تهیه طرح توجیهی ،از ضررهای هنگفت مالی و اعتباری جلوگیری می کند.هر ایده ای تا روی کاغذ ریز نشود قابلیت اجرا پیدا نمی کند

طرح توجیهی احداث باغ گردو ۹۸ | هزینه احداث یک هکتار باغ گردو

معرفی طرح توجیهی احداث باغ گردو 98

هدف از اجرای طرح توجیهی باغ گردو احداث یک باغ گردو به اندازه یک هکتار است , همه هزینه های مربوط به احداث باغ در سال 98 در این طرح برآورد شده است , لازم است بدانید که در طرح های کشاورزی علی الخصوص احداث باغ موارد زیادی هستند که باید به دقت بررسی شوند از جمله اینکه بازدهی باغ بعد از چند سال است و باید درآمد ها بر اساس نرخ تورم سالانه محاسبه شود , کارشناسان شرکت الماس طرح البزرطرح توجیهی باغ گردو را بسیار دقیق مورد بررسی قرار داده است و هزینه احداث یک هکتار باغ گردو و همچنین درآمد هر هکتار باغ گردو را محاسبه کرده اند.
 
طرح توجیهی احداث باغ گردو

آخرین ویرایش طرح مربوط به سال 1398  و دارای فایل ورد و فایل پی دی اف است.

احداث باغ گردو

اگر درزمینه  باغ و باغداری علاقه‌مند به فعالیت هستید احداث باغ گردو یک گزینه مناسب برای سرمایه‌گذاری و کسب سود در بلندمدت است. همان‌طور که می‌دانید چندین نوع گردو وجود دارد که معمولاً نحوه کاشت و مراقبت درختان گردو مشابه است.
طرح احداث باغ گردو یک طرح بلندمدت است به این معنی که درختان گردو در سال‌های اول کاشت محصولی نمی‌دهند و حداقل از سال پنجم و یا ششم به بعد آن‌هم در حد کم محصول می‌دهد درخت گردو از سال دهم بازدهی خوبی دارد.

در بحث احداث باغ گردو سؤالاتی هستند که جواب آن برای شما بسیار مهم است در ادامه این سؤالات و پاسخ آن‌ها را باهم بررسی می‌کنیم با ما همراه باشید.

1-    هزینه احداث یک هکتار باغ گردو در سال 98 چقدر است؟
2-    هر درخت گردو چند کیلو بار می‌دهد؟
3-    تعداد درخت گردو در هکتار چند درخت است؟
4-    میزان برداشت گردو در هکتار چقدر است؟
5-    درآمد هر هکتار باغ گردو چه میزان است؟
6-    بهترین نوع درخت گردو کدام است؟
7-    بهترین نهال گردو برای مناطق سردسیر کدام است؟


1-    هزینه احداث یک هکتار باغ گردو در سال 98 چقدر است؟

در طرح توجیهی باغ گردو ما همه هزینه‌های مربوط به احداث باغ گردو را بررسی کرده‌ایم، برای احداث یک باغ گردو به مساحت یک هکتار شما نیاز به چاله کنی دارید، همچنین عملیات آبیاری درختان، هرس درختان، هزینه‌های مربوط به خرید نهال و خرید تجهیزات که با توجه به همه این هزینه‌ها در سال 98 شما به 650 میلیون تومان سرمایه نیاز دارید تا همه موارد مربوط به یک باغ گردو یک هکتاری را تأمین کنید.

2-    هر درخت گردو چند کیلو بار می‌دهد؟

میزان باردهی درخت گردو بستگی به سن درخت دارد و هرچه سن درخت گردو بیشتر باشد میزان باردهی آن‌هم بیشتر می‌شود و در دهه پنجم و ششم عمر درخت باردهی به اوج خود می‌رسد به‌طور میانگین میزان باردهی درخت گردو به شرح زیر است:
۱۶ تا ۲۵ سالگی، بین ۷ تا ۱۰ کیلوگرم، ۲۶ تا ۳۵ سالگی، بین ۱۵ تا ۲۵ کیلوگرم، ۳۶ تا ۶۰ سالگی، بین ۲۲ تا ۴۵ کیلوگرم، ۶۱ تا ۸۰ سالگی، بین ۱۳ تا ۵۵ کیلوگرم و ۸۱ تا ۱۰۰ سالگی، بین ۱۳ تا ۳۲ کیلوگرم.
درصورتی‌که زمین شما حاصلخیز و خوب باشد درخت گردو می‌تواند بین 10 تا 12 سال باردهی خوب داشته باشد.

3-    تعداد درخت گردو در هکتار چند درخت است؟

فاصله کاشت درخت گردو ۱۰ متر در ۱۰ متر می‌باشد. برای اینکه فاصله بین درختان خالی نماند معمولاً بین درختان گردو درخت هلو می‌کارند و بعدازاینکه درختان گردو به بهره‌برداری رسید درختان هلو را حذف می‌کنند و در بعضی جاها در سال‌های اخیر از درختان گردوی پاکوتاه به‌جای هلو استفاده نموده‌اند. برای مناطقی که خاک عمیق و حاصلخیز دارند کشت به روش زیر توصیه می‌شود:
درختان گردو به‌صورت مستطیلی و به فاصله ۹ در ۱۲ متر و به فواصل ۶ در ۵/۴ متر مابین آن‌ها درختان دیگر غرس می‌شوند.

۱۰ تا ۱۱ سال پس‌ازاینکه درختان بزرگ شدند و شاخه‌های به هم نزدیک شدند درختان خارج می‌شوند فاصله درختان گردو به ۹ متر افزایش می‌یابد و اولین عمل تنک کردن صورت می‌گیرد و درختان عرض مستطیل خارج می‌گردند. ۱۸ تا ۲۵ سال بعد دومین عمل تنک کردن انجام‌شده و تنها درختان اصلی باقی می‌مانند و درختان از داخل ردیف‌های باغ خارج می‌شوند و فاصله درختان در ردیف‌های باغ از ۶ متر به ۱۲ متر افزایش می‌یابد.

فاصله کاشت درختان گردو

4-    میزان برداشت گردو در هکتار چقدر است؟

درخت گردو پس از رشد کامل بین 18 تا 50 کیلوگرم محصول خواهد داشت. محصول نهایی قیمت بالایی دارد و هم در داخل کشور طرفداران زیادی دارد و هم قابلیت بالای صادرات دارد.
اگر شما باغ گردو احداث کنید یک سرمایه‌گذاری بلندمدت کرده‌اید و تا سال‌های زیادی نیاز به کشت دوباره ندارید چون درخت گردو یک درخت با عمر بالا و قابلیت برداشت طولانی‌مدت از یک درخت را دارد و با بال رفتن سن درخت میزان برداشت از هر درخت هم افزایش پیدا می‌کند.

به‌طور متوسط میزان برداشت گردو در هر هکتار به شرح زیر است:
گردو محلی 1/5 تا 2/5 تن در هکتار گردوی خشک
گردوی اصلاح‌شده 4 تا 6 تن در هکتار گردوی خشک

5-    درآمد هر هکتار باغ گردو چه میزان است؟

درآمد یک باغ با توجه به میزان برداشت محصول محاسبه می‌شود اگر ما به‌طور متوسط میزان برداشت گردو از هر هکتار را 3 تن در نظر بگیریم با توجه به قیمت هر کیلو 60 هزار تومان در سال 98 درآمد یک هکتار باغ گردو در سال 98 برابر با 180 میلیون تومان برای یک هکتار خواهد بود البته به‌جز در نظر گرفتن درآمد از درختان میوه زودبازده که بین درختان گردو در سال‌های اول کاشته می‌شود.

رعایت فاصله بین درخت گردو
درختان گردو باید طوری کاشته شوند که فاصله بین آن‌ها کمتر از ۱۰متر نباشد. چون این درخت تاج بزرگی دارد
بعد از چند سال که از رشد آن گذشت شاخه‌ها مزاحم همدیگر می‌شوند وشاخ وبرگشان در هم می‌پیچد که باعث ریزش برگ‌های درخت می‌شود.

آخرین ویرایش طرح مربوط به سال 1398  و دارای فایل ورد و فایل پی دی اف است.

 

6-    بهترین نوع درخت گردو کدام است؟

بهتری گردو و مرغوب‌ترین گردوی کشور گردوی تویسرکان در استان‌ همدان است ک ازنظر کیفیت و چربی مفید بهترین گردو است و ازنظر تولید و کشت گردو تویسرکان در رتبه دوم قرار دارد.

انواع گردو

مهم‌ترین انواع گردو که در ایران کاشته می‌شوند عبارت‌اند از: گردوی کاغذی، گردوی سنگی، گردوی اردهای سراب در آذربایجان شرقی، گردوی ماکویی، گردوی سوزنی، گردوی نوک کلاغی، گردوی ضیا آبادی، گردوی خوشه‌ای، سبزوار، گردوی آمیخته خراسان، گردوی بافت کرمان، گردوی مازندران، گردوی روستای داران در آذربایجان شرقی، گردوی شهمیرزاد، گردوی قزوین و طالقان، خوانسار، گردوی تسوج در آذربایجان، گردوی همدان، گردوی وفس، وانشان و تویسرکان و سایر مناطق…


7-    بهترین نهال گردو برای مناطق سردسیر کدام است؟

از آنجایی که در مناطق سردسیری سرما و یخبندان ممکن است به درختان گردو آسیب بزند باید نوعی از درخت گردو را برای کاشت در مناطق سردسیری انتخاب کنید که سازگار با این آب‌وهوا باشد. برای همین انتخاب نوع درخت که با آب‌وهوای منطقه سازگار باشد اهمیت بسزایی دارد. بهترین گزینه برای مناطق سردسیری انتخاب گونه اصلاح‌شده درخت گردو است، نهال مناطق سردسیری مانند چندلر، فرنور، ارقام آپومیکس بهترین انتخاب‌ها محسوب می‌شوند.
امیدواریم که این با انتشار این مطلب توانسته باشید تا حدودی به شما کمک کنیم تا در احداث یک باغ گردو به سؤالات خود دست پیدا کنید.

خلاصه گزارش

 

1-عنوان فعاليت:

احداث باغ گردو

2-ظرفيت :

1 هکتار

3-مجري طرح:

-

4-محل اجرا :

-

5-اشتغال طرح :

7نفر  به صورت دائم و فصلی

6-سرمايه ثابت طرح :

3742.51میلیون ریال-سیصد و هفتاد و چهارمیلیون تومان

7-سرمايه گذاري کل طرح :

4074.53میلیون ریال-چهارصد و هفت میلیون تومان

8-ميزان زمين طرح :

10000متر مربع

9-ميزان زمين بنا :

40متر

10-ميزان تسهيلات مورد نياز :

3259.62میلیون ریال-سیصد و بیست و پنج میلیون تومان

11-نوع تسهيلات :

وام 5 ساله

12-نقطه سربه سر توليد :

47.18%

13-مدت برگشت سرمايه :

7سال

14-نرخ بازدهي سرمايه :

28.44%

15-نرخ تورم:

30%

16-نرخ تنزیل:

18%

17-بهره برداری:

20 سال از سال 1398-1399 الی 1419-1420

 


فهرست مطالب موجود درطرح توجیهی احداث باغ گردو 98:
برآورد هزینه لازم برای تهیه زمین برای احداث باغ گردو
برآورد محوطه سازی
برآورد هزینه ساخت و ساز و یا تعمیر ساختمان
برآورد هزینه خرید و لیست ماشین آلات و تجهیزات
برآورد تاسیسات عمومی و تجهیزات (تاسیسات)
برآورد وسایل حمل و نقل

برآورد مواد اولیه تولید احداث باغ گردو
برآورد آب ،برق ،سوخت
برآورد هزینه تعمیرات ونگهداری
برآورد حقوق و دستمزد کارگر

 

احداث نهالستان گردو


برآورد هزینه ثابت
برآورد هزینه های سرمایه ای
برآورد هزینه قبل از بهره برداری
برآورد سرمایه در گردش
برآورد نحوه سرمایه گذاری کل برای تولید احداث باغ گردو

برآورد هزینه استهلاک پس از اجرای توسعه :
برآورد هزینه تولید سالیانه
برآورد قیمت تمام شده
قیمت فروش بره ها
درصد فروش در نقطه سربه سر
برآورد سود و زیان ویژه
برآورد سرمایه ثابت سرانه
برآورد کل سرمایه گذاری سرانه
برآورد نرخ بازدهی سرمایه
برآورد دوره برگشت سرمایه
برآورد درصد فروش در نقطه سربه سر
برآورد ارزش افزوده خالص و نا خالص و نسبت های آن

*** توجه : این طرح توسط شرکت الماس طرح البرز تهیه و نگارش شده است و هر گونه کپی برداری از طرح و مطالب سایت حرام و غیر قانونی است و پیگرد قانونی دارد.

 

طرح توجیهی احداث باغ گردو  جدید | هزینه احداث باغ میوه  

نویسنده

سمیه ملکی
قیمت:   30000تومان

جهت سفارش طرح توجیهی با خانم مهندس ملکی تماس بگیرید.(09015516984)

ممکن است از این مطالب خوشتان بیاید

مطالب مرتبط
معرفی دوستان و همکاران

دیدگاه های شما

 
Comment author

امیر اسدالهی

سلام دوباره شهرستان اهر زمستونش سرده ولی انقدی نیس ک سرما بزنه درختارو ولی بعد 20فروردین موقع گلدهی درختا دو یا 3بار سرما میاد اکثر درختا تقریبا به جز سیب همشو میزنه شما چه رقم نهالی رو توصیه میکنین.

79پاسخ شما به این دیدگاه

captcha
Comment author

امیر اسدالهی

سلام خسته نباشید خدمت استاد گرامی سوالی داشتم اونم اینکه هزینه احداث رو فرمودین 650میلیون تومان برا 1هکتار خواهشا میشه اینو توضیح بدین ممنون مرسی از اطلاعات عالیتون

77پاسخ شما به این دیدگاه

captcha
Comment author

پشتیبانی

با عرض سلام و احترام بله 650 میلیون تومان برای یک هکتار ناز هست این مبلغ صرف هزینه خرید نهال مرغوب، کاشت، کوددهی و تغذیه محصول می شود این مبلغ با توجه به هزینه اجاره زمین هزینه آبیاری زمین و بعضی موارد دیگر در شهر های مختلف متفاوت خواهد بود البته ما قیمت ها را حد بالا در نظر گرفتیم

افزودن یک دیدگاه