تهیه طرح توجیهی ،از ضررهای هنگفت مالی و اعتباری جلوگیری می کند.هر ایده ای تا روی کاغذ ریز نشود قابلیت اجرا پیدا نمی کند

طرح توجیهی کشت یونجه-10هکتار ویرایش 98

یونجه گیاهی علوفه‌ای چندساله و مهم در جهان است.کشت این گیاه به زمان‌های بسیار قدیم برمی‌گردد و معمولاً برای تهیه علوفه چهارپایان از آن استفاده می‌شده،اما بسیار جالب است که بدانید این گیاه جز اولین گیاهان دارویی شناخته‌شده برای بشر است.یونجه به علت کیفیت خوب، خوش‌خوراکی و دارا بودن ذخایر غذایی و مواد معدنی مختلف و انواع ویتامین‌ها برای دام و انسان بسیار مفید است و در حال حاضر به علت دارا بودن خواص دارویی بسیاری برای انسان در طب سنتی نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد.

طرح توجیهی کشت یونجهNewbp.ir

لینک خرید در ادامه

درباره‌ی شرایط کشت این گیاه جالب بیشتر بدانیم. این گیاه به دلیل سیستم ریشه‌ای عمیقی که دارد بسیار سازگار با شرایط آب و هوایی است یعنی درواقع در هرگونه آب و هوایی می‌تواند رشد کند.اما در عملکرد آن در مناطق گرمسیری و نیمه کویری بهتر است.و تعداد چین های بیشتری را میتوان برداشت نمود.

خاک مناسب برای کشت یونجه بایستی حاصلخیز و دارای زهکشی خوب باشد(شنی رسی یا رسی شنی).کاشت این گیاه بسیار آسان است. به دلیل این‌که یونجه گیاهی چندساله است بایستی با زدن شخم عمیق بستر کاشت را آماده کرد. فواصل ردیف‌های کشت یونجه را سی تا پنجاه سانتی‌متر انتخاب می‌کنند. یونجه را می‌توان در دو فصل پائیز و بهار کشت نمود.کشت این محصول به دلیل پرمصرف بودن آب کاهش‌یافته که باید در مناطق پرآب توسعه یابد.

طرح توجیهی کشت یونجه Newbp.ir

درآمد کاشت یونجه (درآمد حاصل از کاشت یونجه)

بهترین زمان کاشت یونجه پاییز است. به این نکته توجه شود که یونجه در اوایل کاشت به‌ویژه در مرحله جوانه‌زنی به کم‌آبی و شوری خاک حساس است. کشت این محصول سودمند است.
درصورتی‌که کشاورزان  عملیات کاشت،داشت و برداشت را به‌موقع انجام دهند و در زمان تعیین‌شده اقدام به کود دهی کنند،میزان عملکرد آن‌ها افزایش می‌یابد. با توجه به هزینه‌های پایین کشت این محصول و با مدیریت درست شرایط می‌توان به سود خوبی از کشت این محصول دست‌یافت. درآمد حاصل از کاشت یونجه و تولید علوفه خشک می‌تواند به‌طور میانگین 10 میلیون تومان در هر هکتار باشد. که این مبلغ با توجه به شرایط مختلف متغیر است و می‌تواند حتی دو برابر شود.

توجیه اقتصادی کشت یونجه

یونجه علوفه پرمصرف واصلی برای دام‌ها در کشور ما است. در ميان گياهان علوفه‌ای، یونجه به دلیل ارزش غذايي بالا و عملكرد خوب آن از اهمیت خاصي برخورداراست. پس بازار مصرف این گیاه قطعاً بسیار زیاد است.
 توجه به این موضوع که یونجه گیاهاست و عمر مفید و اقتصادی آن تقریباً ۷-۵ سال است. بنابراین این موضوع بسیار مهمی است که نیازی به کشت هرساله این گیاه نیست و در این صورت نیازی به خرید هرساله بذر نیست.

یونجه گیاهی چندساله

در هرسال برحسب شرایط محیطی می‌توان چهارتا پنج چین و در بعضی شرایط حتی بیشتر یونجه برداشت کرد. همچنین در صورت انجام عملیات اصلاح و احیاء زمین‌های دیمزار کم بازده و پرشیب به کشت یونجه دیم می‌تواند بسیار سودمند باشد.تراکم لازم برای تولید علوفه یونجه، مصرف میزان ۳۰- ۲۵ کیلوگرم بذر و فاصله ردیف کاشت ۵۰ سانتیمتر در هکتاراست و بیشترین عملکرد علوفه از مصرف این مقدار بذر و فاصله ردیف کاشت تقریباً۱۶ تن علوفه خشک در هکتار می‌تواند حاصل شود.
در انجام امور کشاورزی در مورد برخی محصولات نیاز زیادی به کارگر برای برداشت محصول است درصورتی‌که یونجه توسط دستگاه برداشت می‌شود.همچنین برای آبیاری مزارع با استفاده از دستگاه‌های نوین آبیاری مصرف آب را می‌توان کاهش داد.برای افزایش راندمان تولید می‌توان فعالیت‌هایی نظیر آبیاری به‌موقع و منظم، کود دهی و تغذیه مناسب، کنترل به‌موقع علف‌های هرز و آفات، برداشت به‌موقع و مناسب را انجام داد. بنابراین  با توجه به نکات ذکرشده کشت این محصول دارای توجیه اقتصادی است.

درآمد حاصل از کشت یونجهNewbp.ir


درآمد یونجه از هر هکتار

به‌طور میانگین درآمد یونجه در هر هکتار می‌تواند با توجه به محصول برداشت‌شده و قیمت روز محصول متفاوت باشد. اما اگر برداشت علوفه خشک در هر هکتار بین 8 تا 12 تن باشد، درآمد یونجه در هر هکتار با کسر هزینه تولید آن تقریباً 10 میلیون است. بنابراین در صورت افزایش عملکرد محصول در هر هکتار، درآمد آن نیز افزایش می‌یابد.

طرح توجیهی کشت یونجه98

لینک خرید در ادامه

برداشت یونجه از هر هکتار در سال

برداشت علوفه چین اول یونجه تازه کشت‌شده بر اساس زمان رشد و در مرحله ۷۵%-۵۰% گلدهی و بیشتر انجام می‌شود ولی در چین‌های بعدی در مرحله ظهور ۱۵-۱۰% گل‌های بنفش در مزرعه بوده زیرا در این زمان یونجه دارای بیشترین کیفیت علوفه است. بنابراین برداشت یونجه باید از ارتفاع ۱۰ سانتی‌متر به بالای خاک انجام شود. یونجه اسفندماه کشت می‌شود و برداشت آن تا نیمه آذرماه سال بعد ادامه دارد.برداشت یونجه از هر هکتار به‌طور میانگین حدود پنج‌تن در هکتار است البته با توجه به آب‌وهوای منطقه بین 8 تا ۱۲تن علوفه خشک در هر هکتار  می‌تواند تولید شود.
البته مینزان برداشت یونجه در شرایط آب و هوایی بسیار متفاوت است به طوری که در شرایط آب و هوایی سرد بین سه تا چهار چین و 8-12 تن علوفه خشک و در شرایط آب و هوایی گرم سیری 10الی 15 چین و در نتیجه 20 الی 35 تن علوفه خشک قابل برداشت است.


نتیجه‌گیری

کشاورزی یکی از مهم‌ترین صنایع هر کشوری می‌تواند باشد. جمعیت نیروی کار زیادی در این بخش می‌تواند مشغول به کار شود. به دلیل سازگاری و کاربرد چندگانه یونجه در اکثر نقاط جهان کشت می‌شود. به اعتقاد متخصصان طب سنتی یکی از پرخاصیت‌ترین گیاهان دارویی یونجه است.يونجه بهترين عملکرد خود را در مناطقی دارد كه هواي خشك،‌ و گرم و آب نسبتاً زيادي در دسترس داشته باشند. با توجه به نیاز دامداری‌ها به علوفه و پایین بودن هزینه کشت این محصول نسبت به سایر محصولات، کشت یونجه می‌تواند برای کشاورزان بسیار سودمند و باصرفه باشد.

فهرست مطالب موجود درطرح توجیهی کشت یونجه 10هکتاری درسال 98:

برآورد هزینه لازم برای تهیه زمین برای احداث کشت یونجه
برآورد محوطه سازی
برآورد هزینه اجاره مکان برای احداث کشت یونجه
برآورد هزینه خرید و لیست ماشین آلات و تجهیزات
برآورد تاسیسات عمومی و تجهیزات آبیاری قطره ای
برآورد وسایل حمل و نقل

برآورد مواد اولیه تهیه کشت یونجه
برآورد آب ،برق ،سوخت
برآورد هزینه تعمیرات ونگهداری
برآورد حقوق و دستمزد کارگر

برآورد هزینه ثابت
برآورد هزینه های سرمایه ای
برآورد هزینه قبل از بهره برداری
برآورد سرمایه در گردش
برآورد نحوه سرمایه گذاری کل برای احداث کشت یونجه

برآورد هزینه استهلاک پس از اجرای توسعه :
برآورد هزینه تولید سالیانه
برآورد قیمت تمام شده
قیمت فروش انار
درصد فروش در نقطه سربه سر
برآورد سود و زیان ویژه
برآورد سرمایه ثابت سرانه
برآورد کل سرمایه گذاری سرانه
برآورد نرخ بازدهی سرمایه
برآورد دوره برگشت سرمایه
برآورد درصد فروش در نقطه سربه سر
برآورد ارزش افزوده خالص و نا خالص و نسبت های آن

 

خلاصه طرح توجیهی کشت یونجه ویرایش سال 98 :

1-عنوان فعاليت:

کشت یونجه

2-ظرفيت :

10 هکتار

3-مجري طرح:

-

4-محل اجرا :

-

5-اشتغال طرح :

4نفر

6-سرمايه ثابت طرح :

7495.44میلیون ریال-هفتصد و چهل و نه میلیون تومان

7-سرمايه در گردش :

657.87میلیون ریال-شصت و پنج میلیون و هفتصد هزار تومان

8-سرمايه گذاري کل طرح :

8153.31میلیون ریال-هشتصد و پانزده میلیون تومان

9-ميزان زمين طرح :

10هکتار

10-ميزان زمين بنا :

70متر

11-ميزان تسهيلات مورد نياز :

6456.86میلیون ریال-ششصد و چهل و پنج میلیون تومان

12-نوع تسهيلات :

وام 5 ساله

13-نقطه سربه سر :

67.14%

14-مدت برگشت سرمايه :

5سال

15-نرخ بازدهي سرمايه :

27.24%

16-تورم :

20%

17-نرخ تنزیل :

%18

 
** *هدف از اجرای طرح توجیهی کشت یونجه , احداث مزرعه کشت یونجه به ظرفیت 10 هکتاردر سال 98 الی 1403 است , 
 
*  34 صفحه به همراه فایل ورد و فایل پی دی اف ( doc- pdf)  است .
*  میزان برداشت یوجه خشک از هر هکتار به صورت یوجه گرمسیری و 35 تن در هر هکتار در سال برآورد شده است.
*  قیمت هر تن یونجه خشک در سال 1398 زمان نگارش طرح|2000 تومان به ازای هر کیلو در نظر گرفته شده است.
 

 *** توجه : این طرح توسط شرکت الماس طرح البرز تهیه و نگارش شده است و هر گونه کپی برداری از طرح و مطالب سایت حرام و غیر قانونی است و پیگرد قانونی دارد.
 

خرید آنلاین

 

طرح توجیهی کشت یونجه وتولیدعلوفه 20 هکتاری | عملکرد یونجه در هکتار    طرح توجیهی کشت یونجه وتولیدعلوفه 20 هکتاری | عملکرد یونجه در هکتار

 

نویسنده

سمیه ملکی
قیمت:   25000تومان

جهت سفارش طرح توجیهی با خانم مهندس ملکی تماس بگیرید.(09015516984)

ممکن است از این مطالب خوشتان بیاید

مطالب مرتبط
معرفی دوستان و همکاران

دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه