تهیه طرح توجیهی ،از ضررهای هنگفت مالی و اعتباری جلوگیری می کند.هر ایده ای تا روی کاغذ ریز نشود قابلیت اجرا پیدا نمی کند

پرسودترین محصولات گلخانه ای | انواع محصولات گلخانه ای کدامند؟

گلخانه (Green house)

در سال‌های اخیر با توجه به رشد سریع اقتصادی و فرهنگی، علاقه به تولید و مصرف محصولات خارج از فصل در بین مردم بسیار چشمگیر می‌باشد. اما خوب با توجه به شرایط اقلیمی و محیطی کشت هر محصولی در هرزمانی ممکن نیست، به همین دلیل نیاز به یک محیطی با شرایط مناسب برای پرورش محصولات باکیفیت در خارج از فصل خودشان وجود دارد. که در اینجا با این محیط و شرایط آن بیشتر آشنا می‌شویم. گلخانه همان محیطی است که می‌تواند این شرایط را برای ما فراهم کند. ساختمانی که برای محافظت از گیاهان در برابر سرما و گرمای بیش‌ازحد به یک محیط کنترل‌شده متناسب با نیاز گیاهان خاص تبدیل‌شده است.افزایش چشمگیر در دسترس بودن گیاهان خاص منجر به افزایش گسترده فرهنگ گلخانه در جهان شده است.

پرسودترین محصولات گلخانه ای

پرسودترین محصولات گلخانه ای کدامند؟

همچنین رشد روزافزون جمعیت و نیاز جامعه به مواد غذایی، محدودیت منابع طبیعی و اراضی کشاورزی، کاهش میزان آب‌های زیرزمینی و وجود بازارهای بزرگ مصرف را می‌توان از علل اصلی توسعه كشت محصولات گلخانه‌ای دانست.

علامت سوالاگر شرایطی ایجاد شود که نیاز آبی محصولات زراعی بسیار محدود و قابل‌کنترل شود، تولید محصولات باکیفیت و بدون لکه، امکان افزایش ده برابری عملکرد محصول، تولید خارج از فصل محصولات گیاهی و میوه‌ای به وجود آید، آیا شما به‌عنوان کشاورز حاضر به استفاده از این سیستم هستید؟؟؟

درباره‌ی این سیستم کارآمد بیشتر بدانیم....

تولید محصولات گلخانه‌ای اکنون یک واقعیت در حال رشد در سراسر جهان است. امروزه صنعت گلخانه‌ای از مدرن‌ترین فن‌آوری‌ها استفاده می‌کند تا افزایش تولید در واحد سطح زیر کشت را بهبود بخشد.

 انواع مختلف گلخانه‌ها بر اساس شکل، ابزار، مواد و ساخت‌وساز به‌گونه‌ای طراحی‌شده‌اند تا نیازهای خاصی را برآورده سازند. گلخانه‌ها امکان کنترل بیشتر بر روی محیط رو به رشد گیاهان را فراهم می‌کنند. بسته به مشخصات فنی گلخانه، عوامل اصلی کنترل‌شده شامل دما، میزان نور و سایه، آبیاری، کاربرد کود و رطوبت جوی می‌باشد.از گلخانه‌ها می‌توان برای غلبه بر کاستی در کیفیت رو به رشد یک قطعه زمین مانند یک‌فصل رشد کوتاه یا میزان نور استفاده کرد و از این طریق می‌توان تولید محصولات را در محیط‌های حاشیه‌ای و مکان‌های که شرایط رشد محصولات خاص را ندارند، بهبود بخشید. کشت بدون خاک یا هیدروپونیک ازجمله روش‌هایی است که در سال‌های اخیر طرفداران بسیاری پیداکرده است.

انواع گلخانه

انواع سازه گلخانه

 

امروزه محصولات متفاوتی در گلخانه‌ها برای تأمین نیازهای غذایی مردم خارج از فصل برداشت، تولید می‌شود.اکنون مدت‌هاست که مصرف محصولات گلخانه‌ای در کشورهای مختلف جاافتاده است زیرا محصولات گلخانه‌ای سالم‌تر و طبیعی‌تر هستند و معمولاً برای رشد آن‌ها از هیچ‌گونه کود یا سم شیمیایی استفاده نمی‌شود. درحالی‌که محصولات زمین زراعی سریع دچار آفت می‌شوند و در معرض گرما و سرمای بیش‌ازحد دچار سرمازدگی یا گرمازدگی می‌شوند

.با کشت گلخانه شما می‌توانید از محصولات مختلف زودتر از فصل کشت آن‌ها استفاده کنید و همچنین قابلیت کشت در تمام طول سال وجود دارد و می‌توانید در تمام طول سال گیاهان زینتی،سبزیجات و صیفی‌جات را روانه بازار مصرف کنید و از این طریق به سود سرشاری دست پیدا کنید.

فلش اشارهبایستی کشاورزان و کارآفرینانی که قصد احداث گلخانه رادارند به یک نکته بسیار مهم توجه کنند، با توجه به سرمایه‌گذاری زیادی که در این زمینه صورت می‌گیرد فقدان مدیریت صحیح در احداث گلخانه، انتخاب مکان، نوع گلخانه و پوشش آن باعث عدم بهره‌وری مناسب از سرمایه و امکانات خواهد شد.پس قبل از انجام هر کاری لازم است اطلاعات و تجربه خود را در این زمینه افزایش دهید.

پرسودترین محصول گلخانه‌ای

امروزه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی به یکی از سودآورترین کسب‌وکارها تبدیل‌شده است. بهتر است اگر گلخانه خود را تازه تأسیس کرده‌اید در اوایل کار سبزیجاتی را که به‌آسانی رشد می‌کنند انتخاب کنید. در ضمن باید همیشه اطلاعات مربوط به کسب‌وکار خود را به‌روز کنید تا بتوانید بهترین نتیجه را ببینید. پرسودترین محصولات گلخانه‌ای آن‌هایی هستند که بازار فروش خیلی خوبی داشته باشند.

فلش اشارهبه‌منظور داشتن حداکثر سودآوری پیشنهاد می‌شود محصولاتی را بکارید که در سال چند بار امکان برداشت محصول وجود داشته باشد. به‌طور مثال محصولات جالیزی مانند خیار و گوجه چند بار در سال میوه می‌دهند و در همه ی فصول خریدار دارند.

سایر محصولاتی که می‌توانند سودآوری خوبی داشته باشند شامل: توت‌فرنگی، قارچ، زعفران، انواع سبزی‌های خوردنی و گل‌های زینتی می‌باشند.درواقع با تولید میوه و صیفی‌جات در خارج از فصل می‌توان فروش خود را تضمین کرد زیرا محصولات گلخانه‌ای به دلیل سالم و تازه بودن همیشه مشتری دارند.

انواع محصولات پرفروش گلخانه ای

محصولات گلخانه ای پرفروش

محصولات قابل‌کشت در گلخانه (انواع محصولات کشت گلخانه‌ای)

علامت سوالاولین سؤالی که برای همه کشاورزان و کارآفرینان درزمینهٔ کشاورزی به وجود می‌آید این است که چه محصولی بکاریم که بیشترین بازده و سوددهی را داشته باشد؟

علامت سوال اگر شما گلخانه‌ای دارید احتمالاً سؤال می‌کنید چه محصولی در گلخانه شما بهتر رشد می‌کند؟

بنابراین انتخاب نوع محصول مورد کاشت بدون شک نقش مهمی در سودآوری گلخانه خواهد داشت. باید توجه شود که عوامل مهمی که نوع کشت محصول را تعیین می‌کند اقتصاد و بازار فروش محصول می‌باشد. اما در اینجا به تعدادی از محصولات قابل‌کشت در گلخانه اشاره می‌شود.

محصولات سبزی و صیفی‌جات نظیر خیار، گوجه‌فرنگی، فلفل، توت‌فرنگی، طالبی، بادمجان و سبزیجات برگی (گشنیز، ریحان، شاهی و اسفناج)و از دسته محصولات دیگر شامل گل و گیاهان زینتی شاخه بریده (رُز، گلايول و داودي) و گل‌های آپارتماني و همچنین گیاهان دارویی می‌باشد. محصولات گلخانه‌ای مانند قارچ دکمه‌ای و صدفي از دیگر محصولات می‌باشند. زعفران محصولی که به‌تازگی پرورش آن در گلخانه‌ها رواج یافته است مثالی دیگر از انواع محصولات قابل‌کشت در گلخانه‌ها می‌باشد.  

پرسودترین محصولات گلخانه ای

پرسودترین محصولات گلخانه ای


گران‌ترین محصول گلخانه‌ای

زعفران یکی از گران ترین گیاهان ادویه ای و دارویی در جهان می‌باشد. اخیراً کشت زعفران در گلخانه جایگزین روش سنتی کشت در مزرعه‌ها شده است. زعفران نیز می‌تواند در گلخانه پرورش یابد و به دو صورت آب‌کشت (هیدروپونیک) و هوا کشت انجام می‌پذیرد، درروش هیدروپونیک مصرف آب کاهش و میزان محصول دهی می تواند تا سه برابر افزایش یابد.اولین و مهم‌ترین عامل موفقیت در هر کسب‌وکاری داشتن اطلاعات فنی و تکنیکی آن کسب‌وکار است. کشت گلخانه‌ای زعفران هم از این قاعده مستثنا نیست زیرا شما برای شروع کار نیاز به داشتن اطلاعاتی در مورد نحوه کشت و پرورش آن دارید که در اینجا به‌طور مختصر نکاتی را به شما یادآوری می‌کنیم زیرا طبیعتاً پرداختن به همه این موارد در اینجا غیر‌ممکن است. خرید پیازهای زعفران در خرداد الی تیرماه صورت می‌گیرد سپس پیازها را به انبار با دمای مشخص تا شهریورماه انتقال می‌دهیم و در ابتدایی شهریورماه به سالن کشت انتقال داده و در محیط از پیش آماده‌شده قرار می‌دهیم سپس بعد از جوانه زدن و گلدهی، برداشت محصول در آذرماه صورت می‌گیرد و در آخر پیازهای برگ‌دار به زمین باز انتقال داده می‌شود.کشت زعفران در گلخانه دارای مزایا و معایبی می‌باشد اما امروزه این محصول در کشورهای دیگر به‌خوبی پربازده بوده است. بنابراین از بین محصولات گلخانه‌ای زعفران می تواند یکی از گران¬ترین ها باشد.

زعفران از پرسودترین محصول گلخانه ای است

بازار محصولات گلخانه‌ای

امروزه در اکثر کشورهای توسعه‌یافته بازاریابی محصولات کشاورزی به‌عنوان یکی از چالش‌های مهم اقتصادی در نظر گرفته می‌شود. تبلیغات، تحقیقات و آموزش‌های عمومی در مورد محصولات گلخانه‌ای سالم و فواید آن‌ها می‌تواند باعث تغییر در عادات مصرف‌کننده شود و تقاضا برای محصولات گلخانه‌ای را افزایش دهد. با توجه به پتانسیل بازار، تحقیقات مداوم و تلاش در استفاده از فناوری‌های جدید به‌طور مداوم کارایی تولید و بازاریابی محصولات را می‌تواند افزایش دهد.

مدیریت مناسب و اطلاعات کافی درباره کشت گلخانه‌ای و دانش فنی مناسب ازجمله عوامل موفقیت در این کار می‌باشد.

داشتن تجربه در این کار بسیار مهم است، همچنین کسانی که می‌خواهند وارد این کسب‌وکار شوند بایستی اطلاعات کافی درباره محصولات مختلف داشته باشند و بهترین محصول را در زمان مناسب با توجه به شرایط بازار انتخاب کنند.جهت فروش محصول خود می‌توانید برای شروع کار از بازارهای محلی استفاده کنید و یا از پخش آگهی در برنامه‌های مناسب یا کانال‌های تلگرام استفاده کنید. در مرحله بعد می‌توانید از بازارهای استان خود برای فروش محصولات گلخانه‌ای استفاده کنید. علاوه بر تهیه بازارهای محلی، تولید سبزیجات گلخانه‌ای به دلیل پتانسیل صادراتی خود بسیار ارزشمند است و در صورت تولید زیاد و شرایط مناسب صادرات می‌توانید اقدام به انجام آن کنید.

پرسودترین محصولات گلخانه ای

 

نتیجه‌گیری

صنعت گلخانه بخش مهم و رو به رشد صنعت کشاورزی در جهان است. کشت گلخانه‌ای هم یکی از روش‌هایی است که در جهت کنترل عوامل طبیعی و افزایش بهره‌وری در تولید به کار گرفته می‌شود.محیط گلخانه در مقایسه با تولید در فضای باز، شرایط مدیریتی منحصربه‌فردی دارد ازجمله آفات و بیماری‌ها، گرمای شدید و رطوبت به‌راحتی کنترل می‌شود و برای تأمین آب آبیاری بایستی گلخانه‌ها از آبپاش یا خطوط قطره‌ای استفاده کنند.ممکن است نیاز به کنترل گرما و نور باشد. کشت گلخانه‌ای باعث صرفه‌جویی در وقت، زمان، انرژی و سرمایه و همچنین باعث افزایش سودآوری می‌شود.

در سال‌های اخیر کشت گلخانه‌ای به‌شدت توسعه‌یافته است و به‌عنوان عاملی برای رشد و نمو مورداستفاده قرار می‌گیرد. با توجه به نیاز روزافزون بازار به تولید انواع مختلف گیاهان زینتی، سبزیجات و صیفی‌جات تازه و خارج از فصل، استفاده از گلخانه به یکی از سودآورترین بخش‌های کشاورزی تبدیل‌شده است و کمبودهای موجود در بخش کشاورزی را جبران می‌کند و باعث اشتغال‌زایی می‌شود.

سال‌هاست كه اروپا كشت گلخانه‌ای را با توجيه اقتصادي و سودآوري فراوان انجام می‌دهد.بنابراین با اطلاعات جدید و بروز و داشتن ایده‌های جدید درزمینهٔ کشاورزی می‌توانید کسب‌وکار خود را به یک کشاورزی پردرآمد و سودآور تبدیل کنید.

 

طرح توجیهی گلخانه سبزی و صیفی 99 | طرح توجیهی گلخانه کوچک مقیاس pdf+doc    طرح توجیهی گلخانه سبزی و صیفی 99

نویسنده

سمیه ملکی

جهت سفارش طرح توجیهی با خانم مهندس ملکی تماس بگیرید.(09015516984)

ممکن است از این مطالب خوشتان بیاید

مطالب مرتبط
معرفی دوستان و همکاران

دیدگاه های شما

 
Comment author

یاسررحیمی

واسه احداث یه گلخانه زعفران در زمینی به مساحت13000منر چه مقدار برآورد میشود تشکر

101پاسخ شما به این دیدگاه

captcha
Comment author

پشتیبان/ ملکی

سلام ما برای 500 متر برآورد کرده ایم برای متراژ مورد نظر شما باید به طور دقیق محاسبه شود. https://newbp.ir/karafarini/tarh-tojihi-98/zaferan-golkhaneii

Comment author

منیژه زیبایی

درود برشماها خوبان که طرحهای جالبی ارائه داده اید سپاس از زحماتتان. خانم ملکی بزرگوار با توجه به وضعیت خراب اقتصادی و تورم مهارنشده و رو به رشد،هزینه تقریبی احداث گلخانه هایدروپونیک گل رز در یک زمین (کل زمین) 8000 متری چقدر می شود؟ ممنون

71پاسخ شما به این دیدگاه

captcha
Comment author

ملکی (پشتیبانی)

با سلام خدمت شما دوست عزیز با توجه به مقدار زمین که 8000 متر می باشد , شما باید در این زمین مقدار 5000 متر را گلخانه احداث کنید که با توجه به هزینه های سال 98 حدودا 3 میلیارد تومان برای احداث گلخانه هیدروپونیک سرمایه نیاز دارید.

افزودن یک دیدگاه