون باید هزینه‌های پرورش را در نظر بگیرید و آن را از قیمت نهایی فروش کم کنید در این صورت می‌توانید سود خالص پرورش بوقلمون را محاسبه کنید برای این کار به طرح زیر عمل می‌کنید.
خوراک مهم‌ترین عامل در پرورش بوقلمون است زیرا هر بوقلمون تا پایان دوره و برای رسیدن به وزن ۱۲ کیلوگرم تقریباً ۳۰ کیلوگرم دان مصرف می‌کند؛ که با محاسبه قیمت روز دان که تقریباً حدود 2500 الی 3000 تومان است می‌توان هزینه خوراک یک بوقلمون را محاسبه کرد، زمان رشد در بوقلمون‌ها بین سه الی پنج ماه متغیر است و طی این مدت به ۱۰ کیلو تا ۱۶ کیلو وزن می‌رسد.
میزان سود شما از پرورش بوقلمون ارتباط مستقیمی با مدیریت شما دارد. بوقلمون را به چند روش می‌توان به بازار عرضه کرد. تخم بوقلمون، گوشت و جوجه بوقلمون که هرکدام از این‌ها در بازار مشتریان خودش را دارد و این شما هستید که باید بتوانید بازار هدف خود را مشخص کنید... علاوه بر این، کود این حیوان هم قابل‌استفاده و حتی فروش است. بهترین فصل برای عرضه در بازار، فصل سرد است و تا نیمه اردیبهشت هم فروش خوب است.
مصاحبه با جوان پرورش دهنده بوقلمون و کسب سود میلیونی
هزینه پرورش بوقلمون

نکات مهم در پرورش بوقلمون

پرورش بوقلمون باید در ماه‌های گرم سال آغاز شود تا نیاز به وسایل پرخرج برای گرم کردن به حداقل برسد. هشت هفتگی برای بوقلمون از اهمیت خاصی برخوردار است؛ زیرا تا سن ۸ هفتگی هر ده جوجه بوقلمون را در یک مترمربع فضا قرار می‌دهند ولی در سن ۸ هفتگی هر ۵ جوجه بوقلمون را در یک مترمربع فضا قرار می‌دهند. همچنین در سن ۷ تا ۸ هفتگی جداسازی بوقلمون‌های نر و ماده از هم صورت می‌گیرد که بسیار امر مهمی است. این مسئله را می‌توان از سن ۶ تا ۸ هفتگی انجام داد. این امر را می‌توان به‌وسیله‌ی جداسازی در سالن دیگر و یا استفاده از قفس یا توری در سالن مرغداری انجام داد.
دقت نمایید که در پایان هر هفته وزن‌کشی انجام شود و حتماً آن‌ها را یادداشت کنید. حرارت سالن را بر اساس جدول زیر تنظیم نمایید.
سن به هفته    اول        دوم       سوم       چهارم       پنجم       ششم به بعد   
سانتی‌گراد ۳۲ ۲۹ ۲۶ ۲۴ ۲۲ ۲۱
 
از سه هفتگی تا عرضه به بازار باید دان خوری های بزرگ برای بوقلمون‌های جوان تهیه نمود به‌طوری‌که عمق دان خوری ۱۰ سانتی‌متر و طول آن ۷ الی ۸ سانتی‌متر برای هر قطعه بوقلمون باشد.

برای واکسیناسیون حتماً با دامپزشک فارم خود مشورت نمایید. در استفاده از داروها برای بوقلمون‌ها باید بسیار دقت شود و حتماً با مشورت دامپزشک متخصص فارم و یا کارشناس تغذیه طیور کارخانه خوراک معتبر اقدام به مصرف داروها نمایید زیرا بسیاری از داروهایی که برای مرغ‌ها بلامانع است برای بوقلمون‌ها مضر می‌باشند.

پیشنهاد می کنم مطالعه کنید: آموزش پرورش بوقلمون | نکات مهمی درباره پرورش بوقلمون

پرورش بوقلمون

قیمت گوشت بوقلمون

گوشت بوقلمون نر نسبت به بوقلمون ماده قیمت بیشتری دارد، قیمت بالاتر نر نسبت به ماده به علت وزن بالاتر و لذیذتر بودن گوشت آن است. هر بوقلمون ماده یک روز در میان تخم می‌گذارد.

آماده‌سازی سالن پرورش برای ورود بوقلمون‌ها

یکی از مهم‌ترین مراحل در هر مزرعه پرورش دام و طیور مرحله آماده‌سازی سالن برای شروع دوره جدید است که متأسفانه آن‌چنان‌که باید موردتوجه قرار نگرفته و موجب خسارات می‌شود.
بستر سالن که شامل پوشال و کود است مکان بسیار مناسبی جهت رشد موجودات تک‌سلولی و نیز حشرات است و در صورت عدم وجود یک پروتکل پاک‌سازی مناسب این موجودات می‌توانند رشد تکثیر و با محیط سازگارتر شوند.
قبل از ورود جوجه‌ها باید تمام وسایل نگهداری لانه را شستشو و ضدعفونی کرد و سپس وسایل پرورش به‌دقت چیده شوند.
اطمینان حاصل شود تا تمام تله‌های حشرات و جانوران موذی تمیز و دوباره طعمه‌گذاری و مجدداً در محل مناسب قرارگرفته‌اند.
هزینه پرورش بوقلمون

اقدامات مهم که در پرورش بوقلمون باید به آن‌ها توجه کرد:

1-    لازم است که همواره از یک دامپزشک در امر پرورش کمک بگیرید.
2-    از نگهداری تعداد زیادی بوقلمون در یک مکان جدا خودداری شود، زیرا این کار باعث می‌شود که تهویه به‌خوبی انجام نشود و بیماری و عفونت به‌سرعت بین پرنده‌ها انتقال یابد.
3-    در صورت مشاهده هرگونه بیماری بوقلمون بیمار از سایر پرنده‌ها جدا شود.
4-    بوقلمونی که بیمار بوده باید در محلی دور از سایر پرنده‌ها خاک شود.
5-    آب و غذایی که برای پرنده‌ها در نظر گرفته می‌شود باید همیشه تمیز و سالم باشد.
6-    پرورش‌دهنده باید بوقلمونی را برای پرورش انتخاب کند که بازار فروش دارد و مشتری آن را می‌خواهد.
تجربیات یک پرورش دهنده موفق در زمینه بوقلمون
 

طرح توجیهی پرورش بوقلمون 97

نویسنده

سمیه ملکی

جهت سفارش طرح توجیهی با خانم مهندس ملکی تماس بگیرید.(09015516984)

ممکن است از این مطالب خوشتان بیاید

مطالب مرتبط
معرفی دوستان و همکاران