تهیه طرح توجیهی ،از ضررهای هنگفت مالی و اعتباری جلوگیری می کند.هر ایده ای تا روی کاغذ ریز نشود قابلیت اجرا پیدا نمی کند

طرح توجیهی بسته بندی خرما pdf

طرح توجیهی بسته بندی خرما نگارش سال 97

معرفی طرح

هدف از اجرای طرح توجیهی بسته‌بندی خرما راه‌اندازی یک کارخانه بسته‌بندی خرما با ظرفیت بسته‌بندی 500 تن خرما در سال است. خرما به‌صورت فله از نخلستان‌ها خریداری می‌شوند و بعد از انجام مراحل پاک‌سازی و پولیش درجه‌بندی و سپس بسته‌بندی می‌شوند.
طرح توجیهی بسته‌بندی خرما توسط کارشناسان
شرکت الماس طرح البرز تهیه‌شده است و همه اطلاعات و قیمت‌ها بر اساس قیمت‌های سال 97 محاسبه‌شده است، در این طرح همه ورودی‌های لازم ازجمله لیست تجهیزات به همراه قیمت آن‌ها در سال 97 و همچنین مواد اولیه موردنیاز و نیروی کار و ... به‌طور دقیق محاسبه‌شده است.

 
طرح توجیهی بسته بندی خرما
 
مقدمه
خرما یکی از محصولات کشاورزی باارزش اقتصادی بالا و همچنین ارزش غذایی بسیار زیاد است که دارای مقادیر زیادی از ویتامین‌ها مانند B1، B2، C، A و مواد معدنی و عناصر ضروری برای سلامت بدن مانند آهن، گوگرد، فسفر، پتاسیم، منگنز، کلر، مس، کلسیم، منگنز و درصد بالایی از آنتی‌اکسیدان‌ها است، به همین خاطر است که خرما در بازارهای داخلی و همچنین در بازارهای خارجی بسیار موردتقاضا است و مشتریان زیادی دارد.
خرما به انواع مختلفی می‌توان مصرف کرد، در تهیه لواشک خرما، شیره خرما، سرکه خرما، الکل از خرما و همچنین در تهیه انواع مربا، ترشی و حتی در تهیه خوراک دام و. هم می‌توان از خرما استفاده کرد.
 

اهمیت بسته‌بندی خرما

ازآنجایی‌که ایران هنوز هم جز کشورهای بزرگ تولیدکننده و صادرکننده خرما است، بنابراین صنعت بسته‌بندی خرما الزامی است و باعث بالا رفتن ارزش این صنعت می‌شود، كشورمان داراي ارقام بسيار متنوعي از خرما است. جمع‌آوری، فراوري، بسته‌بندی و توزيع اين ارقام می‌تواند ارزش‌افزوده بسيار خوبي را براي طرح رقم بزند.
بسته بندی خرما

طرح توجیهی بسته‌بندی خرما

بسته‌بندی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بسیاری از مواد غذایی اگر به‌خوبی بسته‌بندی و نگهداری نشوند خیلی زود خراب می‌شوند، خرما نیز از مواد غذایی باارزشی است که برای نگهداری و همچنین حمل‌ونقل لازم است حتماً به‌صورت بهداشتی بسته‌بندی شود تا در حمل‌ونقل و جابجایی آسیب نبیند. فروش خرما به‌صورت فله از روش‌های قدیمی است که اگر خرما به‌صورت فله به فروش برسد سود خوبی نخواهد داشت.
بسته‌بندی خرما در کارگاه بسته‌بندی خرما انجام می‌شود. بسته‌بندی و صادرات خرما جز صادرات غیرنفتی ایران محسوب می‌شود و در بین اقلام صادراتی غیرنفتی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
خرمای تولیدی ایران از نخلستان‌های جنوب کشور مثل استان‌های سیستان و بلوچستان، فارس، خوزستان، کرمان و بوشهر تولید می‌شود.ماشین آلات بسته بندی خرما

هزینه بسته‌بندی خرما

بسته‌بندی خرما نیاز به‌صرف هزینه زیادی ندارد، بسته‌بندی خرما را حتی در منزل هم می‌توان انجام داد، درصورتی‌که بخواهید بسته‌بندی خرما را در کارگاه بسته‌بندی خرما و یا کارخانه بسته‌بندی خرما انجام دهید حداقل نیاز به 1000 متر زمین‌دارید، از این مقدار زمین برای ساخت سالن تولید، انبارها و سردخانه استفاده می‌شود، برای اینکه بتوانید در عرصه فرآوری و بسته‌بندی خرما موفق عمل کنید برای شروع کار حداقل نیاز به سرمایه‌ای به میزان 2 میلیارد تومان دارید تا بتوانید ساخت‌وسازهای لازم را انجام دهید و سرخانه مناسبی جهت نگهداری محصول بسازید همچنین علاوه بر هزینه‌های ساخت‌وساز نیاز به هزینه‌های لازم جهت خرید دستگاه‌ها و تجهیزات لازم ازجمله ماشین توزین و بسته‌بندی و نوار نقاله و سورتر، تاریخ‌زن و ... دارید.
 

مکان مناسب جهت اجرای طرح بسته‌بندی خرما

ازآنجایی‌که نخلستان‌های خرما در مناطق جنوبی کشورمان هستند، بهتر است که کارگاه بسته‌بندی خرما هم در نزدیکی همین نخلستان‌های باشد، به این خاطر که نزدیک بودن کارگاه به نخلستان‌ها باعث پایین آمدن هزینه‌های حمل‌ونقل می‌شود که هزینه‌های حمل‌ونقل در قیمت نهایی محصول بسیار تأثیر دارد.
روش تولید محصول
روش فرآوري و بسته‌بندی خرما را می‌توان به شرح زیر نام برد:
1-    ضدعفونی خرما
2-    شستشو
3-     رطوبت‌گیری
4-     پوليش
5-     درجه‌بندی
6-    بسته‌بندی
بسته بندی خرما
برای اطلاع از قیمت دستگاه های بسته بندی و سورتینگ خرما به اینجا مراجعه کنید.
در حال حاضر در كشور بسته‌بندی خرما، بدون مراحل شستشو و پوليش است كه اين دو مراحل از ویژگی‌های اصلي طرح است كه سبب افزايش كيفيت محصول خواهد شد. بر اساس استانداردهاي تعیین‌شده در خصوص شرايط نگهداري خرما لازم است كه جهت نگهداري و انبار کردن مواد اوليه طرح بسته‌بندی و همچنين جهت نگهداري محصول از انبار (سردخانه) استفاده شود.
دانلود رایگان طرح توجیهی بسته بندی خرما

جمع‌بندی نهایی طرح توجیهی بسته‌بندی خرما

هرچند بازار داخلي خرما متوازن است و توليدات خرما با بسته‌بندی‌های مختلف داراي مشتري است ولي از آنجائی که محصولات توليدي طرح به‌صورت كاملاً بهداشتي و با فنّاوری روز فرآوري و بسته‌بندی خواهد گرديد لذا از مشتری‌پسندی بيشتري در بازار برخوردار خواهد بود.
ميزان عرضه خرما در جهان کمتر از ميزان تقاضاي آن است. بنابراين بازار جهاني خرما هميشه خواهان خرما مي اشد. ازاین‌رو رعايت اصول فرآوري و بسته‌بندی علمي و استانداردها، می‌تواند موفقيت بسيار خوبي را نصيب طرح نمايد.
 در حال حاضر به علت عدم فرآوري و بسته‌بندی مناسب، قيمت خرماي صادراتي ايران كمتر از قيمت ساير كشورها است. اگر بسته‌بندی خرما را بتوان بر اساس تکنولوژی ها و طرح‌های جدید انجام داد، علاوه بر اينكه خرماي توليدي طرح كاملاً قابل‌عرضه در كشورهاي پيشرفته خواهد بود، از قيمت مناسب نيز برخوردار خواهد گرديد. همچنین می‌تواند زمینه اشتغال زیادی را فراهم کند و ارزآوری قابل‌توجهی را برای اقتصاد کشور رقم بزند.
کارگاه بسته بندی خرما

خلاصه گزارش کارگاه بسته بندی خرما:
1-عنوان فعاليت: بسته بندی خرما
2-ظرفيت : 500 تن در سال
3-مجري طرح: -
4-محل اجرا : محل خودتان را بنویسید
5-اشتغال طرح : 25نفر
6-سرمايه ثابت طرح : 24258.37میلیون ریال
7-سرمايه گذاري کل طرح : 34855.53میلیون ریال
8-ميزان زمين طرح : 1500متر مربع
9-ميزان زمين بنا : 1289متر
10-ميزان تسهيلات مورد نياز : 27884.43میلیون ریال
11-نوع تسهيلات : وام
12-نقطه سربه سر توليد : 46.57%
13-مدت برگشت سرمايه : 2.64سال
14-نرخ بازدهي سرمايه : 33.39%
 
فیلم از برداشت و کارگاه بسته بندی خرما
 
 فهرست مطالب موجود در طرح توجیهی بسته بندی خرما نگارش سال 97:
برآورد زمین  یا مکان مناسب برای بسته بندی خرما
برآورد محوطه سازی های لازم
برآورد هزینه ساخت و ساز سالن بسته بندی و سردخانه نگهداری خرما
برآورد هزینه خرید و لیست ماشین آلات و تجهیزات
برآورد تاسیسات عمومی و تجهیزات (تاسیسات)
برآورد وسایل حمل و نقل
برآورد تجهیزات لازم برای احداث کارگاه بسته بندی خرما
برآورد آب ،برق ،سوخت مصرفی
برآورد هزینه تعمیرات ونگهداری
برآورد حقوق و دستمزد نیروی انسانی
برآورد هزینه ثابت
برآورد هزینه های سرمایه ای
برآورد هزینه قبل از بهره برداری
برآورد سرمایه در گردش
برآورد نحوه سرمایه گذاری کل بسته بندی خرما
 برآورد هزینه استهلاک پس از اجرای توسعه :
برآورد هزینه تولید سالیانه
برآورد قیمت تمام شده
برآورد مواد ولیه لازم از جمله خرما به صورت فله و...
قیمت فروش
درصد فروش در نقطه سربه سر
برآورد سود و زیان ویژه
برآورد سرمایه ثابت سرانه
برآورد کل سرمایه گذاری سرانه
برآورد نرخ بازدهی سرمایه
برآورد دوره برگشت سرمایه
برآورد درصد فروش در نقطه سربه سر
برآورد ارزش افزوده خالص و نا خالص و نسبت های آن
دانلود رایگان طرح توجیهی بسته بندی خرما
طرح بسیار کامل است و همه مطالبی که در بالا گفته شد در طرح موجود است.
طرح آپدیت سال 97  است.
 _______________________________________________________________________________________________________
*** توجه : این طرح توسط شرکت الماس طرح البرز تهیه و نگارش شده است و هر گونه کپی برداری از طرح و مطالب سایت حرام و غیر قانونی است و پیگرد قانونی دارد.

نویسنده

قیمت:   20000تومان

ممکن است از این مطالب خوشتان بیاید

مطالب مرتبط
معرفی دوستان و همکاران

دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه