تهیه طرح توجیهی ،از ضررهای هنگفت مالی و اعتباری جلوگیری می کند.هر ایده ای تا روی کاغذ ریز نشود قابلیت اجرا پیدا نمی کند

طرح توجیهی گلخانه خیار 3000 متری | طرح توجیهی خیار هیدروپونیک گلخانه ای pdf +doc سال 1400

معرفی طرح توجیهی گلخانه 3000 متری نگارش سال 1400  :
هدف از اجرای طرح توجیهی گلخانه خیار هیدروپونیک راه‌اندازی یک گلخانه به‌صورت هیدروپونیک برای پرورش خیار گلخانه‌ای است . مساحت گلخانه موردنظر 3000 متر و مساحت زمین 5000 متر محاسبه‌شده است. همه مواردی که در احداث گلخانه خیار مورد اهمیت هستند در طرح بررسی‌شده‌اند موارد مهمی ازجمله:
هزینه احداث گلخانه هیدروپونیک خیار , درآمد گلخانه , هزینه ساخت گلخانه و خرید تجهیزات و خرید نشاء در سال 1400 , سود گلخانه خیار , و موارد مهم دیگری که همه اطلاعات توسط کارشناسان مجرب شرکت الماس طرح تهیه‌شده‌اند.

 

طرح توجیهی گلخانه خیار


پرورش خیار گلخانه ای
از دیرباز همیشه گیاهان به طور کلی با استفاده از خاک به عنوان محیط اصلی پرورش برای تأمین مواد ضروری مورد نیاز کشت می شدند ، اما با رشد جمعیت و کاهش زمین ،  استفاده از محیط های گلخانه ای و  کشت های هیدروپونیک بسیار مهم است.
خیار  یکی از صیفی جات عالی برای تولید و پرورش در گلخانه است. خیار گلخانه ای  محصول پرباری است که میوه های پر مصرف و خوشمزه تولید می کند .مجهز به اطلاعات زیر که برخی از جنبه های اساسی تولید خیار هیدروپونیک گلخانه ای را برجسته می کند ، ممکن است بخواهید خیار دیگری به عنوان یک محصول برای رشد در گلخانه خود ایجاد کنید.
خیاررا می توان در گلخانه هیدروپونیک تحت شرایط مطلوب و تحت کنترل پرورش داد.
خیارهای گلخانه ای که به صورت  هیدروپونیک  پرورش داده می شوند.

خیار گلخانه ای با نمونه هایی که به صورت کشت سنتی و خاکی کشت می شوند متفاوت هستند و از لحاظ بی دانه بودن و پوستی نازک تر دارند. انتخاب ارقام مناسب برای تولید گلخانه بسیار مهم است .
خیار گلخانه ای نسبت به سایر محصولات دیگری که در گلخانه پرورش داده می شوند سرعت جوانه زنی بالاتری دارد. خیارهای گلخانه ای در شرایط مطلوب محیط به سرعت رشد می کنند و تولید میوه 60 تا 70 روز پس از جوانه زنی آغاز می شود.
اگر می خواهید در گلخانه هیدروپونیک بیشتری برداشت را داشته باشید بهتر است که خیار های گلخانه ای در شرایط دمایی مناسب  و نور زیاد  باشند , در این حالت بهترین رشد را خواهند داشت.


برای تولید خیار هیدروپونیک در گلخانه باید به موارد زیر توجه داشت:
زمان مناسب برای کشت: شرایط آب و هوایی منطقه می‌تواند تأثیر بسزایی در کیفیت و میزان محصول تولیدی داشته باشد. اگر در زمان مناسب به کشت بپردازیم می‌توانیم بهره‌برداری مناسب‌تری را شاهد باشیم.
 انتخاب بذر خیار: خیار بذرهای و انواع مختلفی دارد که برای گرفتن نتیجه بهتر باید همه از بذر مناسب استفاده کنیم. به‌عنوان‌مثال بعضی کشاورزان اگر بذر را در یک نوبت بکارند و محصول خوبی برداشت کنند ممکن است که برای دفعه بعد نیز همان بذر را برای کشت انتخاب کنند که با توجه به فصل سال ممکن است آن بذر در آن موقع محصول خوبی ندهد بنابراین انتخاب بذر مناسب بسیار مهم است.

طرح توجیهی خیار گلخانه ای هیدروپونیک


کشت هیدروپونیک خیار گلخانه ای
 نحوه کاشت خیار: خیار را می‌توان به دو روش در گلخانه کشت کرد:
1.    کشت بذر (کشت مستقیم)
2.    کشت نشاء (کشت خزانه‌ای)
کشت مستقیم و کشت خزانه‌ای که برای صرفه‌جویی از امکانات گلخانه‌ای بهتر است از کشت در خزانه بهره گرفت تا مراقبت بیشتری نیز بر روی آن‌ها صورت گیرد.
 انتقال نشاء خیار: زمانی که بذرهای خیار رشد و نمو کافی کردند و سبز شدند آن‌ها را به بستر مناسب خاکی و یا آبی (درروش هیدروپونیک) گلخانه منتقل می‌کنیم.
 تراکم بوته‌های خیار گلخانه‌ای
 تغذیه‌ی خیارهای گلخانه‌ای
 آبیاری
 هرس کردن
 برداشت محصول
 پایین‌کشی بوته‌های خیار


طرح توجیهی گلخانه کوچک مقیاس
گلخانه های را می توان در ابتدا در اندازه های کوچک مقیاس راه اندازی کرد , محصولات گلخانه ای برای رشد به فضای گلخانه ای زیادی نیاز ندارند و می توان گلخانه هیدروپونیک را با یک فضای 1000 متری و یا 3000 متری و یا 5000 متری که مقیاس کوچک تر هستند شروع کرد و بعد از چند دوره برداشت به مرور کار را گسترش داد , امرزوه در بسیاری از شهر ها شهرک های گلخانه ای در مقیاس بسیار بزرگ احداث شده اند که در آنجا سالن های چند هزار متری و کوچک مقیاسی هم وجود دارد , و می توانند سرمایه گذاری امن برای علاقه مندان به کشاورزی باشند.


میزان تولید خیار گلخانه ای در 1000 متر
با توجه به اینکه در گلخانه می توان دوبار در سال خیار گلخانه ای برداشت کرد بنابراین از یک فضای 1000 متری در سال می توان حدود  40 الی 50 تن خیار برداشت کرد , که این میزان نسبت به کشت معمولی بسیار به صرفه تر خواهد بود , علاوه بر تولید بیشتر با توجه به انیکه همه شرایط در محیط گلخانه برای رشد گیاهان تحت کنترل است از نظر کیفیتی نیز محصولات گلخانه ای از کیفیت بالاتری برخوردار هستند.


درآمد گلخانه 3000 متری
از آنجایی که خیار گلخانه ای از کیفیت بالایی برخوردار هستند , می توان روی صاردات و ارز آوری این طرح هم در بحث درآمد حساب کرد , شاید گلخانه های کوچک و با مقیاس کمتر را نتوان خیلی در بخش صاردات آنها حساب کرد ولی گلخانه های بزرگ و صنعتی که امروزه تولیدات بالایی دارند , نقش مهمی در صادرات محصولات صیفی به کشورهای همسایه و جذب درآمد ارزی دارند .
نکات مهم در بسته بندی خیار گلخانه ای
با توجه به اینکه پوست نازک ارقام خیار گلخانه ای یکی از دلایل محبوبیت آنهاست ، خیار ها پس از برداشت با توجه به  پوست نازک آنها باید خیلی سرع بسته بندی شوند تا از نظر کیفیت دچار افتی نشوند , بهتر است خیار ها را  بعد از اینکه رسیدند جمع کرده و بسته بندی کنید تا از افت رطوبت جلوگیری کرده وکیفیت آن  را حفظ کنید. ارقام و محصولات پوست نازک باید بسته شوند تا کیفیت محصول حفظ شود. انواع محصولاتی که پوستی کمی ضخیم تر دارند ، نیازی به بسته بندی کوچک ندارند و می توان آنها را در کیسه ها ، بسته بندی بزرگتر هم  بسته بندی کرد.


اهمیت کشت گلخانه ای و لزوم اجرای طرح:
اکثر گیاهان با استفاده از خاک به عنوان محیط پرورش, کشت می شوند ، اما این گزینه همیشه برای کشاورزها گزینه مناسبی نیست. بعضی مواقع موانعی وجود دارد که استفاده از کشت سنتی و خاکی را دشوار یا حتی غیرممکن می کند. شهرهایی که زمین های کشاورزی کمی دارند و فاقد فصلی هستند و منجر به شرایط نامناسب رشد می شوند و یا از نظر متابع آبی دچار محدودیت و کم آبی هستند , همه اینها مواردی هستند که بسیار مهم اند و اهمیت احداث گلخانه ها و کشت های هیدروپونیک را بیشتر از قبل مشخص می . "در سال 1960 با 3 میلیارد نفر جمعیت در سرتاسر جهان ، سرانه زمین 0.5 هكتار بود اما در حال حاضر با 6 میلیارد نفر جمعیت فقط 0.25 هكتار است و تا سال 2050 به 0.16 هكتار می رسد , بنابراین اهمیت کشت های گلخانه ای و صرفه جویی در منابع آبی بسیار حائز اهمیت است.
با افزایش فزاینده جمعیت در حال حاضر ،نیاز به محصولات کشاورزی هم بیشتر از قبل خواهد بود و  مهم است که بتوان جوابگوی این تقاضا باشیم  استفاده از سیستم های هیدروپونیک می تواند به رفع این نیاز ها کمک کند در حالی که علاوه بر این ، مشکلات دیگری را که ناشی از روشهای سنتی رشد در فضای باز ، مزرعه یا خاک است که در حال حاضر استفاده می شود ، را برطرف می کند. با استفاده از کشت گلخانه ای در طول سال می توان اقدام به کاشت . این پروژه بر نحوه رشد انواع مختلف گیاهان خیار در سیستم هیدروپونیک با استفاده از pH های مختلف متمرکز است. گلخانه های بسیار ارزشمند هستند و می توانند شرایط مطلوبی را برای علاقه مندان به کشاورزی هیدروپونیک چه در مقیاس بزرگ و کوچک و حتی گلخانه های هیدروپونیک خانگی در مقیاس کوچکتر را هم فراهم می کند.

طرح توجیهی گلخانه خیار 1400

جدول خلاصه طرح

1-عنوان فعاليت:

احداث گلخانه هیدروپونیک خیار 3000 متری

2-ظرفيت :

180 تن درسال

3-مجري طرح:

..............

4-محل اجرا :

..............

5-اشتغال طرح :

5نفر

6-سرمايه ثابت طرح :

30132.91میلیون ریال معادل سه میلیارد و سیزده میلیون و دویست و نود و یک هزارتومان

7-سرمايه در گردش :

949.80میلیون ریال معادل نود و چهار میلیون و نهصد و هشتاد هزارتومان

8-سرمايه گذاري کل طرح :

31082.71میلیون ریال معادل سه میلیارد و یکصد و هشت میلیون و دویست و هفتاد و یک هزارتومان

9-ميزان زمين طرح :

5000متر مربع

10-ميزان زمين بنا + سازه گلخانه :

3070متر

11-ميزان تسهيلات مورد نياز :

24866.17میلیون ریال معادل دو میلیارد و چهارصد و هشتاد و شش میلیون و ششصد و هفده هزارتومان

12-نوع تسهيلات :

وام 5 ساله

13-نقطه سربه سر :

44.98%

14-مدت برگشت سرمايه :

6سال

15-نرخ بازدهي سرمايه IRR :

26.45%

16-تورم :

30%

17-نرخ تنزیل :

%25

18-مدت اجرای طرح:

10 سال از سال 1400 الی 1410

 

فهرست مطالب موجود در طرح توجیهی گلخانه هیدروپونیک خیار نگارش سال 1400:

برآورد زمین برای احداث گلخانه خیار به روش هیدروپونیک
برآورد محوطه سازی
برآورد هزینه ساخت و ساز و یا تعمیر ساختمان ها
برآورد هزینه خرید و لیست ماشین آلات و تجهیزات
برآورد تاسیسات عمومی و تجهیزات (تاسیسات)
برآورد وسایل حمل و نقل


برآورد مواد اولیه گلخانه هیدروپونیک خیار
برآورد آب ،برق ،سوخت مصرفی
برآورد هزینه تعمیرات ونگهداری
برآورد حقوق و دستمزد نیروی انسانی

برآورد هزینه ثابت
برآورد هزینه های سرمایه ای
برآورد هزینه قبل از بهره برداری
برآورد سرمایه در گردش
برآورد نحوه سرمایه گذاری کل برای احداث گلخانه خیار
برآورد هزینه استهلاک پس از اجرای توسعه :
برآورد هزینه تولید سالیانه
برآورد قیمت تمام شده
قیمت فروش
درصد فروش در نقطه سربه سر
برآورد سود و زیان ویژه
برآورد سرمایه ثابت سرانه
برآورد کل سرمایه گذاری سرانه
برآورد نرخ بازدهی سرمایه
برآورد دوره برگشت سرمایه
برآورد درصد فروش در نقطه سربه سر
برآورد ارزش افزوده خالص و نا خالص و نسبت های آن


 

طرح بسیار کامل است و همه مطالبی که در بالا گفته شد در طرح آپدیت سال 1400  است.
فرمت طرح در دو قالب ورد و پی دی اف می باشد  ( doc + pdf )
 
 

 

نویسنده

سمیه ملکی
قیمت:   49000تومان

جهت سفارش طرح توجیهی با خانم مهندس ملکی تماس بگیرید.(09015516984)

ممکن است از این مطالب خوشتان بیاید

مطالب مرتبط
معرفی دوستان و همکاران

دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه