تهیه طرح توجیهی ،از ضررهای هنگفت مالی و اعتباری جلوگیری می کند.هر ایده ای تا روی کاغذ ریز نشود قابلیت اجرا پیدا نمی کند

طرح توجیهی مرغداری گوشتی doc + pdf نگارش سال 1402

طرح توجیهی مرغداری گوشتی doc  + pdf  نگارش سال 1402

صنعت کشاورزی و دامپروری از مهمترین و پویاترین صنایع در کشورمان به حساب می‌آیند. چرا که به طور مستقیم با امنیت غذایی جامعه در ارتباط هستند. پرورش مرغ گوشتی به منظور تولید گوشت سفید یکی از شاخه‌های مهم دامپروری است که سرمایه گذاری بر روی آن نه تنها برای پرورش دهنده بلکه برای وضعیت اقتصادی کشور نیز بسیار مطلوب می‌باشد. طرح مرغداری گوشتی در صورتی که به صورت اصولی اجرا شود و مدیریت پرورش در آن به شکل صحیحی پیاده سازی گردد یقینا با درآمدزایی خارق العاده‌ای برای پرورش دهنده همراه خواهد بود.

هزینه پرورش مرغ گوشتی

 

آشنایی با نژادهای مرغ گوشتی

امرزوه مرغ گوشتی توانسته جایگاه مناسبی را در سبد غذایی ما ایرانیان به خود اختصاص بدهد، به همین دلیل پرورش این طیور در کشورمان نیز بسیار رایج و مرسوم می‌باشد. طیوری که برای پرورش مورد استفاده قرار می‌گیرند در جهت به نژادی اصلاح یافته‌اند و در مقایسه با نژادهای بومی با مصرف کمترین میزان خوراک به حداکثر تولید گوشت می‌رسند. یعنی از ضریب تبدیل فوق العاه‌تری برخوردار می‌باشند. همچنین سرعت رشد بسیار بالاتری دارند طوری که طی دو ماه به 40 برابر وزن اولیه خود دست پیدا می‌کنند. از نژادهای معروف مرغ گوشتی می‌توان اشاره‌ای به موارد زیر نمود:

1-سویه راس

یکی از پرطرفدارترین و محبوبترین انواع نژاد مرغ گوشتی در کشورمان، نژاد اصلاح یافته راس است. از برترین نژادهای مرغ گوشتی به حساب می‌آید طوری که پس از 45 روز می‌تواند به وزن 2 تا 3 کیلوگرم برسد. در حال حاضر نیز نژاد غالب برای پرورش مرغ گوشتی در مرغداری‌های کشورمان می‌باشد.

2-سویه کاب

از دیگر سویه‌های پرطرفدار مرغ گوشتی در دنیا می‌توان اشاره‌ای به سویه کاب نمود. این سویه در مقایسه با سایر نژادها از ویژگی‌های ارزشمندی همچون بهره وری بالا، ضریب تبدیل مناسب و میزان چربی کمتر برخوردار می‌باشد. سرعت رشد و وزن گیری مناسبی دارد طوری که در سن 42 روزگی می‌تواند به وزن 7/2 کیلوگرم برسد.

3- نژاد کوشین

زادگاه نژاد کوشین کشور چین است و در دسته مرغ‌های گوشتی سنگین وزن قرار دارد. از نظر ظاهری دارای پاهایی پوشیده از پر و دم کوتاه می‌باشد. وزن آن تا 4 الی 5 کیلوگرم هم می‌رسد، حتی سالانه می‌تواند 120 عدد تخم نیز بگذارد. اما بیشتر به منظور تولید گوشت مورد پرورش قرار می‌گیرد.

اصول پرورش مرغ گوشتی

در پرورش مرغ گوشتی رعایت نمودن یکسری نکات نقش بسیار مهمی را در دستیابی به حداکثر تولید و بهره وری می‌تواند داشته باشد. در ادامه به شرحی از مهمترین این نکات خواهیم پرداخت:

1-دما سالن

از مهمترین فاکتورها در رشد مرغ گوشتی فراهم آوردن دمای مناسب و تهویه‌ای مطبوع می‌باشد. دمای مطلوب با توجه به دوره پرورش فرق می‌کند. دما در سه روز اول پرورش بین 33 تا 34 درجه سانتگراد است و هر هفته از میزان آن کاسته می‌شود تا در نهایت در 30 روزگی بر روی 22 درجه سانتیگراد ثابت می‌ماند.

2-تهویه سالن

برای جلوگیری از تجمع گاز آمونیاک، تنظیم رطوبت بستر و همچنین دمای آسایش، باید با ایجاد تهویه مناسب شرایط راحتی را برای پرورش مرغ گوشتی فراهم آورد. برای ایجاد تهویه‌ای مطلوب باید هواکش‌ها را در جای جای سالن مرغداری نصب نمود.

3-تغذیه

از دیگر نکات مهم مدیریتی در پرروش مرغ گوشتی، استفاده از تغذیه و جیره‌ای مناسب می‌باشد، چرا که تاثیر مستقیم بر روی رشد و افزایش وزن می‌گذارد. برای افزایش وزن گیری می‌توان از اقلام خوراکی همچون انواع کنجاله‌ها (سویا، کنجد)، ذرت، بگندم و ... استفاده نمود. جوجه در ابتدای پرورش بایستی با جیره‌ای سرشار از کربوهیدرات مورد تغذیه بگیرد تا دستگاه گوارشش فعال شود.

هزینه پرورش مرغ گوشتی

سرمایه مورد نیاز پرورش مرغ گوشتی

داشتن سرمایه رکن اساسی در راه اندازی یک واحد مرغداری می‌باشد. این که برای پرورش مرغ گوشتی به چه قدر سرمایه نیاز است بستگی به آیتم‌های زیادی از جمله گستردگی طرح، نوع پرورش (خانگی، صنعتی، نیمه صنعتی)، امکانات و تجهیزات به کار رفته و ... دارد. یقینا هر چه که طرح گسترده‌تر باشد و پرورش دهنده، تعداد بیشتری مرغ گوشتی پرورش دهد به سرمایه گذاری بیشتری نیاز است. یا در مورد نوع پرروش نیز به همین صورت می‌باشد، پرورش مرغ گوشتی به شیوه صنعتی به دلیل این که از امکانات و تجهیزات بیشتر و مدرن‌تری استفاده می‌شود در مقایسه با نوع خانگی و سنتی هزینه به نسبت بالاتری را می‌طلبد. از این رو پرورش دهنده بایستی سرمایه کلانی را برای اجرای طرح صرف نماید. برای تامین سرمایه مورد نیاز طرح می‌توان از تسهیلات بانکی استفاده نمود. که البته این امر نیز ضوابط و شرایط خاص خود را دارد.

 

فهرست مطالب موجود در طرح توجیهی مرغداری گوشتی  نگارش سال 1402:


برآورد زمین  یا مکان مناسب برای احداث طرح توجیهی مرغداری گوشتی
برآورد محوطه سازی های لازم
برآورد هزینه ساخت و ساز بوم گردی از جمله سالن پرورش , انباردان , لاشه سوزی و ...
برآورد هزینه خرید و لیست ماشین آلات و تجهیزات  و ...
برآورد تاسیسات عمومی و تجهیزات (تاسیسات)
برآورد وسایل حمل و نقل

برآورد تجهیزات لازم برای احداث مرغداری گوشتی
برآورد مواد اولیه لازم به طور کامل محاسبه شده است تهیه دان , ...
برآورد آب ،برق ،سوخت مصرفی
برآورد هزینه تعمیرات ونگهداری
برآورد حقوق و دستمزد نیروی انسانی

برآورد هزینه ثابت
برآورد هزینه های سرمایه ای
برآورد هزینه قبل از بهره برداری
برآورد سرمایه در گردش
برآورد نحوه سرمایه گذاری کل برای احداث مرغداری گوشتی
 برآورد هزینه استهلاک پس از اجرای توسعه
برآورد هزینه تولید سالیانه
برآورد قیمت تمام شده
قیمت فروش محصول
درصد فروش در نقطه سربه سر
برآورد سود و زیان ویژه
برآورد سرمایه ثابت سرانه
برآورد کل سرمایه گذاری سرانه
برآورد نرخ بازدهی سرمایه
برآورد دوره برگشت سرمایه
برآورد درصد فروش در نقطه سربه سر
برآورد ارزش افزوده خالص و نا خالص و نسبت های آن

 

  • حجم فایل  : 2.008کیلوبایت
  • کل زمین طرح :  متر مربع
  • تعداد صفحات  : 35 صفحه
  • نوع فایل ورد و pdf
  • لینک دانلود بلافاصله پس از پرداخت فعال خواهد شد.
  • ضمنا یک نسخه از فایل به ایملی که در صفحه خرید وارد کرده اید ارسال خواهد شد.
  • طرح در دست نگارش است.

 

 

نویسنده

سمیه ملکی
قیمت:   1تومان

جهت سفارش طرح توجیهی با خانم مهندس ملکی تماس بگیرید.(09015516984)

ممکن است از این مطالب خوشتان بیاید

مطالب مرتبط
معرفی دوستان و همکاران

دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه