تهیه طرح توجیهی ،از ضررهای هنگفت مالی و اعتباری جلوگیری می کند.هر ایده ای تا روی کاغذ ریز نشود قابلیت اجرا پیدا نمی کند

طرح توجیهی گلخانه پاپایا | گلخانه پاپایا در ایران

طرح توجیهی گلخانه پاپایا

پاپایا پرطرفدار و گرمسیری است که می توان پاپایا را جز یکی از پرسود ترین محصولات گلخانه ای نام برد ,  اگر قصد راه اندازی گلخانه دارید شاید , پاپابا گزینه مناسبی برای کشت در گلخانه است,  سود آوری مناسبی هم دارد .


پاپایا میوه ای با ارزش غذایی بالاست که می توان از آن انواع نوشیدنی و مربا تهیه کرد و یا به عنوان اسانس در تولید ژله، بستنی و یا کیک مورد استفاده قرار داد. به لحاظ ارزش غذایی سرشار از مواد مغذی و انواع ویتامین است که برای سلامتی بدن انسان بسیار مفید می باشد. جالب است بدانید که علاوه بر قابلیت استفاده در صنعت غذایی و داروسازی در صنعت پارچه سازی و دامپزشکی نیز کاربرد دارد. پرمصرف بودن این میوه در صنایع مختلف موجب شده تا از نظر تجاری مورد توجه قرار بگیرد. پاپایا گرچه میوه ای گرمسیری به حساب می آید اما با فراهم آوردن شرایط و امکانات رشد می توان آن را به صورت کشت گلخانه ای پرورش داد. طرح توجیهی گلخانه پاپایا می تواند فرصتی مناسب برای ایجاد اشتغال و کسب درآمد باشد.

طرح توجیهی گلخانه پاپایا

درخت میوه استوایی پاپایا
پاپایا از میوه های استوایی است که در خانواده خربزه درختیان قرار دارد. اندازه این میوه به حدود 15 الی 20 سانتیمتر می رسد. پاپایا نارس رنگی سبز دارد و زمانی که رنگ آن زرد کهربایی مایل به نارنجی می شود آماده مصرف است. درخت پاپایا نسبتا کوچک می باشد و ارتفاع آن به 4 الی 10 متر هم می رسد. درخت پاپایا به سه صورت درخت نر، ماده و هم نر و ماده وجود دارد که فقط درختان ماده و هم نر و ماده قادر به تولید میوه هستند و درخت نر پاپایا فاقد قابلیت تولید است. این میوه از خواص و فواید بی شماری برخوردار است چرا که سرشار از انواع آنتی اکسیدان، فیبر و انواع ویتامین می باشد. پیشگیری از بیماری های قلبی، تقویت سیستم ایمنی بدن، تقویت قوه بینایی، سلامت سیستم گوارش، بهبود هضم، پیشگیری از سرطان و سلامتی پوست و مو از خواص درمانی پاپایا به حساب می آید.  

طرح توجیهی گلخانه پاپایا


گلخانه پاپایا در ایران
پاپایا که به آن خربزه درختی هم گفته می شود بومی مناطق استوایی واقع در آمریکای جنوبی به خصوص مکزیک است اما قابلیت رشد در سایر مناطق استوایی و حتی زیر استوایی را نیز دارد. این میوه حالتی خودرو و وحشی دارد طوری که مناطق استوایی در هر باغی چندین درخت پاپایا رشد می کند. پاپایا میوه ای است که خیلی سریع رشد می کند و به بار می نشیند. این میوه توسط اسپانیولی ها و پرتغالی ها به سایر نقاط گرمسیر و مرطوب نیز برده شده است.
بهترین شرایط رشد برای پاپایا مناطق گرمسیری با بارش باران فراوان می باشد. در کشورمان نیز چند سالیست که کشت آن مورد توجه قرار گرفته و در حال حاضر استان سیستان و بلوچستان به لحاظ مساعد بودن شرایط آب و هوایی با بیش از 30 هکتار پرچم دار کشت پاپایا در کشورمان است. با وجود این که پاپایا میوه ای مختص مناطق گرمسیری است اما به صورت گلخانه ای نیز می توان آن را کشت نمود و از فواید بی شمارش بهره مند شد. در کشت گلخانه ای با فراهم آوردن شرایط دمایی و استفاده از خاک مناسب حتی می توان به طور عمده این میوه با خواص فراوان را پرورش داد. کشت گلخانه ای به دلیل بالا بودن دما، محافظت از درخت در برابر وزش بادهای شدید و همچنین طولانی تر بودن دوره پرورش موجب تولید میوه ای با کیفیت به عمل آید.   


میزان باردهی پاپایا
پاپایا اگر به خوبی مورد مراقبت و پرورش قرار بگیرد تا 20 سال هم می تواند عمر نماید اما هر چه که سن آن بیشتر می شود میزان باردهی و تولید محصول هم کمتر می شود. البته عمر اقتصادی این درخت حدود 3 سال است یعنی در طی این مدت حداکثر تولید را خواهد داشت و پس از آن کمتر می گردد. پس از یک سال که از کاشت پاپایا گذشت می توان میوه آن را برداشت نمود. در سال اول از هر هکتار می توان نزدیک به 3 تن میوه برداشت کرد. میزان باردهی این میوه پرخاصیت با توجه به نحوه کشت و همچنین ارقام به کار رفته، متفاوت خواهد بود. شرایط گلخانه ای اگر مناسب باشد و از ارقام مناسب کشت همچون رقم پاکوتاه Solo استفاده شود تا 80 تن در هکتار نیز محصول تولید می کند. به طور متوسط از هر درخت پاپایا می توان بین 20 تا 100 عدد میوه برداشت نمود که البته این میزان نیز تحت تاثیر پارامترهای مختلفی از جمله تغذیه مناسب می باشد.  

طرح توجیهی گلخانه پاپایا


درآمد پاپایا
پاپایا از دسته میوه های لوکس به حساب می آید که قیمت آن در بازار گران است و با توجه به این که میوه ای با ارزش غذایی بالا می باشد و از خواص درمانی بی شماری نیز برخوردار است، اگر مردم به خوبی با آن آشنا شوند و به بیانی بازار پسندی خوبی داشته باشد کشت آن با بازدهی اقتصادی همراه خواهد بود و می تواند درآمد بالایی را عاید کشاورز نماید.  

 

فهرست مطالب موجود در طرح طرح توجیهی گلخانه پاپایا doc نگارش سال 1401 :

برآورد زمین گلخانه پاپایا
برآورد محوطه سازی های لازم
برآورد هزینه ساخت و ساز و محوطه سازی
برآورد هزینه خرید و لیست ماشین آلات و تجهیزات
برآورد تاسیسات عمومی و تجهیزات (تاسیسات)
برآورد وسایل حمل و نقل

برآورد تجهیزات لازم برای هر بخش به طور کلی
برآورد آب ،برق ،سوخت مصرفی
برآورد هزینه تعمیرات ونگهداری
برآورد حقوق و دستمزد نیروی انسانی

برآورد هزینه ثابت
برآورد هزینه های سرمایه ای
برآورد هزینه قبل از بهره برداری
برآورد سرمایه در گردش
برآورد نحوه سرمایه گذاری کل
 برآورد هزینه استهلاک پس از اجرای توسعه :
برآورد هزینه تولید سالیانه
برآورد قیمت تمام شده
قیمت فروش
درصد فروش در نقطه سربه سر
برآورد سود و زیان ویژه
برآورد سرمایه ثابت سرانه
برآورد کل سرمایه گذاری سرانه
برآورد نرخ بازدهی سرمایه
برآورد دوره برگشت سرمایه
برآورد درصد فروش در نقطه سربه سر
برآورد ارزش افزوده خالص و نا خالص و نسبت های آن

طرح توجیهی گلخانه پاپایا


 طرح بسیار کامل است و همه مطالبی که در بالا گفته شد در طرح موجود است.
طرح  شامل 40 صفحه فایل ورد و پی دی اف و آپدیت سال 1401  است.

( آخرین نگارش طرح مربوط به فروردین سال 1401 است)

 

طرح توجیهی احداث گلخانه هیدروپونیک توت فرنگی نگارش سال 1402  
طرح توجیهی احداث گلخانه صیفی جات 1100 متری  
     

نویسنده

سمیه ملکی
قیمت:   69000تومان

جهت سفارش طرح توجیهی با خانم مهندس ملکی تماس بگیرید.(09015516984)

ممکن است از این مطالب خوشتان بیاید

مطالب مرتبط
معرفی دوستان و همکاران

دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه