تهیه طرح توجیهی ،از ضررهای هنگفت مالی و اعتباری جلوگیری می کند.هر ایده ای تا روی کاغذ ریز نشود قابلیت اجرا پیدا نمی کند

طرح توجیهی کشت گیاهان دارویی در گلخانه | طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی

طرح توجیهی گلخانه گیاهان دارویی و زراعت در 15 هکتار زمین زراعی

معرفی طرح:

هدف از تهیه طرح گیاهان دارویی برآورد هزینه ها و سرمایه گذاری لازم جهت کشت گیاهان دارویی در متراژ بالا است , در این طرح زمین مورد نظر برای کشت گیاهان دارویی و احداث گلخانه گیاهان دارویی حدودا  16 هکتار زمین در نظر گرفته شده است , که از این مقدار 10000 متر مربع به ساخت سازه گلخانه و حدود 15 هکتار زمین زراعی گیاهان دارویی اختصاص داده شده است.

طرح توجیهی گیاهان دارویی doc

تجارت گیاهان دارویی
آمار و ارقام حاکی از آن است که ارزش تجارت گیاهان دارویی در سرتاسر جهان رقمی بالاتر از صد ملیارد دلار در سال است و این تجارت سال به سال هم در حال توسعه و گسترش می‌باشد. ایران در سال‌های اخیر گرچه توانسته سهی از بازار تجارت جهانی را در اختیار بگیرد اما با وجود شرایط اقلیمی به مراتب بهتر، آن طور که شایسته است نتوانسته جایگاهی در خور توجه‌ به خود اختصاص دهد. از دیرباز و خصوصا در طب سنتی گیاهان دارویی در کشور ما جایگاه خاصی دارند. با توجه به این که خیلی از مردم استفاده از گیاهان دارویی را برای درمان به داروهای شیمیایی ترجیح می‌دهند، بازار خرید و فروش آن از رونق خوبی برخوردار می‌باشد. اجرای طرح توجیهی گلخانه گیاهی اگر بازار هدف آن شناسایی شود سود و درآمدزایی خوبی به همراه دارد.


طرح گلخانه گیاهان دارویی
همان طور که می‌دانید ایران جزء اقلیم‌های چهار فصل است و از شرایط آب و هوایی خوبی برای کشت انواع گیاهان دارویی برخوردار می‌باشد. تجارت گیاهان دارویی در جهان بسیار پررونق است و با وجود این که بیش از 7500 گونه گیاه دارویی در کشورمان وجود دارد اما سهم ما از این بازار اندک است. با این حال در سال‌های اخیر با عنایت دولت و تولید کنندگان، این صنعت توانسته به چرخه تولید گیاهان دارویی وارد گردد و حتی محصولات تولید شده را نیز به آن سوی مرزها صادر نماید. گیاهان دارویی برای رشد به شرایط خاصی نیاز دارند و با توجه به این که گلخانه محیطی کنترل شده است،

پرورش دهنده با استفاده از تجهیزات و شرایط موجود به راحتی می‌تواند طیف گسترده‌ای از گیاهان دارویی را پرورش دهد. ریحان، رزماری، سیر، جنسینگ، بابونه و زنجبیل از جمله گیاهان دارویی پرکاربردی هستند که می‌توان آن‌‌ها را در محیط گلخانه پرورش داد.


شرایط لازم برای کشت گلخانه گیاهان دارویی
کشت گلخانه‌ای، یکی از محبوب‌ترین انواع روش‌های کشت در دنیا می‌باشد چرا که به راحتی از طریق امکانات و تجهیزات موجود می‌توان عوامل و شرایط را کنترل کرد.

برای کشت گیاهان دارویی در گلخانه به یکسری شرایط خاص نیاز است که در ادامه به شرح برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت:
حرارت
یکی از مهمترین آیتم‌ها در رشد هر چه بهتر گیاهان دارویی، حرارت است. با استفاده از سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی تنظیم دما و حرارت بسیار آسان می‌باشد.


رطوبت
هر گیاه دارویی برای رشد به شرایط رطوبتی خاصی نیاز دارد، برخی از گیاهان در محیط‌های مرطوب و برخی نیز در شرایط خشک بهتر رشد می‌کنند با استفاده از تجهیزات رطوبتی می‌توان سطح رطوبت محیط را تنظیم کرد.


خاک
خاکی که برای پرورش گیاهان دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرد بایستی سبک باشد تا زهکشی آن به خوبی انجام بگیرد. قبل از پرورش بایستی از نظر درجه شوری، میزان اسیدیته و ... مورد بررسی قرار بگیرد.


نور
از آیتم‌های تاثیر گذار و حیاتی در رشد گیاهان دارویی، نور است. در شرایطی که گیاه قادر به استفاده از نور خورشید نیست مانند روزهای زمستانی، می‌توان از نور مصنوعی بهره گرفت.

طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی


طرح کشت گیاهان دارویی دیم
خشکی از عوامل محدود کننده در رشد گیاه است و در واقع مهمترین تنش محیطی به حساب می‌آید و حدود 25 درصد از تولید در اراضی دنیا را نیز تحت تاثیر قرار داده است. خشکی کشورمان را نیز در برگرفته طوری که بخش وسیعی را دیم‌زارهای کم بازده تشکیل می‌دهد. از طرفی با توجه خشکسالی‌های اخیر و بحران کم آبی، لزوم کشت گیاهان مقاوم به کم آبی را بیش‌ از پیش آشکار می‌سازد.

همان طور که اشاره نمودیم، تجارت گیاهان دارویی تجارتی پررونق و ارزشمند به حساب می‌آید و با توجه به این که گیاهان دارویی زیادی وجود دارد که از قابلیت رشد در شرایط کم آبی برخوردار هستند، از این فرصت می‌توان برای بالا بردن عملکرد تولیدی استفاده نمود. کشت گیاهان دیم با مزایای بی‌شماری همراه است با این نوع کشت می‌توان بستری مناسب برای اشتغالزایی فراهم آورد. همچنین به دلیل این که از کودهای شیمیایی و سموم مختلف خیلی کم و یا اصلا استفاده نمی‌شود محصولاتی بسیار ارزشمند و سالمی هم تولید می‌شوند. از مهمترین گیاهان دارویی دیم می‌توان اشاره‌ای به بومادران، مریم گلی، اسطوخودوس، اسفرزه، مرزه و آویشن نمود.


پرسودترین گیاهان دارویی گلخانه
پرسودترین گیاه دارویی گلخانه‌ای گیاهی است که پرورش دهنده بتواند با فروش آن سود خوبی کسب نماید و چند برابر هزینه‌ای که صرف نموده به درآمدزایی برسد. در واقع گیاهان دارویی پرسود گلخانه‌ای گیاهانی هستند که متقاضیان زیادی دارند و از بازار مصرف بالایی برخوردار می‌باشند.

انواع گیاه دارویی همچون گل گاو زبان، آویشن، مریم گلی و ... را می‌توان به صورت گلخانه‌ای کشت نمود این دسته از گیاهان به دلیل هزینه پرورش پایین، نگهداری آسان، نیاز به آبیاری کم و همچنین بازار مصرف خوب جزء پرسودترین گیاهان گلخانه‌ای هستند. گرچه پرورش برخی از گیاهان دارویی گلدار همانند گل گاو زبان نیاز به تخصص دارد اما به طور کلی دارای کشت آسانی هستند.

 

گیاهان دارویی مورد بررسی در طرح:

اسطوخودوس

آویشن

بابونه

رزماری

زیره سبز

فروش نشا گیاهان دارویی

 
فهرست مطالب موجود در طرح توجیهی گلخانه گیاهان دارویی و زراعت در 15 هکتار زمین زراعی سال 1401:

برآورد خرید و یا اجاره و رهن زمین برای احداث گلخانه و زراعی
برآورد محوطه سازی
برآورد هزینه ساخت و ساز و یا تعمیر ساختمان ها
برآورد هزینه خرید و لیست ماشین آلات و تجهیزات
برآورد تاسیسات عمومی و تجهیزات (تاسیسات)
برآورد وسایل حمل و نقل

برآورد مواد اولیه برای کشت گیاهان دارویی
برآورد آب ،برق ،سوخت مصرفی
برآورد هزینه تعمیرات ونگهداری
برآورد حقوق و دستمزد نیروی انسانی

برآورد هزینه ثابت
برآورد هزینه های سرمایه ای
برآورد هزینه قبل از بهره برداری
برآورد سرمایه در گردش
برآورد نحوه سرمایه گذاری کل برای احداث گلخانه گیاهان دارویی

برآورد هزینه استهلاک پس از اجرای توسعه :
برآورد هزینه تولید سالیانه
برآورد قیمت تمام شده
قیمت فروش
درصد فروش در نقطه سربه سر
برآورد سود و زیان ویژه
برآورد سرمایه ثابت سرانه
برآورد کل سرمایه گذاری سرانه
برآورد نرخ بازدهی سرمایه
برآورد دوره برگشت سرمایه
برآورد درصد فروش در نقطه سربه سر
برآورد ارزش افزوده خالص و نا خالص و نسبت های آن
برآورد نرخ تنزیل
 

خلاصه گزارش

1-عنوان فعاليت:

احداث یک هکتارگلخانه گیاهان دارویی  و زراعت در 15 هکتار زمین

2-ظرفيت :

32500 کیلوگرم در سال

3-مجري طرح:

 

4-محل اجرا :

استان

5-اشتغال طرح :

9نفر

6-سرمايه ثابت طرح :

142116.20میلیون ریال معادل چهارده میلیارد و دویست و یازده میلیون و ششصد و بیست هزارتومان

7-سرمايه در گردش :

2370.67میلیون ریال معادل دویست و سی و هفت میلیون و شصت و هفت هزارتومان

8-سرمايه گذاري کل طرح :

144486.87میلیون ریال معادل چهارده میلیارد و چهارصد و چهل و هشت میلیون و ششصد و هشتاد و هفت هزارتومان

9-ميزان زمين طرح :

167000متر مربع

10-ميزان زمين بنا :

10535متر

11-ميزان تسهيلات مورد نياز :

115589.49میلیون ریال معادل یازده میلیارد و پانصد و پنجاه و هشت میلیون و نهصد و چهل و نه هزارتومان

12-نوع تسهيلات :

وام 5 ساله

13-نقطه سربه سر :

42.13%

14-مدت برگشت سرمايه :

5سال

15-نرخ بازدهي سرمايه :

33.42%

16-تورم :

40%

17-نرخ تنزیل :

%25

 
     

نویسنده

سمیه ملکی
قیمت:   117000تومان

جهت سفارش طرح توجیهی با خانم مهندس ملکی تماس بگیرید.(09015516984)

ممکن است از این مطالب خوشتان بیاید

مطالب مرتبط
معرفی دوستان و همکاران